MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Mama 4+" i 1780 od ZUS. Te pieniądze mogą dostać też mężczyźni - tylko pod tymi warunkami!

mfred
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to jeden z dodatków na które mogą liczyć polskie rodziny. 
Czytaj dalej >>>>>>
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to jeden z dodatków na które mogą liczyć polskie rodziny. Czytaj dalej >>>>>>
Rodzicielskie świadczenie uzupełniające to jeden z dodatków na które mogą liczyć polskie rodziny. Popularnie nazywane "Mama 4 plus" dotyczy również mężczyzn. Kto i kiedy może starać się o nawet 1780 złotych od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Program „Mama 4+” jest rodzicielskim świadczeniem uzupełniającym. Na wsparcie w ramach tego programu mogą liczyć osoby, które nie mogły podjąć pracy zarobkowej lub z niej zrezygnowały, żeby wychować co najmniej czworo dzieci. Obecnie nie mają prawa do świadczeń nawet na minimalnym poziomie. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające zapewnia takim osobom podstawowe środki do życia.

Z programu „Mama 4+” znacznie częściej korzystają kobiety, jednak panowie w określonych okolicznościach także mają do niego dostęp. Ile wynosi świadczenie? Co trzeba zrobić, aby otrzymać pieniądze?

Dla kogo świadczenie?

  • Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą złożyć osoby, które: osiągnęły wiek emerytalny (w przypadku kobiet to 60 lat, dla mężczyzn – 65 lat)

  • i nie posiadają niezbędnych środków utrzymania.

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające może być przyznane matce, która urodziła i wychowała, albo wychowała co najmniej czworo dzieci, a w przypadku śmierci matki dziecka albo porzucenia dzieci przez matkę lub długotrwałego zaprzestania ich wychowywania – ojcu, który wychował co najmniej czworo dzieci.

Świadczenie przysługuje wyłącznie osobom mieszkającym w Polsce i mającym (po ukończeniu 16 lat) tzw. ośrodek interesów życiowych na terytorium naszego kraju – przez co najmniej 10 lat.

Jak wypełnić wniosek

Wniosek o rodzicielskie świadczenie uzupełniające mogą składać zarówno obywatele polscy, jak również posiadający prawo pobytu lub prawo stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacji Szwajcarskiej oraz cudzoziemcy legalnie przebywający na terytorium Polski.

Uzyskanie prawa do świadczenia nie jest związane z wcześniejszym opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne.

Jaka wysokość świadczenia?

W przypadku, gdy osoba zainteresowana pobiera już świadczenie niższe od najniższej emerytury, świadczenie rodzicielskie będzie uzupełniać pobierane świadczenie do kwoty najniższej emerytury (Od 1 marca 2024 roku może więc wynieść maksymalnie 1780,96 zł).

Natomiast, w przypadku osoby nie mającej prawa do żadnego świadczenia, wysokość rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego odpowiadać będzie tej kwocie. Zanim dojdzie do jego wypłaty Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zbada m.in. sytuację dochodową danej osoby. Rodzicielskie świadczenie uzupełniające jest corocznie waloryzowane.

O tym jak otrzymać świadczenie przeczytasz w naszej galerii

od 7 lat
Wideo

Michał Probierz o Ekstraklasie i Euro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska