Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe nacięcia, dobry efekt

Mariola Lorenczewska
Mariola Lorenczewska
Uderzenie, upadek - to najczęstsze przyczyny urazów nadgarstka. Pisanie na komputerze też może być groźne. Niestety, na leczenie trzeba długo czekać.

<!** Image 3 align=none alt="Image 221093" sub="Artroskopia nadgarstka przeprowadzana metodą mało inwazyjną w szpitalu przy ul. Batorego w Toruniu [Fot.: Grzegorz Olkowski]">

Uderzenie, upadek - to najczęstsze przyczyny urazów nadgarstka. Pisanie na komputerze też może być groźne. Niestety, na leczenie trzeba długo czekać.

Pacjentka cierpiała - wcześniej miała uraz nadgarstka, który nie powrócił do sprawności mimo leczenia. W Specjalistycznym Szpitalu Miejskim przy ul. Batorego w Toruniu wykonano jej osteotomię, czyli usunięto fragment kości przy pomocy artroskopii - minimalnie inwazyjnej metody wykonywanej przy znieczuleniu miejscowym.<!** reklama>

- Urazów nie da się uniknąć. Złamania kości promieniowej nadgarstka to najczęstsze urazy, z jakimi mamy do czynienia - tłumaczy dr Karol Elster, który operował pacjentce nadgarstek metodą artroskopową. - Nadgarstek to bardzo wrażliwy i skomplikowany narząd.

Już następni pacjenci czekają na zabiegi planowe. Niestety, są długie kolejki oczekujących.

Do urazów tej części ręki dochodzi najczęściej w czasie upadku, gdy chcemy podeprzeć się i całą siłę przenosimy na ten fragment dłoni. Niebezpieczne są dźwiganie ciężarów i uderzenia. Pacjentami są osoby w różnym wieku.

W całej Polsce niewielu specjalistów zajmuje się takimi zabiegami.

- Uczyłem się w Szczecinie w Klinice Chirurgii Ręki i w Indiach. Pierwsze dwa zabiegi wykonałem z kolegami w szpitalu dziecięcym - zaznacza dr Elster. - Potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, artroskop ze specjalną końcówką.

Artroskopia nadgarstka polega na tym, że wykonuje się bardzo małe nacięcia skórne i wkłada do stawu nadgarstkowego kamerę. W zależności od uszkodzenia można uraz zdiagnozować lub naprawić. Istotne, że nie trzeba całego nadgarstka nacinać. Zabieg wykonuje się u pacjentów z różnego pochodzenia bólami nadgarstka, urazami wiązadeł, przerostem tzw. błony maziowej.

- To metoda naszych czasów - podkreśla dr Michał Kułakowski, ortopeda z oddziału. - Ludzie po doznanym urazie szybko chcą dojść do dawnej sprawności. Zależy im na tym ze względu na pracę czy uprawiany sport.

Coraz częściej spotykanym schorzeniem, z jakim mają do czynienia ortopedzi, jest tzw. zespół cieśni nadgarstka. Na ryzyko wystąpienia tej dolegliwości narażona jest większość osób piszących na komputerze. Charakterystyczny układ dłoni podczas pisania na klawiaturze powoduje ucisk nerwów przechodzących przez nadgarstek. Niepokojące objawy to m.in. drętwienie, ból, kłucie palców, osłabienie mięśni kciuka, ból promieniujący z ręki poprzez przedramię i ramię do barku, osłabione czucie w palcach. Zabiegi w tych przypadkach nie są kłopotliwe, ale trzeba czekać dwa lata w kolejce.


Wszystko o nadgarstku

  • Nadgarstek to osiem drobnych kości bazowych i siedem stanowiących ich wsparcie. Kości razem z otaczającymi ich tkankami tworzą strukturę podobną do tunelu, nazywaną kanałem nadgarstka. Nadgarstek łatwo jest uszkodzić.
  • Do głównych przyczyn powodujących ból nadgarstka należy przeciążenie ręki, skręcenie nadgarstka, zwichnięcie stawu w nadgarstku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska