Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz suszarkę kupioną w Auchan? Sprawdź model

Małgorzata Oberlan
Suszysz włosy suszarką, kupioną w Auchan? Sprawdź model i numer serii.
Suszysz włosy suszarką, kupioną w Auchan? Sprawdź model i numer serii. Grzegorz Olkowski
Do niedzieli sieć Auchan prosiła klientów, by nie używali w domach suszarki do włosów „Select Line” o numerze seryjnym 663 063. I apelowała o zwrot produktu, nawet bez paragonu. Dlaczego?

[break]
Wspomniany apel sieć Auchan przez blisko trzy tygodnie prezentowała na swojej stronie internetowej. W niedzielę ogłoszenie zniknęło. Zdaniem sieci, informacja dotarła do konsumentów.

Zgłoszone, ale we Francji

- Suszarka „Select Line” o numerze seryjnym 663 063 to urządzenie naszej własnej marki. Prosiliśmy klientów o nieużywanie jej w domach, a także apelowaliśmy o zwrot w sklepach, nawet bez paragonu, zapewniając oddanie pieniędzy. Działo się tak w związku z wadą jakości produktu - mówi Dorota Patejko, rzecznik sieci Auchan.

Gdy pytamy, czy sieć zgłosiła Urzędowi Ochrony Konkurencji i Konsumentów (tak jak każe polskie prawo) produkt niebezpieczny, najpierw słyszymy od rzeczniczki: „Tak, oczywiście”. Po kilku minutach jednak oddzwania i prostuje.

- UOKiK-owi jednak nie zgłaszaliśmy. Suszarka produkowana była we Francji i tam zgłosiliśmy do urzędu - mówi Dorota Patejko. Jednocześnie zaznaczając, że suszarka nie jest niebezpieczna, tylko ma wadę jakości.

Lidl i ryzyko pożaru

Problem z suszarkami, tyle że spożywczymi, miała w kwietniu tego roku sieć Lidl.

Producent, firma Targa, wydał komunikat, z którego wynikało, że sprzedawana w sklepach sieci Lidl suszarka spożywcza „Silvercrest” zostanie wycofana ze sprzedaży. Chodziło dokładnie o suszarkę SDA 260 A1 marki „Silvercrest” o numerze 111549.

W oficjalnym komunikacie Targi można było przeczytać, że z powodu błędu w wykonaniu, podczas korzystania z niektórych sztuk wyżej wymienionego urządzenia, nie można wykluczyć sytuacji, w której może dojść do ryzyka wystąpienia pożaru. W związku z tym klientów proszono o nieużywanie produktu i jego natychmiastowy zwrot do Lidla bez okazywania paragonu. Oczywiście, gwarantowano zwrot kosztów

Hałas wokół tych ognistych suszarek zrobił się tak duży, m.in. za sprawą tabloidów, że inne sieci handlowe musiały wyciągnąć zeń wnioski. Najprawdopodobniej takie, by delikatnie i oględnie informować klientów o powodach wycofywania różnych produktów ze sprzedaży.

Tymczasem owo wycofywanie wcale nie jest w Polsce zjawiskiem rzadkim. Wystarczy zerknąć, jakie urządzenia i sprzęty zgłosili UOKiK-owi producenci czy handlowcy w ramach informacji o produktach niebezpiecznych.

IKEA i dusząca peleryna

Na początku kwietnia IKEA zgłosiła urzędowi, że zabawki LATTJO - peleryny nietoperza (kolor czarny), numer artykułu: 60311650, wyprodukowane w Wietnamie, oznaczone stemplem z datą produkcji wcześniejszą niż 1601, mogą nie być bezpieczne.

Dlaczego? Spółka poinformowała o ryzyku uduszenia lub odniesienia obrażeń szyi w wyniku wadliwej konstrukcji zapięcia rzepowego. Mogło ono utrudniać zdejmowanie peleryny z szyi dziecka.

Wcześniej, bo w marcu, IKEA zgłosiła, że niebezpieczne mogą być mogą być lampy podłogowe i stołowe „Gothem”. Przewody, poprowadzone wewnątrz korpusu lampy, zostały zagięte podczas montażu w zakładzie produkcyjnym, co mogło doprowadzić do ich przełamania. „Uszkodzone przewody mogą kierować napięcie na metalowy korpus lampy, stanowiąc tym samym zagrożenie dla użytkowników” - ostrzegała IKEA.

Wczoraj natomiast szwedzki koncern zgłosił UOKiK-owi, że niebezpieczne mogą być barierki ochronne na schody typu PATRULL, PATRULL KLÄMMA i PATRULL FAST. W barierkach (niektórych, oczywiście) szwankuje mechanizm otwierania. - Odnotowano kilka upadków dzieci ze schodów w wyniku nagłego otwarcia się barierek - podała IKEA.

Moim zdaniem

Jednym z dobrodziejstw przynależności Polski do Unii Europejskiej są dwa lata na reklamację towaru. Wcześniej był to tylko rok. Do tego zmieniło się podejście handlowców do reklamacji. Kiedyś traktowali je jak zło konieczne. Dziś mają świadomość, że mogą sobie zrobić antyreklamę, bo klienci wszelkimi informacjami wymieniają się dzięki internetowi z szybkością błyskawicy.

Sprawa ostrzeżeń o niebezpiecznych towarach to jednak problem z zupełnie innej bajki. W końcu chodzi nie tylko o zmarnowane pieniądze, ale o to, co bezcenne, czyli zdrowie i życie. Dlatego wszelkie zaniechania handlowców w tym zakresie powinny być bezwzględnie ścigane.

Marek Nienartowicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska