Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz takie objawy? Czeka Cię ciężki przebieg koronawirusa. COVID-19 atakuje układ nerwowy

Justyna Wojciechowska-Narloch
Justyna Wojciechowska-Narloch
Jak koronawirus atakuje układ nerwowy?Inwazja koronawirusa do rdzenia kręgowego i mózgu odbywa się najczęściej za pośrednictwem nerwów węchowych. Transmiterem  może być też nerw błędny, który jest najdłuższym nerwem czaszkowym i unerwia m.in., wszystkie narządy klatki piersiowej. Wirus może wędrować tym nerwem do ośrodkowego układu nerwowego.Ważne: Oni zmarli w Polsce po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Sprawdź jakie mieli objawy!- Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste – powiedział Wirtualnej Polsce profesor Rejdak.Specjalista wyjaśniał, że trwają obecnie dyskusje, czy jest możliwość, żeby wirus przybrał formę uśpioną. Eksperci rozważają też występowanie zespołów neurozwyrodnieniowych po przebyciu Covid-19.
Jak koronawirus atakuje układ nerwowy?Inwazja koronawirusa do rdzenia kręgowego i mózgu odbywa się najczęściej za pośrednictwem nerwów węchowych. Transmiterem może być też nerw błędny, który jest najdłuższym nerwem czaszkowym i unerwia m.in., wszystkie narządy klatki piersiowej. Wirus może wędrować tym nerwem do ośrodkowego układu nerwowego.Ważne: Oni zmarli w Polsce po podaniu szczepionki przeciwko Covid-19. Sprawdź jakie mieli objawy!- Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste – powiedział Wirtualnej Polsce profesor Rejdak.Specjalista wyjaśniał, że trwają obecnie dyskusje, czy jest możliwość, żeby wirus przybrał formę uśpioną. Eksperci rozważają też występowanie zespołów neurozwyrodnieniowych po przebyciu Covid-19. Fot. Łukasz Gdak
Zaburzenia świadomości, bóle głowy, senność i wymioty – to objawy Covid-19, które mogą zwiastować ciężki przebieg zakażenia. Świadczą bowiem o tym, że wirus zajął również centralny układ nerwowy. Zaburzenia koncentracji czy chroniczne zmęczenie mogą nie ustąpić nawet wiele miesięcy po przejściu zakażenia koronawirusem.

Zobacz wideo: Szczepionkę na COVID-19 dostaniemy w pracy? Są nowe informacje!

Objawy Covid-19 a przebieg choroby

Światowa Organizacja Zdrowia zdefiniowała objawy świadczące o zakażeniu koronawirusem. Lista ta jednak nie jest zamknięta, wraz z pojawianiem się kolejnych mutacji dopisywane są do niej nowe symptomy.

Covid-19. Najczęściej występujące objawy:

  • gorączka
  • suchy kaszel
  • zmęczenie
Data zgłoszenia: 22 styczniawojewództwo: dolnośląskiepowiat: Oleśnicapłeć: mężczyznakrótki opis: gorączka, spadek ciśnienia tętniczego, tachykardia, 3 razy wzywano ZRM pacjenta nie hospitalizowano, zatrzymanie krążenia, zgon.Data zgłoszenia: 25 styczniawojewództwo: małopolskiepowiat: Krakówpłeć: kobietakrótki opis: pacjentka z chorobami zasadniczymi, miażdżyca, nadciśnienie, niewydolność krążeniowa, wg lekarza zgon pacjentki nie pozostaje w związku z podaniem szczepionki. Niehospitalizowana.

Oni zmarli w Polsce po podaniu szczepionki przeciwko COVID-1...

Covid-19. Rzadziej występujące objawy:

  • ból mięśni
  • ból gardła
  • biegunka
  • zapalenie spojówek
  • ból głowy
  • utrata smaku lub węchu
  • wysypka skórna lub przebarwienia palców u rąk i stóp

Covid-19. Poważne objawy:

  • trudności w oddychaniu lub duszności
  • ból lub ucisk w klatce piersiowej
  • utrata mowy lub zdolności ruchowych

"Mgła mózgowa lub covidowa" po przejściu zakażenia

Wirus może też zająć centralny układ nerwowy, czyli rdzeń kręgowy oraz mózg. W takim przypadku najczęściej przebieg Covid-19 jest ciężki.

Polecamy

- W trakcie ostrej infekcji koronawirusem SARS-CoV-2 mogą wystąpić różne zaburzenia ze strony układu nerwowego, w tym również ze strony mózgowia, które określa się jako encefalopatia. Są to na przykład zaburzenia stanu świadomości, senność, bóle głowy, nudności, wymioty. Mogą się pojawić drgawki, objawy ogniskowe oraz zaburzenia przytomności – komentuje dla Wirtualnej Polski kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie prof. Konrad Rejdak.

Ekspert tłumaczy, że popularnym objawem nadal jest utrata węchu i smaku. W wariancie brytyjskim koronawirusa dotyczy to 60-70 procent zakażonych. Zła wiadomość jest taka, że objawy neurologiczne pojawiają się także po łagodnym przejściu Covid-19. Dotyczy to głównie osób w młodym wieku.

Polecamy

- Mogą to być: przedłużająca się utrata węchu i smaku, przewlekłe zmęczenie oraz bardzo dotkliwe zaburzenia funkcji poznawczych, określane jako „mgła mózgowa”, takie jak trudności w koncentracji, szybkości myślenia – tłumaczył profesor.

Jak koronawirus atakuje układ nerwowy?

Inwazja koronawirusa do rdzenia kręgowego i mózgu odbywa się najczęściej za pośrednictwem nerwów węchowych. Transmiterem może być też nerw błędny, który jest najdłuższym nerwem czaszkowym i unerwia m.in., wszystkie narządy klatki piersiowej. Wirus może wędrować tym nerwem do ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy

- Wiadomo, że nawet niewielka ilość wirusa w układzie nerwowym indukuje bardzo silną reakcję zapalną. To sprawia, że mogą wystąpić zupełnie nieprzewidywalne reakcje z uszkodzeniem mózgu włącznie. Na szczęście nie jest to częste – powiedział Wirtualnej Polsce profesor Rejdak.

Specjalista wyjaśniał, że trwają obecnie dyskusje, czy jest możliwość, żeby wirus przybrał formę uśpioną. Eksperci rozważają też występowanie zespołów neurozwyrodnieniowych po przebyciu Covid-19.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska