Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Manifestacja siły i jedności uniwersytetu [UMK ŚWIĘTUJE]

Redakcja
Współpracujący z Collegium Medicum UMK prof. Paul Alfred Gurbel (w środku) z rąk prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK (z lewej) i prof. Jacka Kubicy, dziekana Wydziału Lekarskiego (z prawej) odebrał doktorat honoris causa UMK
Współpracujący z Collegium Medicum UMK prof. Paul Alfred Gurbel (w środku) z rąk prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK (z lewej) i prof. Jacka Kubicy, dziekana Wydziału Lekarskiego (z prawej) odebrał doktorat honoris causa UMK Jacek Smarz
- Sukcesów nie brakowało dzięki zaangażowaniu społeczności z obu miast, w których działamy - mówił rektor UMK. W kontekście dyskusji o odłączeniu Collegium Medicum, podczas piątkowego Święta Uczelni wielokrotnie padały deklaracje o integralności toruńskiej i bydgoskiej części Alma Mater.

[break]
Manifestacja jedności - tak można podsumować wystąpienie prof. Andrzeja Tretyna, rektora UMK, który w wielokrotnie podkreślał zasługi obu ośrodków akademickich.

- W ostatnich miesiącach sukcesów nie brakowało, tak w zakresie nauki i kształcenia, jak i, co przecież niezwykle istotne, finansach uczelni. Działo się tak dzięki ogromnemu zaangażowaniu całej naszej społeczności: studentów, pracowników administracyjnych i nauczycieli akademickich z obu miast, w których działamy - tak o sukcesach uczelni mówił rektor UMK.

Nadwyżka finansowa

- Jesteśmy silni, bo nie tylko potrafimy wykorzystać pojawiające się szanse, ale także coraz mocniej rozumiemy, że uniwersytet jest wspólnotą, która potrzebuje współdziałania. To dzięki tej świadomości udało się z powodzeniem wypracować program naprawy finansów - dodał prof. Andrzej Tretyn. - Drugi rok z rzędu w obu częściach naszego uniwersytetu wypracowaliśmy poważną nadwyżkę finansową. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie zaangażowanie moich bezpośrednich współpracowników, dziekanów, pracowników naukowych i administracyjnych, dla których pomyślność uniwersytetu jako całości stała się ważniejsza niż indywidualne problemy i ambicje.

Poparcie od lekarzy

Kilka dni temu Rada Wydziału Lekarskiego Collegium Medicum poparła stanowisko senatu UMK co do integralności uniwersytetu.

- To, co działo się w ostatnich tygodniach wokół naszych uczelni, przyniosło także pozytywny efekt. To poważne rozmowy o tym, jak powinien wyglądać nasz uniwersytet, dyskusje nie tylko o relacjach między naszymi dwoma kampusami, ale między wszystkimi uczestnikami naszej społeczności - przyznaje prof. Andrzej Tretyn. - Podjąłem decyzję o powołaniu komisji, która będzie zajmować się problemami współpracy różnych jednostek uniwersyteckich. Mam nadzieję, że dzięki temu wszyscy, niezależnie od charakteru i miejsca wykonywanej pracy, będziemy czuć się pełnoprawnymi członkami wspólnoty uniwersyteckiej, mającymi wpływ na jej rozwój. Uważam, że w przyszłości należy bardziej zaangażować pracowników Collegium Medicum w proces zarządzania uczelnią.

Po raz drugi w historii władze uniwersytetu przyznały tytuły Honorowych Profesorów. Otrzymały je troje emerytowanych naukowców - prof. Mieczysława Czerwionka-Szaflarska, prof. Marian Filar i prof. Włodzimierz Tyburski.

Na wniosek ministra spraw zagranicznych, prezydent RP przyznał Krzyż Kawalerski Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej prof. Ralphowi Schattkowsky’emu z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych. Odznaczenie wręczył wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Doktorat dla kardiologa

Zaszczytny tytuł doktora honoris causa UMK otrzymał prof. Paul Alfred Gurbel. Wśród ośrodków, które współpracują z kierowanym przez prof. Gurbela zespołem, jest Klinika Kardiologii i Chorób Wewnętrznych Collegium Medicum UMK.

Sylwetkę naukowca o polskich korzeniach przedstawił dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Jacek Kubica. Paul Gurbel wykształcenie medyczne uzyskał na wiodących amerykańskich uczelniach: University of Maryland School of Medicine w Baltimore oraz Duke University Medical Center w Durham. Jest wybitnym naukowcem zajmującym się zagadnieniami związanymi z krzepliwością krwi oraz niekwestionowanym autorytetem światowej kardiologii. Jego przełomowe badania, w których wykazał i wyjaśnił mechanizmy oporności na standardową terapię, spowodowały zmiany strategii leczenia chorych z zawałem serca oraz osób poddawanych zabiegom udrażniającym tętnice wieńcowe. W 2011 roku prof. Gurbel został uznany przez „US News World Report” oraz „The Washington Post Magazine” za jednego z najlepszych lekarzy w Ameryce. Prof. Gurbel jest 73. osobą uhonorowaną w ten sposób na UMK. Tytuł doktora honoris causa otrzymało m.in. 9 naukowców ówczesnej Akademii Medycznej w Bydgoszczy.

Wyróżnienie Convallaria Copernicana otrzymała prof. Anna Balcar-Boroń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska