Warto przeczytać
Sprawdź

Polecamy!

Rozwiń
„Mała rapsodia polska” i zespół popularnego aktora w Auli...

„Mała rapsodia polska” i zespół popularnego aktora w Auli UMK. Rozdajemy zaproszenia

Mirosława Kruczkiewicz

Nowości Dziennik Toruński

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

W ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości TAK zaprasza na nietypowy koncert.
Zespół Tomasza karolaka Pączki w Tłuszczu ma w dorobku płytę pt. „LOVElas”, m.in. z piosenką „Tylko bądź” z tekstem Pawła Kukiza

Zespół Tomasza karolaka Pączki w Tłuszczu ma w dorobku płytę pt. „LOVElas”, m.in. z piosenką „Tylko bądź” z tekstem Pawła Kukiza ©Sylwia Dąbrowa/polska press

Sztuka patriotyczna? To określenie u niektórych budzi nieufność. Szczytny cel i słuszna treść bowiem może, co zdarza się wcale nierzadko, „usprawiedliwiać” marną formę. Dowodem są liczne kiepskie artystycznie pomniki ku czci.

Są artyści, którzy nie boją się takich skojarzeń. Na tematy związane z historią i współczesnością Polski wypowiada się poprzez swoją sztukę m.in. rzeźbiarz i malarz z Krakowa Czesław Dźwigaj.

Z obrazami w tle

Profesor krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych jest autorem kilkudziesięciu pomników Jana Pawła II na całym świecie, od Chicago po Teneryfę. Stworzył poza tym m.in. stojący w Krakowie kontrowersyjny monument przedstawiający ks. Piotra Skargę, ale też płaskorzeźbę - wizerunek Cypriana Kamila Norwida w wawelskiej krypcie czy cykl rzeźb pt. „Politycy”, w tym „Sumienie polityka”, „Parlament klaunów”, „Terminal partii”.

Czteroczęściowy cykl obrazów Czesława Dźwigaja pt. „Mała rapsodia polska” („Czasy początku”, „Złote czasy”, „Czas smutny”, „Nasz czas” - każda część dotyczy innego okresu dziejów kraju) zainspirował Janusza Blecharza (przed laty m.in. w zespołach Monkey Business i Wawele), który skomponował muzykę do widowiska z obrazami cyklu wyświetlanymi w tle.

Widowisko zatytułowane także „Mała rapsodia polska”, w wykonaniu orkiestry fundacji Pro Artem, chóru, śpiewającej aktorki Moniki Gębali i aktora Artura Dziurmana, pokazane zostanie pojutrze, w czwartek 8 listopada, o godz. 18 w Auli UMK.Będzie słodko?

Druga część wieczoru, na który z okazji Święta Niepodległości zaprasza Toruńska A-genda Kulturalna, upłynie w nieco bardziej rozrywkowej atmosferze. Telewidzowie i kinomani poznają inne oblicze Tomasza Karolaka. Aktor, znany m.in. z seriali „Rodzinka.pl”, „Kryminalni” i „Artyści”, filmów „Testosteron”, „Lejdis”, „Listy do M.” i wielu ról teatralnych, jest też wokalistą i - z Bartoszem Mieczni-kowskim - współzałożycielem rockowo-popowego zespołu Pączki w Tłuszczu. Zespół wystąpi w drugiej części czwartkowego koncertu w Auli UMK.

Bilety na koncert, dostępne m.in. w kasie CKK „Jordanki”, są po 15 i 25 zł. Dla naszych Czytelników mamy 10 dwuosobowych zaproszeń na koncert. Dostanie je dziesięć pierwszych osób, które odpowiedzą na pytanie, kto w serialu TVP „Rodzinka.pl” gra żonę Ludwika Boskiego, w którego wciela się Tomasz Karolak. Na odpowiedzi czekamy dzisiaj od godz. 11 pod telefonem nr 56 611 81 83.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo