Tylko u nas
nowosci.com.pl

Zobacz koniecznie!

Rozwiń
Marsz Równości 2018 w Toruniu bez polityków. Znamy...

Marsz Równości 2018 w Toruniu bez polityków. Znamy szczegóły!

Anna Zglińska

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Marsz Równości 2018 w Toruniu bez polityków. Znamy szczegóły!
Marsz Równości 2018 w Toruniu bez polityków. Znamy szczegóły!
1/7

Przejdź do
galerii zdjęć

©Grzegorz Olkowski

Toruński przemarsz środowisk nieheteronormatywnych ma krotką tradycję. Pierwszy odbył się 14 października 2017 roku. Tęczowa demonstracja zgromadziła około tysiąca osób. Udało się uniknąć jakichkolwiek incydentow, pomimo tego, że na miejscu czekała niewielka grupka kontrmanifestantów. Jaki jest plan na ten rok? Co będzie się działo 29 września?
W tym roku przemarszowi towarzyszyć będzie tydzień otwartych wydarzeń festiwalowych w ramach Queer Festu. Otwarcie nastąpi w poniedziałek 24 września o 19.00 w Teatrze im. Wilama Horzycy czytaniem performatywnym książki “Cholernie mocna miłość”. Jest to autentyczna opowieść z drugowojennego Torunia opowiadająca o miłości pomiędzy Stefanem i Willim- Polakiem i Niemcem. Niemiecka premiera książki miała miejsce 26 lat temu, w Polsce wydano ją dopiero w roku 2017. W Toruniu będzie prezentowana po raz pierwszy.

Czytaj także: TOP Model w Toruniu. Joanna Krupa na starówce!- Marsz swoim hasłem zachęca bardzo mocno do widoczności osób LGBTQIA+ w przestrzeni publicznej. Hasło “Jesteśmy widoczni/widoczne” jest delikatnym pstryczkiem w nos osób ze środowisk konserwatywnych, które bardzo mocno zwracają uwagę na to, że osoby nieheteronormatywne powinny ukrywać się ze swoją tożsamością i potrzebami, ponieważ jest to oburzające, niestosowne czy obrzydliwe - mówi Zuzanna Larysz, jedna z organizatorek marszu.- “Bądźmy widoczni” zachęca również do odwagi osób sojuszniczych, osób, które towarzyszą, które mają możliwość reagowania.Oprócz wykładów dotyczących profilaktyki HIV, warsztatów burleski, pokazów filmów, będzie można obejrzeć wystawę Marka Pavellka “Hejt mnie inspiruje” - “Manifest” oraz spektakl “Szelest”. Ten ostatni powstał nowatorską metodą “teatru uciśnionych”. Opowieść o Annie i Magdalenie nie ma końca, a widzowie i uczestnicy spektaklu będą mogli zmienić jej dzieje.

- Ponad 60% osób nieheteronormatywnych doświadczyło w przeciągu minionego roku przemocy, przede wszystkim przemocy werbalnej, pogróżek. - mówi Lena Bielska, trenerka antydyskryminacyjna. -Ponad 70% ukrywa swoją tożsamość w miejscach pracy i w edukacji.

Obejrzyj także: Parada Równości w Jerozolimie. Ortodoksi próbowali zakłócić przemarsz


Zeszłoroczny marsz wzbudził kontrowersje w świecie polityki. Organizatorzy i organizatorki wydarzenia zwróciły się z prośbą o objęcie patronatem nad imprezą prezydenta Michała Zaleskiego. Patronatu nie udało się zdobyć, a na marszu właściwie nie było samorządówców. Kandydaci do samorządu są z tej tematyki odpytywani.-Politycy otrzymają od nas zaproszenia na marsz, ale nie staraliśmy się w tym roku o żaden patronat. Nie chcieliśmy tego upolityczniać. W zeszłym roku była odmowa, więc liczymy na dobrą wolę osób, które będą chciały przyjść. Nie obawiamy się szczególnie burzy medialnej. Mam nadzieję, że taką burzę uda się przekształcić nie tyle w kłótnię, co w debatę. To jest bardzo ważne, żeby o tym rozmawiać na różnych poziomach - mówi Marta Siwicka, przewodnicząca marszu.

Jak w zeszłym roku pojawiły się pytania o bezpieczeństwo.

- Wiemy, że na ten dzień są zgłoszone jakieś konkurencyjne zgromadzenia. Jak pokazał zeszły rok, dysponują niewielkimi siłami osobowymi. Nie obawiamy się tego. Spośród naszej grupy będzie kilkanaście osób ze służby porządkowej. W razie ewentualnych incydentów, będą się kontaktowały z policją i z przewodniczącą zgromadzenia, czyli ze mną - mówi Marta Siwicka.

Marsz Równości wystartuje w sobotę 29 września o godzinie 15.00. Miejsce zbiórki i trasa przemarszu podane zostaną w ostatnim tygodniu przed wydarzeniem. Organizatorzy zapowiadają, że pochód odbędzie się w centrum miasta i nie ujawniają więcej szczegółów.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (7)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Lewacy do gazu

ANTY (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 10

Pojebany świat. Wysłać Ich na wyspę i niech się tam pier.... ile chcą.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
p

p (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 13 / 10

Dlaczego muszą się afiszować wszystkim dookoła? Niech sobie żyją w swoim świecie.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
to jest nasz wspólny świat

nt (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 11 / 10

nie wiem, czy zauważyłeś, ale to jest nasz wspólny świat, gdzie wszyscy powinni mieć równe prawa


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Romi

x (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 9

Tak.Masz rację,nasz wspólny świat dla normalnych? A płód w łonie matki ma też chyba prawo decydować? Czy tylko matka feministka? Gdzie to hasło-Każdy Inny Wszyscy Równi?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia
Torun i tylko Torun

krzyzak13 (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 8 / 14

szlag mnie trafia jak widze zaraze , czy to zdrowe ,,,,,,,,i jeszcze to promowac ,,, pfuiiiiiii


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
.

Alutka (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 7 / 8

Jesteśmy takimi samymi ludźmi i obywatelami jak wszyscy hetero. My nikomu do łóżka nie zaglądamy i kochamy jak każdy inny. Nie rozumiem hejtu na nas, osoby homoseksualne.


Autor komentarza nie dodał zdjęcia
..

Niki (gość)

Zgłoś naruszenie treści / 6 / 2

Autka bo gówno mnie obchodzi Twoja orientacja i chęć pokazywania się na takich spedach. Chcesz rznac się z kobietą to rób to w zaciszu domowym... Chcesz chodzić za rękę na ulicy to rób to jeśli...rozwiń całość

Autka bo gówno mnie obchodzi Twoja orientacja i chęć pokazywania się na takich spedach. Chcesz rznac się z kobietą to rób to w zaciszu domowym... Chcesz chodzić za rękę na ulicy to rób to jeśli masz taki przymus ale pamiętaj że homoseksualizm jest chorobą i sprzeczności z MATKĄ NATURA!!!! zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo