Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz dużo pieniędzy na koncie? Skarbówka może to sprawdzić! Polski Ład zwiększył jej uprawnienia!

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Sformułowanie „podejrzany” zostało zastąpione określeniem „osoba fizyczna”. Tym samym już od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie miał możliwość zażądania od banku wydania informacji dotyczących konkretnej osoby.Zdaniem Związku Banków Polskich najnowsze przepisy dadzą urzędom narzędzia, których nie posiada nawet prokurator we wczesnym etapie postępowania karnego. Dla ZBP jest to przykład całkowitego zburzenia dotychczas obowiązujących zasad ochrony tajemnicy bankowej.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Sformułowanie „podejrzany” zostało zastąpione określeniem „osoba fizyczna”. Tym samym już od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie miał możliwość zażądania od banku wydania informacji dotyczących konkretnej osoby.Zdaniem Związku Banków Polskich najnowsze przepisy dadzą urzędom narzędzia, których nie posiada nawet prokurator we wczesnym etapie postępowania karnego. Dla ZBP jest to przykład całkowitego zburzenia dotychczas obowiązujących zasad ochrony tajemnicy bankowej.WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>Archiwum Polska Press
Niebezpieczne sformułowania w przepisach Polskiego Ładu sprawiają, że Urząd Skarbowy uzyskał znaczące pole do manewru, jeśli chodzi o sprawdzanie naszych kont bankowych. Sformułowanie „podejrzany” zostało zastąpione określeniem „osoba fizyczna”. Tym samym już od 1 lipca naczelnik Urzędu Skarbowego będzie miał możliwość zażądania od banku wydania informacji dotyczących konkretnej osoby. O problemie alarmuje Związek Banków Polskich, ale Resort finansów nie podziela obaw ZBP.

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Związek Banków Polskich wskazał ostatnio na niezwykle niepokojące zapisy w przepisach Polskiego Ładu. Zgodnie z ich treścią naczelnik Urzędu Skarbowego już od 1 lipca będzie miał prawo do żądania od instytucji bankowych wydania informacji dotyczących każdej osoby fizycznej. Przypomnijmy, że dotychczas taka możliwość dotyczyła wyłącznie tych osób, które uzyskały status podejrzanego.

Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lipca

Omawiane przepisy w praktyce zaczną obowiązywać od początku wakacji. Zdaniem ekspertów Urząd Skarbowy uzyskuje w ten sposób większy zakres uprawnień aniżeli wymiar sprawiedliwości. Zdaniem Związku Banków Polskich to właśnie najnowsze przepisy dadzą urzędom narzędzia, których nie posiada nawet prokurator we wczesnym etapie postępowania karnego. Dla ZBP jest to przykład całkowitego zburzenia dotychczas obowiązujących zasad ochrony tajemnicy bankowej.

Wyłom w obowiązującej tajemnicy bankowej

Tajemnica bankowa jest jedną z najpilniej strzeżonych informacji dotyczących obywateli. Wiedza o finansach konkretnej osoby może być uzyskiwana wyłącznie w ściśle określonej sytuacji:

  • Podczas postępowania, jeśli prokuratura postawiła podejrzanemu konkretne zarzuty,
  • Podczas starania się o uzyskanie kredytu - tu konsument musi wyrazić zgodę na weryfikację jego sytuacji finansowej.

Warto przeczytać

Skąd taka zmiana w przepisach?

Wśród przypuszczalnych przyczyn wprowadzenia takiej zmiany wskazuje się przede wszystkim tzw. wrzutkę. Jest to pozornie niezauważalna, drobna zmiana, która jest ukryta za setkami innych poprawek. W efekcie staje się ona niezauważalna i jej przegłosowanie nie stanowi większego problemu. A dlaczego w ogóle ją wprowadzono?

Urząd Skarbowy ma większe komeptencje

Zaistniała zmiana przede wszystkim znacząco ułatwi pracę organom skarbowym. Dotychczas bowiem skarbówka nie miała uprawnień pozwalających na swobodne uzyskiwanie informacji objętych tajemnicą bankową. Dopiero osoba „podejrzana” mogła być objęta nakazem przekazania tego typu informacji. Zmiana sprawia, że teraz nawet naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych będą mogli żądać od banków informacji dotyczących podatników z ich regionu. Wcześniej mogli to robić w określonych sytuacjach wyłącznie:

  • szef KAS,
  • naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

O co dokładnie może zapytać Urząd Skarbowy?

Zmiana przepisów dotyczy przede wszystkim zakresu informacji o konkretnej osobie, jakie skarbówka będzie mogła uzyskać z banku. Nie dość, że urząd będzie mógł zapytać „o każdego”, wśród możliwych do uzyskania danych znajdą się szczegółowe informacje o:

  • rachunkach bankowych — zarówno posiadanych, jak i współposiadanych, a także liczby rachunków oraz pełnomocnictw;
  • stanie rachunków bankowych, obrotach, wpływach, obciążeniach,
  • o nadawcach oraz odbiorcach związanych z rachunkiem bankowym,
  • rachunkach pieniężnych,
  • rachunkach papierów wartościowych,
  • zawartych umowach kredytowych,
  • obowiązujących umowach pożyczkowych,
  • obligacjach Skarbu Państwa, jakie zostały nabyte przez klienta — wraz z informacją o sposobie uch obrotu i wydawania.

Polecamy

Banki wobec zmiany przepisów prawa a prawa konsumenta

Co do zasady banki będą musiały udzielać Urzędom Skarbowym informacji zgodnie z ich żądaniami. Oznacza to, że klienci banków nie będą mogli domagać się od banków rekompensat za złamanie tajemnicy bankowej. Dotyczy to wyłącznie sytuacji, w których banki udzielą informacji na żądanie skarbówki.

Jak się tłumaczy Ministerstwo Finansów?

Urzędnicy z Ministerstwa Finansów podnoszą argument za zmianą, twierdząc, że zmiana ta ma na celu wyłącznie umożliwienie pozyskiwania informacji już na wczesnym etapie postępowania w sprawie. Według nich zmiany nie będą umożliwiały faktycznego wystąpienia o informacje bankowe osoby fizycznej, jeśli nie będzie ku temu przesłanek związanych z toczonym postępowaniem i podejrzeniem popełnienia przestępstwa. ZBP uważa jednak, że będzie inaczej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska