Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz takie niepokojące objawy? To może świadczyć o chorobie nerek

redmf
Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Głównym  zadaniem nerek jest filtrowanie i tym samym wytwarzanie moczu. Wraz z moczem z organizmu usuwane są liczne toksyczne związki.  Nerki wydzielają także erytropoetynę, hormon pobudzający szpik kostny do wytwarzania erytrocytów, oraz aktywną witaminę D. Jakie objawy świadczą o chorobie nerek?>>>>>WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH
Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Głównym zadaniem nerek jest filtrowanie i tym samym wytwarzanie moczu. Wraz z moczem z organizmu usuwane są liczne toksyczne związki. Nerki wydzielają także erytropoetynę, hormon pobudzający szpik kostny do wytwarzania erytrocytów, oraz aktywną witaminę D. Jakie objawy świadczą o chorobie nerek?>>>>>WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH
Nerki pełnią bardzo ważną funkcję w naszym organizmie. Głównym zadaniem nerek jest filtrowanie i tym samym wytwarzanie moczu. Wraz z moczem z organizmu usuwane są liczne związki, które pozostawione w organizmie mogłyby mieć na niego toksyczny wpływ. Nerki wydzielają także erytropoetynę, hormon pobudzający szpik kostny do wytwarzania erytrocytów, oraz aktywną witaminę D, odpowiedzialną za prawidłową gospodarkę wapniem i fosforem oraz prawidłowy stan kości. Chociażby z tego względu nerki pełnią istotną funkcję organizmu. Bez nich nie da się żyć.

Nerki to kluczowe organy układu moczowego. Odpowiedzialne są za odfiltrowywanie z organizmu szkodliwych substancji i zatrzymywanie tych najbardziej wartościowych. Każdy zdrowy człowiek posiada dwie nerki. Ich praca jest niezwykle istotna dla organizmu. Nerki spełniają w organizmie człowieka wiele funkcji miedzy innymi:

  • wydalają z organizmu wraz z moczem szkodliwe produkty przemiany materii,
  • dbają o prawidłowy stan płynów ustrojowych;
  • filtrują i zatrzymują składniki przydatne organizmowi do codziennego funkcjonowania.

To tylko niektóre z wielu funkcji jakie nerki pełnią dla naszego organizmu. Dlatego dbanie o ten organ jest bardzo ważne.

Polecamy

Choroby nerek

Nerki to organ bardzo istotny w naszym organizmie i jednocześnie bardzo zapracowany. Dlatego nie dbanie o niego kończy się chorobą. Nerki mogą zostać zaatakowane z wielu stron, dlatego chorób nerek może być bardzo wiele. Co gorsza rozwijaja sie przez wiele lat praktycznie bezobjawowo. Choroby nerek mogą mieć liczne przyczyny wynikające zarówno z nieprawidłowego funkcjonowania własnego organizmu, jak i z zainfekowania go przez obce patogeny, np. bakterie chorobotwórcze. Istnieje także liczna grupa wrodzonych chorób nerek, które najczęściej wykrywane są na bardzo wczesnych etapach życia i mogą wynikać z nieprawidłowej budowy anatomicznej tych narządów.

Do jednych z częściej występujących chorób nerek u osób dorosłych należy kamica nerkowa, która rozwija się w wyniku nieprawidłowych stężeń określonych substancji we krwi, a co za tym idzie także w moczu produkowanym poprzez jej filtrację w nerkach. Nadmiar tych substancji odkłada się tworząc kamienie, które odpowiedzialne są za niezwykle silne dolegliwości bólowe.

Objawy chorób nerek

Objawy chorób nerek mogą być niejednoznaczne. Jak już wspomnieliśmy przez wiele lat pacjent może nie odczuwać żadnego dyskomfortu. Dlatego istotne jest wykonywanie badan krwi i moczu a także USG nerek. Oto najbardziej charakterystyczne objawy, jak czytamy na synevo.pl, które wskazują, że z naszymi nerkami dzieje się coś niedobrego

  • ból w dolnej części pleców
  • zmiana zabarwienia moczu
  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu
  • częstsze oddawanie moczu
  • większe parcie na pęcherz
  • gorączka
  • ogólne osłabienie
  • wymioty
  • zmiana ilości wydalanego moczu (zmniejszenie lub zatrzymanie wydalania)

Jeżeli mamy do czynienia z takimi objawami powinniśmy udać się do lekarza, najlepiej nefrologa lub urologa.

Jakie badania na choroby nerek

Najbardziej podstawowym badaniem służącym diagnostyce schorzeń nerek jest badanie ogólne moczu, które umożliwia ocenę stężenia związków przez nie wydalanych oraz obecności nieprawidłowych składników, które mogą się pojawiać w wyniku uszkodzeń tkanki nerkowej.
W przebiegu diagnostyki chorób nerek przydatne także są badania wykonywane w próbce krwi pobranej od pacjenta. Nieprawidłowa praca nerek może skutkować zaburzeniami poziomów określonych substancji we krwi, która wynika z zaburzeń ich filtracji w nerkach. Takie badania wykonuje się na początku. Jeżeli pojawią się nieprawidłowości w celu dalszej diagnostyki lekarz zleca USG lub inne specjalistyczne badania.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska