Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lustracja prof. Kopcewicza. Rektor miał opowiadać SB o fizyku?

Małgorzata Oberlan
Lustracja prof. Kopcewicza. Rektor miał opowiadać SB o fizyku?
Lustracja prof. Kopcewicza. Rektor miał opowiadać SB o fizyku? Grzegorz Olkowski
Prokuratura IPN przedstawiła dziś sądowi wyciągi z informacji, których udzielił TW Leszek. Dotyczą nieżyjącego już prof. Ryszarda Bauera, który w latach 80. został na Zachodzie. - Łączenie mnie z tym to absurd! - komentuje były rektor UMK.

Trwa proces prof. Jana Kopcewicza, byłego rektora UMK, oskarżonego o zatajenie współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa. Oddziałowe biuro lustracyjne IPN w Gdańsku stoi na stanowisku, że prof. Kopcewicz to TW Leszek. - Wynika to z dotychczas zgromadzonej przez IPN dokumentacji oraz dowodów przedstawionych w sądzie - mówi Emilia Kępińska, prokurator IPN.

Na dzisiejszej rozprawie w Sądzie Okręgowym w Toruniu ujawniono, że do akt sprawy - jako dowód rzekomej współpracy naukowca - dołączono dwa wyciągi z informacji od TW Leszka. IPN znalazł je w teczce TW Janka (prokuratura nie podaje kim jest ten tajny współpracownik). Wyciągi pochodzą ze stycznia i września 1983 roku. Jeden podpisany ma być przez emerytowanego esbeka Grzegorza F., który miał prowadzić TW Leszka. Drugi - przez innego funkcjonariusza SB.

Czego dotyczą informacje od TW Leszka? Osoby prof. Ryszarda Bauera, znanego fizyka z UMK (1928-1997 r.). A dokładniej tego, że fizyk, który wyjechał do Kanady, wcale nie zamierza wracać do kraju. Planuje zostać zagranicą; z Kanady przenieść się do ówczesnego RFN. W informacjach mowa też jest o służbowym mieszkaniu prof. Bauera. Skoro nie zamierza wracać, to zasadnym będzie odebranie lokalu pozostałej w Toruniu rodzinie.

Zobacz także: Od sierpnia w Toruniu wzrosną ceny za ogrzewanie i ciepłą wodę

Prof. Jan Kopcewicz nie krył w sądzie, że zmęczony jest już absurdalnymi zarzutami. Od początku procesu podkreśla, że jako rektor UMK w latach 80. miał kontakty z funkcjonariuszami SB i MO z racji pełnionej funkcji i sytuacji politycznej. Nigdy jednak nie współpracował z bezpieką jako TW.

- Po pierwsze, ustawiczne łączenie mojej osoby z mitycznym TW Leszkiem nie ma żadnego uzasadnienia. Nie ma żadnych faktów, które by to potwierdzały - mówił dziś w sądzie prof. Jan Kopcewicz. - Po drugie, sprawa z profesorem Bauerem to w ogóle jest coś dziwnego. Wiedziałem, ze kiedyś pracował na uniwersytecie. Nigdy nie miałem z nim jednak bezpośredniej styczności. Wyjechał z kraju, zanim ja doszedłem do władzy. Oczywiście, wszyscy (a szczególnie na Wydziale Fizyki i Astronomii) znali jego perturbacje. Wszyscy - od portiera przez studentów po profesorów - wiedzieli, że jego rodzina musiała zdać służbowe mieszkanie gdy został za granicą.

Według byłego rektora to możliwe, że "jakiś mityczny TW Leszek rozmawiał o tym". Ale byłoby pozbawione sensu, by ogólnie znane prawdy powtarzał funkcjonariuszom SB rektor uczelni. - Jeśli szukamy TW Leszka, to jest to tylko jeden z dowodów na to, że nie był nim rektor - podkreślił prof. Jan Kopcewicz.

Zobacz także: Samochód zapalił się podczas jazdy w Toruniu

Kim był wymieniany fizyk? "Profesor Ryszard Karol Bauer (5.11.1928 -19.07.1997) był jednym z uczniów Aleksandra Jabłońskiego. Z naszym Uniwersytetem był związany od 1951 roku, kiedy rozpoczął studia na kierunku fizyki, do czasu kiedy w 1983 roku przeniósł się na stałe do Berlina. (..)

Był aktywnym i lubianym przez studentów dydaktykiem, wychował kilka pokoleń fizyków, w tym pięciu doktorów. Zorganizował od podstaw pracownię fizyki jądrowej i obie pracownie elektroniczne. Entuzjastycznie podchodził do pomysłów pozwalających usprawnić proces dydaktyczny. Z dużym zaangażowaniem dbał o rozwój zaplecza aparaturowego i warsztatowego Instytutu.

W latach 1973-1981 był wicedyrektorem, a potem dyrektorem Instytutu Fizyki.Od 1984 roku do 1992 roku pracował w Technicznym Uniwersytecie w Berlinie w Zakładzie Ciała Stałego. Zajmował się tam dwuwymiarowymi studniami kwantowymi w układach półprzewodników z grupy AIIIBV. Tam też przeszedł na wcześniejszą emeryturę. Wolny czas poświęcał zastosowaniom optyki do rozwiązań przemysłowych" - czytamy na stronie Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK.

Termin kolejnej rozprawy sad wyznaczył na 2 sierpnia. Po raz kolejny chce przesłuchać emerytowanego esbeka Grzegorza F. oraz była dyrektor biura rektora Justynę Morzy, a także - na wniosek obrońcy prof. Kopcewicza - emerytowanego esbeka Henryka M., bliskiego współpracownika nieżyjącego już szefa bezpieki w Toruniu.

Ze szczegółami o sprawie - jutro w "Nowościach".

Święto Miasta Torunia 2017

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska