Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Marcin Horała chce Trybunału Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Komisja śledcza ds. VAT przedstawiła projekt raportu końcowego

Leszek Rudziński
Leszek Rudziński
Komisja śledcza ds. VAT na poniedziałkowym posiedzeniu przedstawiła projekt raport końcowego ze swojej pracy. Przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS podczas prezentacji dokumentu stwierdził, że najwyżsi urzędnicy z czasów rządów PO-PSL powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.
Komisja śledcza ds. VAT na poniedziałkowym posiedzeniu przedstawiła projekt raport końcowego ze swojej pracy. Przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS podczas prezentacji dokumentu stwierdził, że najwyżsi urzędnicy z czasów rządów PO-PSL powinni stanąć przed Trybunałem Stanu. fot marek szawdyn/polska press
Komisja śledcza ds. VAT na poniedziałkowym posiedzeniu przedstawiła projekt raport końcowego ze swojej pracy. Przewodniczący komisji Marcin Horała z PiS podczas prezentacji dokumentu stwierdził, że najwyżsi urzędnicy z czasów rządów PO-PSL powinni stanąć przed Trybunałem Stanu.- Przewodniczący Horała używa swojego stanowiska w Komisji jako kolejnego narzędzia do walki z opozycją przed wyborami - odpowiedział była premier Ewa Kopacz.

Dokument przedstawiony przez przewodniczącego Marcina Horałę, liczy około 500 stron i powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków, a także zgromadzonych materiałów.

Nim Horała przeszedł do szczegółowego opisu podsumowania prac komisji ds. VAT, stwierdził, że w związku z wyłudzeniami podatku od towarów i usług do odpowiedzialności w latach 2007-2015, przed Trybunałem Stanu powinni stanąć byli premierzy Donald Tusk i Ewa Kopacz, a także byli ministrowi finansów - Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek. - Donald Tusk (...) z całą pewnością powinien posiadać na temat nieszczelności systemu podatkowego oraz pogłębiającej się z roku na rok luki podatkowej. Wskazywały na to zarówno oficjalne dokumenty sporządzane przez urzędników Ministerstwa Finansów, raporty przygotowywane przez Komisję Europejską jak i apele pochodzące z branż szczególnie narażonych na negatywne skutki nadużyć – mówił Horała, przytaczając treść uzasadnienia raportu.

Przypomniał, że Donald Tusk „jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT”. - Które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej – mówił Horała.

Przewodniczący komisji precyzował, że już w 2007 r. dostępne były opracowania i raporty, w których ich autorzy alarmowali, o powiększającej się luce w podatku VAT i wskazywali w jaki sposób można z nią walczyć. - Niestety, rekomendacji nie zastosowano – mówił.

Dodał, że także za czasów rządów Ewy Kopacz proponowane reformy „miały charakter jedynie fragmentaryczny, a nie systemowy i były wprowadzane w życie ze znacznym opóźnieniem".

Według niego zarówno Kopacz, jak i Tusk zaniedbali wskazania zwalczania zorganizowanej przestępczości podatkowej jako priorytetu działania Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Zdaniem Horały przed Trybunałem Stanu powinni stanąć także byli ministrowie finansów - Jacek Rostowski i Mateusz Szczurek. - Ich czyny opisane w zawiadomieniach skierowanych przez Komisję Śledczą do prokuratury odnoszą się w istocie do tych samych kwestii, opisanych w niniejszym sprawozdaniu – stwierdził szef komisji.

Marcin Horała przekonywał także, że w okresie od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r. owa luka podatkowa wynosiła ponad 200 mld zł.

Do zarzutów Horały odniósł się m.in europoseł PO-KO Andrzej Halicki. - No proszę! Po 4 latach nieustannych afer PiS wreszcie wymyślili: wniosek o Trybunał Stanu dla Tuska i Kopacz. Ha ha ha ha! To tak czytelne, że aż śmieszne. A co z Szefem panie Kaczyński?! - pisał w mediach społecznościowych.

Wtórował mu poseł PO Marcin Kierwiński. - Kaczyński musi być w desperacji skoro chce przykryć ciąg afer PiS wnioskiem o Trybunał Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Nie wątpię, że Trybunał Stanu będzie miał pełne ręce roboty, ale po przegranych przez PiS wyborach - napisał na Twitterze.

Do sprawy odniosła się także sama była premier Ewa Kopacz. - Obecnie rządzący wykorzystali już Ministerstwo Sprawiedliwości i telewizję publiczną, a teraz próbują wykorzystać Trybunał Stanu do walki z opozycją. Pan Przewodniczący Horała używa swojego stanowiska w Komisji jako kolejnego narzędzia do walki z opozycją przed wyborami - stwierdziła.

Z kolei członek komisji z ramienia PO Zbigniew Konwiński podkreślił na briefingu prasowym w Sejmie, że „to, co dziś przedstawił przewodniczący Horała, to był stek półprawd, kłamstw i pomówień”. - Nie miało to nic wspólnego z rzeczywistą oceną tego, co działo się przez 8 lat rządów PO-PSL - przekonywał.

Dodał, że on wraz z dwoma innymi członkami komisji - Mirosławem Papuchem i Genowefą Tokarską - przygotowali własny raport i ocenę tego, czym zajmowała się komisja przez ostatni rok.

Zdaniem Konwińskiego dzisiejsze posiedzenie komisji ds. VAT „ma przykryć problemy PiS-u w Ministerstwie Sprawiedliwości”. - Kuriozalna jest zapowiedź postawienia przed Trybunałem Stanu Ewy Kopacz i Donalda Tuska. Kiedy poprzez swoje działania uszczelniali system podatkowy w Polsce, PiS przeciwko tym działaniom występował w parlamencie, a dziś chce ich stawiać przed Trybunałem Stanu – skwitował.

Rozszczelnienie systemu?

Z raportu komisji wynika, że w latach 2008 – 2011 doszło do rozszczelnienia systemu podatkowego. Zdaniem twórców dokumentu „rząd Donalda Tuska już w 2008 r. zdecydował się na wprowadzenie regulacji, które de facto rozszczelniły system podatkowy, przyczyniając się tym samym do powstania po stronie Skarbu Państwa znacznych strat majątkowych”.

Inicjatorem owych zmian w dużej mierze miała być sejmowa Komisja Nadzwyczajna „Przyjazne Państwo”, której przewodniczył ówczesny poseł PO Janusz Palikot. Swój udział – zgodnie z raportem – w zmianach dotyczących podatku VAT miała Renata Hayder, społeczny doradca ówczesnego Ministra Finansów Jana Vincenta-Rostowskiego. Twórcy raportu podkreślają, że Hayder była „osobą piastującą tym czasie liczne funkcje w organach reprezentacji bądź organach kontrolnych spółek działających pod firmą międzynarodowej korporacji konsultingowej Ernst&Young”.

Brak działań rządu PO-PSL?

Horała stwierdził, że w badanym przez komisję okresie nie wprowadzano żadnych systemowych rozwiązań, które służyłyby całokształtowi uszczelnienia systemu podatkowego. Dodał, że „jedynym takim rozwiązaniem, które można uznać za całościowe, było wprowadzenie jednolitego pliku kontrolnego, który zdążono tylko uchwalić przez te osiem lat, nie zdążono go już wprowadzić w życie”.

Szef komisji podkreślił, że rząd PO-PSL wprowadził szereg rozwiązań prawnych, które sprzyjały rozszczelnieniu systemu podatkowego. Jako przykład wymienił m.in. wprowadzenie rozliczeń kwartalnych VAT. Z raportu wynika, że wprowadzenie tego konkretnego rozwiązania było przedmiotem kontrowersji wewnątrz Ministerstwa Finansów, jednak w uzasadnieniu zmiany ustawy w ogóle nie pojawił się wątek ryzyka rozszczelnienia systemu. - Tymczasem to się stało jednym z podstawowych narzędzi oszustów – przekonywał Horała.

Co dalej z raportem?

Marcin Horała poinformował, że termin wpłynięcia poprawek do raportu wyznaczył na 4 września na godz. 10:00. Z kolei na posiedzeniu 6 września komisja rozpatrzy ewentualne poprawki i uchwali raport, a następnie dokument trafi na posiedzenie Sejmu.

Komisja śledcza ds. VAT została powołana na początku lipca 2018 roku. Miała ona zbadać i ocenić prawidłowość działań rządów PO-PSL związanych z zapewnieniem dochodów z VAT i akcyzy oraz ewentualne zaniedbania w tym zakresie. Badała okres od grudnia 2007 r. do listopada 2015 r.

POLECAMY W SERWISIE POLSKATIMES.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Marcin Horała chce Trybunału Stanu dla Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Komisja śledcza ds. VAT przedstawiła projekt raportu końcowego - Portal i.pl

Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska