Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mało wody w Wiśle, duży problem

Zbigniew Juchniewicz
Nadal nie wiadomo, co było przyczyną powstania znacznego osuwiska na toruńskich bulwarach w pobliżu mostu kolejowego. Miejsce zostało ogrodzone, trwają ekspertyzy.

Nadal nie wiadomo, co było przyczyną powstania znacznego osuwiska na toruńskich bulwarach w pobliżu mostu kolejowego. Miejsce zostało ogrodzone, trwają ekspertyzy.

<!** Image 3 align=none alt="Image 198194" sub="Głębokość osuwisko sięga obecnie ok. jednego metra [Fot.: Sławomir Kowalski]">Przypomnijmy, że jeden z naszych Czytelników zwrócił uwagę na fakt, że osuwisko mogło powstać z powodu zmiany nurtu Wisły wskutek utworzenia na rzece sztucznej wyspy, na której wsparta zostanie konstrukcja nowego mostu drogowego.

- Uważam, że sporych rozmiarów sztuczna wyspa, którą wybudowano na środku rzeki tuż za zakrętem jej biegu, mogła w dużym stopniu wpłynąć na zmianę nurtu Wisły - sugeruje pan Roman. - Zastanawiam się, czy były robione jakieś symulacje, jak ta wyspa wpłynie na bieg rzeki i czy powstałe osuwisko nie jest jednym ze skutków takiej zmiany?<!** reklama>

Czysty przypadek?

Miasto zleciło wykonanie ekspertyz, które mają wykazać, co było przyczyną powstania osuwiska i jak jemu zaradzić.

Od kilku dni na bulwarach pracują specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej z Warszawy, którzy w ciągu czterech tygodni powinni wskazać przyczynę osuwania się ziemi.

<!** Image 4 align=none alt="Image 198194" sub="Na bulwarach pracują już specjaliści z Instytutu Techniki Budowlanej z Warszawy, którzy mają wskazać przyczynę zapadania się bulwarów [Fot.: Sławomir Kowalski]">- Obecnie wykonywane są wiercenia, które być może dadzą odpowiedź na wiele pytań - powiedział nam Szczepan Burak, dyrektor wydziału środowiska i zieleni Urzędu Miasta. - Po spotkaniu z pracownikami Inspektoratu Nadzoru Budowlanego podjęta została decyzja o trwałym ogrodzeniu tego miejsca, aby nie miały do niego dostępu osoby postronne.

Dotychczas miejsce osuwiska było odgrodzone jedynie prowizorycznymi taśmami, więc dostęp przypadkowych osób był tam możliwy.

Jednak nie wiadomo, jak się może zachowywać grunt w pobliżu osuwiska, stąd decyzja o ustawieniu trwałego płotu.

Ekspertyzę wykonuje ekipa, która kilka tygodni temu w Warszawie szukała przyczyn obu katastrof budowlanych, do jakich doszło na budowie drugiej linii metra.

Woda ma znaczenie

Na razie nie wiadomo więc, czy przyczyną powstania osuwiska jest zmieniony nurt Wisły, czy bardzo długo utrzymujący się niski jej stan. A może są tego jakieś inne powody? Jezdnia Bulwaru Filadelfijskiego w tym miejscu zapadała się już wiele lat temu i do dziś gołym okiem widać nierówności na ulicy.

- Z całą pewnością osuwisko nie powstało z powodu wybudowanej wyspy centralnej nowego mostu - zapewnił nas prof. Zygmunt Babiński, dziekan Wydziału Kultury Fizycznej, Zdrowia i Turystki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. - Prędzej uznałbym, że niski stan wody powoduje pewne perturbacje w nurcie rzeki, które mogą w określonych sytuacjach doprowadzać do zmiany przebiegu nurtu rzeki. Przede wszystkim z powody tworzenia się rozległych łach, które doprowadzają do zmiany umiejscowienia głównego nurtu rzeki. Sztuczna wyspa mogłaby mieć wpływ na nurt Wisły tylko w sytuacji, gdyby poziom rzeki był bardzo wysoki i taki utrzymywałby się przez dłuższy czas.

Według naszych informacji zapadlisko powoli się powiększa, obecnie jego głębokość sięga jednego metra. O tyle też obniżyła się asfaltowa nawierzchnia bulwarów w tym miejscu na długości kilkunastu metrów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska