LUX Med przejmuje Citomed. Nie będzie pogorszenia sytuacji pacjentów w Toruniu i okolicy

Waldemar Piórkowski
Waldemar Piórkowski
- Uwagi UOKiK są zgodne z naszą praktyką - mówi nam Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED.
- Uwagi UOKiK są zgodne z naszą praktyką - mówi nam Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED. Polska Press
Udostępnij:
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów warunkowo zgodził się na przejęcie przez Lux Med sieci toruńskich przychodni Citomed. Wskazał LUX Medowi, co musi zrobić, aby nie doszło do ograniczenia konkurencji i pogorszenia się sytuacji pacjentów w Toruniu i okolicy. - Przyjmujemy te uwagi ze zrozumieniem, są one zgodne z naszą praktyką - mówi nam Anna Rulkiewicz, prezes Grupy Lux Med.

Internetowa premiera filmu „Siła KobieTY”. Zobacz reportaż

Zniwelowanie negatywnych skutków transakcji

Przypomnijmy, że obie firmy świadczą usługi w zakresie opieki zdrowotnej. Lux Med prowadzi kilkaset placówek medycznych w całym kraju, natomiast Citomed posiada kilka przychodni w Toruniu.

Przeprowadzone przez UOKiK postępowanie wykazało, że koncentracja może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnym rynku usług diagnostyki obrazowej w Toruniu i okolicy. Między innymi dlatego, że przedsiębiorcy posiadają tam większość tomografów komputerowych i rezonansów magnetycznych oraz wykonują większość badań przy ich użyciu.

- Taka koncentracja mogłaby spowodować istotne ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak nałożenie warunków, dzięki którym zniwelowane zostaną negatywne skutki transakcji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja pacjentów z Torunia i okolic, którzy będą korzystać z usług diagnostyki obrazowej. Dotyczy to zarówno pacjentów korzystających ze świadczeń NFZ, jak i płacących za usługi medyczne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.- Taka koncentracja mogłaby spowodować istotne ograniczenie konkurencji. Możliwe było jednak nałożenie warunków, dzięki którym zniwelowane zostaną negatywne skutki transakcji, a tym samym nie pogorszy się sytuacja pacjentów z Torunia i okolic, którzy będą korzystać z usług diagnostyki obrazowej. Dotyczy to zarówno pacjentów korzystających ze świadczeń NFZ, jak i płacących za usługi medyczne – mówi prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Ceny na tym samym poziomie

Zgodnie z nałożonym warunkiem Lux Med w terminie wskazanym w decyzji utrzyma ceny usług diagnostycznych rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej w placówkach Lux Med i Citomed dla pacjentów, którzy płacą za usługi medyczne, nie korzystając z abonamentów, na poziomie z 31 sierpnia 2021 r. Ewentualna zmiana cen Lux Med w Toruniu nie będzie mogła być w tym czasie być wyższa niż średnia arytmetyczna cen usług rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej dla takich pacjentów obowiązujących w placówkach Lux Med w miastach powyżej 100 tysięcy mieszkańców.

Ponadto przejmująca spółka zapewni w tym czasie niedyskryminacyjny dostęp do usług diagnostyki obrazowej. Pacjenci płacący za usługi będą czekać na badanie diagnostyki obrazowej w czasie zbliżonym do tych posiadających abonament Lux Med i również nie dłużej niż osoby, których badanie jest finansowane przez NFZ.

Warunek ten dotyczy również współpracy Lux Med ze szpitalami publicznymi, dla których jest on podwykonawcą badań diagnostyki obrazowej. Ponadto Lux Med:

  • nie może wypowiedzieć umów zawartych ze szpitalami.
  • musi utrzymać rabaty udzielone szpitalom publicznym w obowiązujących umowach,
  • nie może wprowadzać zmian w cenniku usług diagnostyki obrazowej dla szpitali publicznych, które nie będą wynikały z uzasadnionej zmiany kosztów świadczenia tych usług,
  • musi utrzymać dostępność pracowni diagnostycznych dla techników dyżurujących w szpitalach publicznych.

Lux Med został również zobowiązany do składania raportów z wykonania warunków, zarówno w trakcie ich obowiązywania, jak i po zakończeniu.

Decyzja nie jest prawomocna. Można się od niej odwołać do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ale raczej do tego nie dojdzie.

- Przyjmujemy z dużym zrozumieniem warunek nałożony przez UOKiK, który jest zresztą zgodny z naszą dotychczasową praktyką – mówi nam Anna Rulkiewicz, Prezes Grupy LUX MED - Postępowanie przebiegało w sposób transparentny i wysoce profesjonalny. Jesteśmy przekonani, że decyzja o zatwierdzeniu transakcji przełoży się na poprawę jakości i dostępności do świadczeń zdrowotnych w tej części województwa kujawsko-pomorskiego. Jedną z kluczowych zasad w Grupie LUX MED jest reinwestowanie zysków. Robimy to od 30 lat, inwestując tutaj, w Polsce. Cieszy nas, że na mapie ważnych inwestycji LUX MED znajduje się dziś Toruń, bo m.in. ten region identyfikujemy jako kluczowy do dalszego rozwoju. Cieszymy się na współpracę z pracownikami i współpracownikami Citomed i jesteśmy przekonani, że zarówno oni, jak i sami pacjenci szybko docenią nowe możliwości jakie oferuje Grupa LUX MED.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie