Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łukasz Dyczko zagra z toruńską orkiestrą

Mirosława Kruczkiewicz
Obok konkursu piosenki Eurowizja organizuje doroczne zmagania młodych artystów grających muzykę klasyczną. W zeszłym roku wygrał Łukasz Dyczko
Obok konkursu piosenki Eurowizja organizuje doroczne zmagania młodych artystów grających muzykę klasyczną. W zeszłym roku wygrał Łukasz Dyczko Zuzanna Gąsiorowska/archiwum artysty
Do finału przeszło dziesięciu młodych mężczyzn i jedna dziewczyna - wiolonczelistka ze Słowenii. Wygrał Polak.

Jest trzecim w historii organizowanego przez Eurowizję konkursu „Młody Muzyk Roku” polskim zwycięzcą - po skrzypku Bartłomieju Niziole i pianiście Stanisławie Drzewieckim. Jest jednocześnie pierwszym saksofonistą w gronie laureatów głównych nagród. Wygrał ubiegłoroczną, osiemnastą edycję, której finał odbył się we wrześniu w Niemczech. Konkurs to o tyle nietypowy i niełatwy, że porównywana jest w nim gra młodych wirtuozów różnych instrumentów. W Toruniu dziewiętnastoletni Łukasz Dyczko zagra między innymi utwór, którym zachwycił jury w Kolonii.

Jeden i dziesięciu

- Bez instrumentu czuję się jak bez ręki - twierdzi młody saksofonista i zapewnia w wywiadach, że po wygranej nie osiada na laurach, ale wciąż pogłębia muzyczną wiedzę.

Zobacz także: Tajemnice kamienicy przy Rynku Staromiejskim

Urodził się w Gorlicach, gdzie dziesięć lat temu zaczął uczyć się gry na saksofonie - wcześniej grał na fortepianie i na flecie. Szkołę muzyczną drugiego stopnia ukończył w Katowicach w klasie saksofonu Bernarda Steuera.

Jako uczeń zdobywał nagrody na konkursach dla solistów i zespołów. Reprezentantem Polski w walce o tytuł ‚Młodego Muzyka Roku 2016” Eurowizji został po wygraniu eliminacji krajowych. W Kolonii zmierzył się z instrumentalistami z dziesięciu europejskich krajów. Po zwycięstwie zdobył m.in. nominację do Paszportu „Polityki”.

Łukasz Dyczko wystąpi w Centrum Kulturalno-Kongresowym „Jordanki” w najbliższą niedzielę 12 lutego o godz. 17 z Toruńską Orkiestrą Symfoniczną pod dyrekcją Mirosława Jacka Błaszczyka.

Zagra partie solowe w „Rapsodii na saksofon i orkiestrę” belgijskiego kompozytora André Waigneina, którą wykonywał w Kolonii. Przedstawi też „Le grand tango” Astora Piazzolli w transkrypcji na saksofon i orkiestrę. To kompozycja pierwotnie przeznaczona na wiolonczelę z fortepianem i dedykowana słynnemu wiolonczeliście Mścisławowi Rostropowiczowi.

W Ratuszu Staromiejskim odbył się dziś rodzinny bal kostiumowy dla dzieci. Nie zabrakło piernikowego poczęstunku, a także gier, zabaw i konkursów o tematyce historycznej. Dodatkową atrakcją balu będzie przedstawienie dla dzieci w wykonaniu aktorów z Teatru Vaška.

Rodzinny bal w Ratuszu Staromiejskim

Na niedzielnym koncercie orkiestra zagra także przebojową uwerturę do opery „Wilhelm Tell” Gioacchina Rossi-niego i Symfonię nr 2 „Bohaterską” Aleksandra Borodina.

Dzieci pod opieką

Bilety na koncert kosztują 25 i 35 złotych. Można je kupić również taniej w pakiecie z biletem na wieczór z TOS 19 marca, zatytułowany „Polski Paganini”. Rodzice dzieci w wieku od 5 do 10 lat mogą na czas koncertu zostawić pociechy pod opieką wykwalifikowanej kadry, zatrudnionej przez TOS. Warto wcześniej mailowo lub telefonicznie zgłosić chęć przyprowadzenia dziecka.

NowosciTorun

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska