Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Malowane ogniem - trzy niezwykłe propozycje CSW

Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Mirosława Kruczkiewicz-Siebers
Nadesłane
Oglądałam tę wystawę w towarzystwie, między innymi, rodziny z dwojgiem dzieci. Maluchy miały frajdę.

Plastikowe rurki tańczą, kropla spadająca na płytę elektrycznej kuchenki tworzy dziwny wzór. Na poruszający się taśmociąg można położyć gazetę. Jedno ze zdjęć ogląda się wczołgując pod kocyk, którym jest przykryte. A dalej są jeszcze prawdziwy samochód, zniszczony jak po wypadku i kompozycje z modeli autek.

Ważne treści

Ale pod tymi formami, które tak fascynowały kilkuletnich widzów, kryją się ważne treści. Tańczące rurki i kapiąca woda to przykłady prac z tego etapu twórczości autora wystawy Gustava Metzgera, gdy badał on możliwość inicjowania dzieł, które stwarzałyby się bez udziału artysty. Taśmociąg z gazetami to część instalacji „Eichmann i Anioł”, na którą składają się też ściana zbudowana z pakietów gazet i replika kabiny, w której przesłuchiwany był hitlerowski zbrodniarz Adolf Eichmann.
Zaangażowanie społeczne to główny nurt twórczości Metzgera. Zdjęcie pod kocem należy do cyklu „Fotografie historyczne”. Dramatyczne, słynne zdjęcia - np. z likwidacji warszawskiego getta, konfliktu izraelsko-palestyńskiego, wojny w Wietnamie - zostały zasłonięte. Murem, deskami, bambusową roletą. Ogląda się je przez szczeliny albo wciskając się za zasłony. Ludzkość wypycha ze świadomości obrazy swego okrucieństwa? Albo przeciwnie, ciągle nimi epatuje, aż zobojętniały - trzeba je więc ukryć.
Instalacje z modelami aut to z kolei głos w sprawie ochrony środowiska. W tej części ekspozycji przykuwa uwagę m.in. zdjęcie zniszczonego przez budowę autostrady krajobrazu, ujęte w ramę z gąsienicy maszyny budowlanej.
Urodzony w Niemczech w polsko-żydowskiej rodzinie Gustav Metzger to jeden z najważniejszych twórców XX w., jego działalność odcisnęła piętno na myśleniu wielu artystów. Obszerna, ciekawa wystawa „Działaj albo giń!” w toruńskim CSW o tym przekonuje.

Z pogranicza jawy i snu

W inne rejony - z pogranicza jawy i snu - przenosi malarstwo Jonasa Gasiunasa. Na dużych płótnach widzimy wnętrza i postaci - eteryczne, nakreślone czarną kreską. Te kreski litewski artysta rysuje... zapaloną, kopcącą świecą. Jak to się odbywa, można zobaczyć na filmie.

Bezkresy wyobraźni

Na parterze CSW możemy obejrzeć jeszcze jedną niezwykłą wystawę: „Bezkresy wyobraźni”. Są na niej prace zawodowców i artystów nieprofesjonalnych z niepełnosprawnościami. To Włosi, Austriacy i Polacy z Torunia. Prace robią wrażenie oryginalnością, zestawieniem kolorów, zawartymi w nich emocjami. Jest wśród nich np. namalowana na tkaninie niesamowita „Bitwa pod Grunwaldem” torunianki Anity Wend.
W CSW czynna jest też wystawa wyrobów toruńskiej spółdzielni „RZUT”, o czym pisaliśmy.

Godziny otwarcia:
wtorek-czwartek, godz. 10.00-18.00
piątek, godz. 10.00-20.00
sobota-niedziela, godz. 12.00-18.00

Bilety: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny (2 dorosłych i 2 dzieci) 20 zł
czwartki – wstęp wolny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska