Ma być wilk syty i owca cała

Karol Piernicki
Obiekty sportowe należące do grudziądzkich klubów sportowych GTŻ, Olimpia, Stal i Wisła będą miały nowego zarządcę. Powinno to przynieść korzyści im samym, jak i miastu.

Obiekty sportowe należące do grudziądzkich klubów sportowych GTŻ, Olimpia, Stal i Wisła będą miały nowego zarządcę. Powinno to przynieść korzyści im samym, jak i miastu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 172335" sub="Obiekty należące do Olimpii są wykorzystywane przez młodzież, która uczestniczy tu w różnych zawodach, np. w mistrzostwach w lekkiej atletyce Fot. Karol Piernicki
">Wszystkie kluby były do tej pory użytkownikami obiektów należących do miasta i mogły prowadzić na nich tylko działalność sportową. Miasto zadecydowało, że stadiony można wykorzystać lepiej i w czasie, kiedy stoją one puste, organizować tam imprezy pozasportowe. Do tego potrzebny jest jednak zarządca, który posiada odpowiednie uprawnienia. Taką spółką jest właśnie Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Nieruchomościami.

– Możemy zarządzać obiektami sportowymi, bo mamy na to licencję – mówi Zenon Różycki, prezes MPGN. – Prawo pierwszeństwa do korzystania z obiektów pozostanie jednak nadal przy ich dotychczasowych użytkownikach.

Tylko na drobne remonty

Władze klubów, których ta sprawa dotyczy, są zgodne. Dzięki takim rozwiązaniom zostaną zwolnione z obowiązku administrowania i nie będą musiały ponosić z tego tytułu kosztów, które często są niemałe.

– Na prace związane z utrzymywaniem stadionu wydawaliśmy rocznie około 100 procent więcej pieniędzy niż suma, jaką otrzymywaliśmy na ten cel od miasta – przyznaje Zbigniew Fiałkowski, prezes GTŻ Grudziądz. – Teraz tymi sprawami będą się zajmowali pracownicy MPGN. Jako klub dołożymy wszelkich starań, aby im w tym pomóc.

<!** reklama>Również włodarze Olimpii cieszą się, bo dzięki takim rozwiązaniom skupią się wyłącznie na działalności sportowej.

– Z naszych obiektów korzysta do południa sporo młodzieży, przez co trudno utrzymać obiekt w całkowitym porządku – podkreśla Jacek Bojarowski, prezes klubu. – Środki, które posiadaliśmy wystarczały zaledwie na drobne, bieżące remonty.

Scenariusz współpracy ma być przejrzysty. Kluby wciąż będą musiały dbać o porządek na obiektach i prowadzić we własnym zakresie prace kosmetyczne. Większe remonty i naprawy, po zgłoszeniu tego do MPGN, wykonają pracownicy tej instytucji.

Modernizacja konieczna

– Jesteśmy przygotowani do takiej działalności, bo mamy odpowiednią liczbę wykwalifikowanych pracowników – przekonuje prezes MPGN. – 80 osób wykonuje prace przy 600 lokalach mieszkalnych, które znajdują się pod naszym zarządem. Jeśli będzie potrzeba, zatrudnimy kolejne osoby.

Przy tej okazji warto wspomnieć o planowanych rozbudowach stadionów, zarówno tego w Parku Miejskim, jak i obiektu przy ulicy Piłsudskiego. Pojawia się pytanie, kto teraz weźmie na siebie obowiązek dbania o to, aby stadiony w Grudziądzu stawały się coraz ładniejsze i bardziej nowoczesne. Tym bardziej, że w związku z wynikami drużyn i zwiększającymi się wymogami licencyjnymi związków sportowych w Polsce, zachodzi konieczność modernizacji grudziądzkich obiektów.

– Nie jest tajemnicą, że planujemy zamontować na naszym obiekcie oświetlenie – mówi prezes klubu żużlowego. – Przekazaliśmy już spółce miejskiej stosowne dokumenty i liczymy, że teraz to oni przejmą pałeczkę w tej kwestii.

Koordynacja działań

MPGN twierdzi, że także i tutaj jest gotowe, zdając sobie sprawę z nowych obowiązków, jakie będą na nim ciążyły. Oczywiście nie chodzi o przeznaczanie własnych pieniędzy na inwestycje, bo to należy do zadań władz miasta. Jego funkcja sprowadzi się do koordynowania działań na linii klub–ratusz.

– Będziemy pośrednikiem w działaniach i jeśli otrzymamy od klubu sygnał o potrzebach modernizacji, złożymy wniosek do władz miejskich o uwzględnienie w budżecie pieniędzy na te konkretne cele – tłumaczy Zenon Różycki, prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Nieruchomościami. – W tym miejscu warto wspomnieć, że jeśli kluby znajdą same pieniądze na rozbudowę stadionu, to będą ją mogły przeprowadzić na własną rękę.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie