Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz tak? Swędzenie skóry wieczorem może oznaczać poważne schorzenia

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Każdemu z nas może przydarzyć się bardziej uciążliwe uczucie świądu skóry. Czasem występuje ono tylko sporadycznie, nieraz jednak może przybrać przewlekłą, bardzo nieprzyjemną formę. Oprócz tego nasza skóra może się zmieniać (np. może stać się chropowata, nieprzyjemna w dotyku). To może oznaczać poważne schorzenia. Co może nam dolegać? O czym powiedzieć lekarzowi? SPRAWDŹCIE! >>>>
Każdemu z nas może przydarzyć się bardziej uciążliwe uczucie świądu skóry. Czasem występuje ono tylko sporadycznie, nieraz jednak może przybrać przewlekłą, bardzo nieprzyjemną formę. Oprócz tego nasza skóra może się zmieniać (np. może stać się chropowata, nieprzyjemna w dotyku). To może oznaczać poważne schorzenia. Co może nam dolegać? O czym powiedzieć lekarzowi? SPRAWDŹCIE! >>>>Pixabay
Każdemu z nas może przydarzyć się bardziej uciążliwe uczucie świądu skóry. Czasem występuje ono tylko sporadycznie, nieraz jednak może przybrać przewlekłą, bardzo nieprzyjemną formę. Oprócz tego nasza skóra może się zmieniać (np. może stać się chropowata, nieprzyjemna w dotyku). To może oznaczać poważne schorzenia. Co może nam dolegać? O czym powiedzieć lekarzowi? Zobacz!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Swędzenie skóry jest chorobą?

Na samym wstępie powinniśmy uświadomić sobie, że sam fakt wystąpienia swędzenia skóry nie musi oznaczać poważnych schorzeń. Czasem może być to efekt uboczny innych chorób, reakcji alergicznej, zmian hormonalnych, czy też po prostu reakcji na leki. Jeśli mamy jakiekolwiek przypuszczenia, że swędzenie skóry wieczorem jest zbyt intensywne i nam doskwiera, powinniśmy przede wszystkim udać się do lekarza. Tam powinniśmy opisać dokładnie objawy. A na co warto zwrócić uwagę?

Polecamy

Swędzenie skóry a nasza psychika

Zaznaczmy w miejscu, że swędzenie skóry wcale nie musi oznaczać problemu zdrowia ciała. W niektórych przypadkach jest to jedynie skutek problemów natury psychicznej. Wśród nich wyróżnia się zaburzenia lękowe. Świąd skóry bardzo często dotyka osoby z zaburzeniami nerwowymi oraz depresją. Gdy udamy się do lekarza, a jednocześnie mamy sytuacje stresowe (zwłaszcza poważne i długotrwałe) lub wiemy o swoich zaburzeniach psychicznych - koniecznie powinniśmy powiedzieć o tym lekarzowi!

Uporczywe swędzenie skóry - co powinniśmy wiedzieć?

Istnieje wiele przyczyn, które mogą spowodować wystąpienie świądu skóry. Do najczęstszych należą:

  • miejscowe stany zapalne po ukąszeniu przez owada;
  • podrażnienie skóry;
  • nadmierna suchość skóry;
  • różnego typu choroby skóry;
  • nadmierna potliwość.

Źródłem problemu mogą być również różnorakie stany chorobowe naszego organizmu. Bardzo często problem ten towarzyszy chorobom nerek, wątroby oraz przy problemach z hormonami. Również powinniśmy przyjrzeć się naszemu układowi odpornościowemu. Na to powinny uważać również kobiety w ciąży - jeśli nie ma wysypki, a świąd dotyka stóp i dłoni, może to oznaczać cholestazę ciążową. Zaburzenia produkcji żółci mogą oznaczać zagrożenie życia nie tylko dziecka, ale również i kobiety!

Polecamy

Reakcje alergiczne a swędzenie skóry

Wśród najczęstszych przyczyn związanych ze swędzeniem skóry są te, które bezpośrednio nie oznaczają poważnych problemów zdrowotnych. Wskazuje się tu w szczególności reakcje alergiczne - choć te w niektórych przypadkach mogą być intensywne, więc wtedy powinniśmy podjąć natychmiastową reakcję. Niemniej jednak często pojawiają się miejscowe reakcje np. na konkretne kosmetyki, płyny do tkanin, środki piorące i inne substancje znajdujące się w produktach stosowanych przy doprowadzaniu domu do czystości.

AZS nie tylko u alergików

W wyniku niektórych reakcji alergicznych świąd skóry może się zaognić. To może doprowadzić do pojawienia się nocnego świądu, a nawet atopowego zapalenia skóry, czyli AZS. Wśród objawów wymienia się przede wszystkim:

  • zaczerwienienie skóry;
  • swędzenie skóry;
  • łuszczenie skóry;
  • pękanie skóry;
  • pojawianie się bolesnych ran.

Polecamy

Choć problem ten dotyka zazwyczaj alergików, AZS może również rozwinąć się u osób, które nie mają wykrytych alergii. Atopowe zapalenie skóry wiąże się ze swędzeniem w okolicach twarzy, pod kolanami i w zgięciach łokci (może jednak objąć to nawet całe ciało). Największe nasilenie AZS występuje w czasie jesienno-zimowym. Co więcej, problem ten w szczególności nasila się wieczorem, zwłaszcza po prysznicu bądź gorącej kąpieli.

Choroby pasożytnicze a swędzenie skóry

Za swędzenie mogą również odpowiadać rozmaite choroby pasożytnicze. Wśród nich wyróżnić można specyficzne odmiany roztocza, a dokładnie Świerzbowca ludzkiego. Problem swędzenia dotyczy zwykle stóp, dłoni, a także narządów płciowych, jednak z czasem może objąć większe obszary ciała. Jeśli po położeniu się do łóżka odczuwamy silne swędzenie w okolicy odbytu, możemy mieć owsiki. W łóżku możemy zostać również ugryzieni przez pluskwy łóżkowe. Rany te nie bolą, ale wywołują stan zapalny, który wiąże się ze swędzeniem, rumieniem oraz opuchlizną.

Choroby zakaźne przy świądzie skóry

W tym przypadku może to doskwierać nam przez cały dzień. Najbardziej oczywiste choroby zakaźne wywołujące swędzenie (a także zmiany skórne) to odra, liszajec zakaźny oraz ospa wietrzna. W wyniku rozgrzania ciała świąd może dotykać nas w szczególności nocą.

Polecamy

Swędzenie skóry wieczorem - objaw poważnej choroby?

Wśród niepokojących objawów można wskazać sytuację, w której swędzenie skóry występuje wyłącznie wieczorem lub w nocy. Jeśli nie ma przy tym wysypki, zmian skórnych oraz zaczerwienienia skóry, możemy mieć obawy. Dlaczego? Bardzo często jest to oznaka niedoboru żelaza w organizmie. Choć może być to czynnik naturalny, łatwy do usunięcia, może się okazać, że jest to oznaka również choroby nowotworowej, a dokładnie ziarnicy złośliwej. Jeśli pojawi się świąd wieczorem, koniecznie musimy udać się do lekarza!

Dlaczego jeszcze może swędzić nas skóra wieczorem?

Można wskazać również kilka innych chorób, które są powiązane ze swędzeniem skóry wieczorem. Na co warto wskazać? Te choroby to:

  • niewydolność nerek lub wątroby - towarzyszy temu osłabienie, zmęczenie, zaburzenie oddawania moczu oraz żółtaczka;
  • choroby endokrynologiczne - problem z wydzielaniem hormonów tarczycy, problemy psychiczne, a także choroba AIDS;
  • Łuszczyca.

Polecamy

Przy choćby podejrzeniu poważnego schorzenia — zwłaszcza wtedy, gdy występuje regularne i uciążliwe swędzenie skóry wieczorem oraz w nocy (a jednocześnie nie ma innych charakterystycznych objawów np. zaczerwienienia) koniecznie musimy udać się do lekarza. Co więcej, nie powinniśmy z tym zwlekać!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska