Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magister na zasiłku

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Dokładnie 11 tysięcy 871 zarejestrowanych bezrobotnych w regionie miało we wrześniu miało skończone studia. Od 2006 roku odsetek magistrów na zasiłku podwoił się.

<!** Image 3 align=none alt="Image 224681" sub="Ważny jest nie tylko kierunek studiów, ale i nauka języków i umiejętność pracy w zespole [Fot.: Grzegorz Olkowski]">

Dokładnie 11 tysięcy 871 zarejestrowanych bezrobotnych w regionie miało we wrześniu miało skończone studia. Od 2006 roku odsetek magistrów na zasiłku podwoił się.

Tak źle nie było u nas jeszcze nigdy - wynika ze statystyk Wojewódzkiego Urzędu Pracy, zaprezentowanych niedawno na specjalnym seminarium o losach absolwentów. Wzięło w nim udział 9 wyższych uczelni z regionu, z Torunia, Bydgoszczy i Włocławka.

Jak dzieci we mgle

Co do tego, jak jest nikt nie może mieć wątpliwości, bo liczby mówią za siebie. Badające jednak losy swoich absolwentów uczelnie od dość dawna nie mają wspólnej metodologii badań, na co dosadnie zwrócili uwagę naukowcy z UMK. Tymczasem bez ujednoliconych analiz nadal wszyscy zgłębiający temat poruszają się po omacku.<!** reklama>

Jak doradzić młodym, co studiować, by zmniejszyć ryzyko bezrobocia? Zaglądamy do statystyk WUP, który bada tzw. zawody nadwyżkowe, czyli te, których przedstawicieli na rynku pracy jest więcej od dostępnych i prognozowanych ofert zatrudnienia.

Kierunek: administracja. Poziom ryzyka: duży. To zawód nadwyżkowy, a absolwenci tego kierunku często zmuszeni są do rejestracji w pośredniaku. Tymczasem tylko w roku akademickim 2011/2012 uczelnie u nas kształcące na tym kierunku (8) wypuściły na rynek 2420 absolwentów.

Kierunek: ekonomia. Ryzyko: też duże. We wspomnianym roku akademickim uczelnie w regionie kształciły na ekonomii 1671 studentów i wypuściły 593 absolwentów. Tymczasem, jak podaje WUP, w badaniu ankietowym pracodawców w 2012 szefowie w województwie planowali zatrudnienie... czterech ekonomistów.

Bo nie znam języka...

Nadwyżkowe profesje to także te dostępne dla absolwentów zarządzania i marketingu, kosmetologii i budownictwa. Tyle urząd pracy. Z badania Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu wynika jednak wyraźnie, że ważny jest nie tylko kończony kierunek studiów.

Ważne są konkretne umiejętności, których brak może blokować karierę zawodową. „Jakich Pani/Panu aktualnie brakuje?” - spytali autorzy z WSB swoich absolwentów. Na brak znajomości języków obcych wskazała aż ponad polowa z nich (55,2 proc.).

Co trzeci z badanych (32,6 proc.) odpowiedział, ze doskwiera mu brak zdolności łączenia teorii z praktyką. Co piąty natomiast (20,3 proc.), że brakuje mu umiejętności pracy w zespole.

Czasy, gdy dyplom magistra gwarantował pracę, odeszły już bezpowrotnie. Prostych recept dzisiaj jednak nie ma, skoro na blisko 1800 różnych zawodów monitorowanych przez Wojewódzki Urząd Pracy w Toruniu aż 1384 profesje (77 proc.) są nadwyżkowe.


Statystyka z WUP

Smutna dynamika dla magistrów

  • Rok 2001: w regionie jest 4697 bezrobotnych z wyższym wykształceniem i stanowią 2,3 proc. ogółu bezrobotnych.
  • Rok 2006: 6188 takich osób, stanowią 3,9 proc. ogółu.
  • Rok 2013: 11871 i 8,3 proc.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska