Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małe sklepy muszą sięgać po nowe technologie bo inaczej szybko znikną z rynku

AIP
Karolina Misztal / Polska Press
Detalista musi dojrzeć do cyfrowej rewolucji; jeśli tego nie zrobi, straci swoich klientów w ciągu trzech lat.

Zamknięcia sklepów takich sieci jak Toys R US czy Mothercare wyraźnie pokazały, jak ważne jest dzisiaj cyfrowe doświadczenie zakupowe. Branża retail nie może już opierać się tylko na tradycyjnych metodach. Potwierdzają to badania amerykańskiej agencji Riverbed. 79 proc. konsumentów uważa, że detaliści, którzy w ciągu najbliższych 3 lat nie zainwestują w nowe technologie i strategię omnichannel, mogą stracić swoich klientów.

Raport „Retail Digital Trends Survey 2019” opracowany na grupie ponad 3 tys. konsumentów z USA i Europy, dobitnie pokazuje, że oczekiwania klientów rozmijają się z wyobrażeniami detalistów.
W tym samym badaniu firmy, rok wcześniej mniej niż połowa (47 proc.) przedstawicieli branży handlowej uznało nowe technologie i cyfrowe doświadczenia zakupowe za gwarant konkurencyjności i lojalności klientów. Obecne badanie nakazuje zmianę optyki. Dlaczego? Ponieważ aż 89 proc. konsumentów uważa, że doświadczenie zakupowe oparte na nowych technologiach są równie ważne jak cena, przy zachowaniu lojalności wobec marki.

Sklep przyszłości

Badanie Riverbed wykazało jeszcze jeden ciekawy trend. Otóż klienci oczekują od retailerów wielu cyfrowych udogodnień. Najważniejszy jest szybki dostęp do strony internetowej detalisty (57 proc.), najlepiej z możliwością zakupów online i odbiorem w sklepie fizycznym (43 proc.). Co ważne, cyfrowe doświadczenie zakupowe nie kończy się na sprzedaży online. Klienci najczęściej chcą, by sklep stacjonarny zagwarantował im stabilne połączenie Wi-Fi (34 proc.) oraz dostęp do sprzedażowej aplikacji mobilnej (27 proc.).

Chmura obliczeniowa, Internet Rzeczy, aplikacje mobilne, wirtualne sieci i wiele innych nowych technologii gwarantują dzisiaj detaliście, że klient będzie chciał do niego wrócić. Według badań Riverbed ponad 47 proc. konsumentów przyznaje, że pozytywne doświadczenie online skłoniłoby ich do wizyty w fizycznym sklepie. 68 proc. konsumentów jest z kolei gotowych odwiedzić dany sklep choćby pierwszy raz, wiedząc że oferuje on najnowsze technologie wspierające doświadczenie zakupowe – komentuje Stanisław Bochnak, strateg ds. biznesowych w firmie VMware, specjalizującej się w innowacjach dla biznesu.

A jakie technologie, zdaniem samych konsumentów mogą przyciągnięcia nowych klientów do tradycyjnego detalu? Przede wszystkim samoobsługowe kasy (36 proc.) oraz inteligentne półki, które informują o dacie przydatności produktu do spożycia czy o stanie zatowarowania (29 proc.). A co piąty (22 proc.) ankietowany uważa, że możliwość korzystania z rozszerzonej rzeczywistości również zwiększyłaby zainteresowanie danym sklepem lub siecią.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia

Eksperci nie mają złudzeń – detaliści muszą zacząć podnosić swoje cyfrowe kompetencje i korzystać z dobrodziejstw technologii, nawet jeśli z czasem oznaczać będzie to kres tradycyjnego handlu. Biznes, który się na to odważy z czasem stanie się dla branży retailowej tym czym dla filmowej stał się Netflix. A oczekiwania klientów nie kręcą się już tylko wokół towarów.

Wraz z rozwojem nowych technologii detaliści znaleźli się pod ogromną presją. Cyfryzacja podnosi nieustannie oczekiwania samych klientów także w zakresie tego jak kupują. Szczególnie, że wielu obecnych konsumentów to młode pokolenia ze swoimi technologicznymi nawykami. Dla nich cyfrowe doświadczenie zakupowe jest czymś całkowicie naturalnym i oczekiwanym. Według Riverbed ponad 60 proc. Millenialsów odwiedza te sklepy stacjonarne, których oferta online spełniła ich oczekiwania – twierdzi Stanisław Bochnak. Realizacja tych oczekiwań jest na wagę lepszych przychodów. Według badania „Walker’s Customers 2020”, 86 proc. młodych kupujących jest skłonnych zapłacić więcej za produkt, o ile doświadczenie zakupowe będzie lepsze niż u konkurencji – dodaje.

O wadze cyfrowych kompetencji przekonują się już także firmy na polskim rynku i odważnie inwestują w nowe technologie. Niedawno w Poznaniu otwarto pierwszy w Europie sklep, w którym nikt nie pracuje. Sprzedaż odbywa się bezobsługowo, sklepu nie obejmuje zakaz handlu w niedziele i święta, a za wszystkie zakupy konsument płaci za pomocą smartfona wyposażonego w skonfigurowaną aplikację

Fundament cyfrowego doświadczenia

Wzmocnienie doświadczeń konsumentów staje się kluczowym elementem, który pozwala zatrzymać klienta w sklepie. A gdy sklep nie zapewni mu satysfakcji nie wacha się i rezygnuje z zakupów. Jak podaje Riverbed 39 proc. konsumentów niezadowolonych z wizyty u konkretnego retailera zdecydowało się na zakupy u konkurencji. Co więcej aż 38 proc. podzieliło się negatywna opinią z rodziną i znajomymi, a 26 proc. postanowiło zwrócić zakupione towary. Obecna dynamika zmian nie oznacza, że detaliści muszą na ślepo rzucać się teraz na każdą możliwą technologię. Firmy muszą przede wszystkim określić swoją potrzebę, pole do rozwoju i dopiero wtedy wdrożyć odpowiednie narzędzia.
Przede wszystkim jednak detalista musi zapewnić klientowi stabilność i trwałość doświadczeń zakupowych. By to było możliwe firmowe działy IT muszą czuwać na przepustowością łączy i bezawaryjnością połączeń. W przypadku całych sieci handlowych te same warunki w trzeba stworzyć w każdym sklepie. Często jest ich kilka setek, rozsianych po całym kraju – tłumaczy Stanisław Bochnak.

Do tej pory służyły do tego sieci rozległe WAN, wykorzystujące tradycyjne fizyczne routery. W przypadku szybko zmieniających się technologii i potrzeb konsumentów jest to jednak rozwiązanie zbyt skomplikowane, za drogie i przede wszystkim przestarzałe. Rozwiązaniem dzisiaj są sieci rozległe definiowane programowo (SD-WAN), wykorzystujące m.in. technologie chmurowe.
W oparciu o chmurową infrastrukturę SD-WAN działy IT w danej firmie są w stanie zarządzać firmową siecią z jednej lokalizacji. Co więcej współczesne rozwiązania SD-WAN pozwalają wysłać urządzenie końcowe do sklepu, gdzie personel nie-IT po prostu je włączy, a całość konfiguracji i połączenie z siecią odbędzie się automatycznie i bezpiecznie – tłumaczy Bochnak. Przy deficycie specjalistów IT jest to o tyle ważne, że firmy retailowe nie muszą zatrudniać więcej personelu IT czy kupować dodatkowych usług IT przy rozwoju kolejnych sklepów. Jednocześnie rozwiązanie poprawia wydajność aplikacji i bezpieczeństwo przy jednoczesnym obniżeniu kosztów – dodaje.

Zdaniem ekspertów z branży IT, rozwój technologii SD-WAN to jedna z najszybszych transformacji branżowych ostatni lat. IDC szacuje, że światowe przychody z infrastruktury i usług SD-WAN będą zwiększać się co roku średnio o 70 proc., osiągając w 2021 r wartość ponad 8 mld USD. Z kolei Gartner spodziewa się, że do końca 2019 r. 30 proc. przedsiębiorstw wdroży technologię SD-WAN w swoich oddziałach (w 2015 r. było ich poniżej 1 proc).

Chcesz być dobrze poinformowany w tematach budżetu domowego, prowadzenia biznesu i ważnych zmian w prawie? Kliknij w ten tekst i polub nas na Facebooku! Naprawdę warto!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małe sklepy muszą sięgać po nowe technologie bo inaczej szybko znikną z rynku - Strefa Biznesu

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska