Majówka w górach to doskonały pomysł, ale pamiętajmy o bezpieczeństwie. Ostrzeżenia przed spotkaniem z niedźwiedziami

Piotr Kobyliński
Piotr Kobyliński
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Weekend majowy zbliża się wielkimi krokami, a miejscowości na południu Polski przygotowują się na wzmożony ruch turystyczny. Jednak służby ostrzegają, że wraz z większą liczbą osób w górach istnieje ryzyko spotkania z niedźwiedziami, co może stanowić poważne zagrożenie – alarmuje Tatrzański Park Narodowy. Nagrania z niedźwiedziami krążą ostatnio po sieci, przypominając o ich obecności wśród ludzi.

Spis treści

Niedźwiedzie są zwinniejsze niż wyglądają

W mediach społecznościowych Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) podkreśla się, że mimo sympatycznej konotacji zdrobnienia „miś”, niedźwiedź może stanowić realne niebezpieczeństwo. TPN informuje, że mimo masywnej budowy ciała, niedźwiedź potrafi być szybki i zwinny, osiągając imponujące prędkości w biegu, niezłe wyniki w skoku, pływaniu i wspinaczce na drzewa oraz skały.

Niedźwiedzie wykazują znakomity węch i słuch, jednak ich wzrok jest nieco słabszy. Mieszkańcy i turyści powinni mieć na uwadze, że otoczenie widziane przez niedźwiedzia różni się od tego, co dostrzega człowiek.

Niedźwiedzie szukają pożywienia

Obecnie w Tatrach żyje ponad 100 niedźwiedzi, które regularnie przypominają o swojej obecności. Na przykład w miejscowości Bykowce w województwie podkarpackim jeden z osobników niedawno pojawił się, spacerując beztrosko między domami. Gmina Sanok udostępniła niedawno na Facebooku nagranie z niedźwiedziem, apelując o zachowanie ostrożności i niepozostawianie jedzenia czy odpadków na zewnątrz, co mogłoby przyciągnąć dzikie zwierzęta.

Co zrobić, gdy się spotka niedźwiedzia?

W przypadku spotkania z niedźwiedziem należy zachować spokój, unikać zbliżania się do niego i nie karmić. Zaleca się powolne wycofanie się. Jeśli zachowanie niedźwiedzia wydaje się być agresywne, należy niezwłocznie powiadomić odpowiednie służby.

Niedźwiedzie występują nie tylko w Tatrach. Również w Bieszczadach ich populacja liczy około 150 osobników. Gmina Zagórz już odnotowała ponad 70 incydentów z udziałem dzikich zwierząt, w tym niedźwiedzi, co skłoniło władze do podejmowania działań mających na celu zminimalizowanie ryzyka konfliktów między ludźmi a dzikimi zwierzętami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na i.pl Portal i.pl