Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz takie objawy? Możesz mieć nowotwór. Niezwłocznie udaj się do lekarza!

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Powtarzających się, nawracających i długotrwałych objawów nie należy lekceważyć. Przewlekły kaszel, chrypka, ciągłe bóle brzucha czy krzyża mogą być sygnałem, że dzieje się coś złego. Sprawdź, jak rozpoznać najczęściej występujące objawy raka. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>
Powtarzających się, nawracających i długotrwałych objawów nie należy lekceważyć. Przewlekły kaszel, chrypka, ciągłe bóle brzucha czy krzyża mogą być sygnałem, że dzieje się coś złego. Sprawdź, jak rozpoznać najczęściej występujące objawy raka. WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>K_kapica_afk
Nowotwór objawy. Tworząca się w organizmie potencjalna choroba nowotworowa może wywoływać objawy, których chorzy często nie utożsamiają z rakiem, ale mylą z infekcjami, przeziębieniami czy zwykłym przemęczeniem. Bardzo często objawy nowotworu zrzucane są na karb podeszłego wieku, życia w stresie, czy męczącej pracy. Jednak powtarzających się, nawracających i długotrwałych objawów nie należy lekceważyć. Przewlekły kaszel, chrypka, ciągłe bóle brzucha czy krzyża mogą być sygnałem, że dzieje się coś złego. Sprawdź, jak rozpoznać najczęściej występujące objawy raka.

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Najczęstsze objawy raka

Objawy raka nie są jednakowe u wszystkich pacjentów. Pojawiają się one na różnych etapach choroby nowotworowej i mają też różne stopnie nasilenia.

Choroba nowotworowa może być przyczyną wielu objawów niecharakterystycznych, łagodnych, których występowanie łatwo usprawiedliwić np. wiekiem.

Rak może jednak powodować występowanie objawów ostrych, takich jak owrzodzenie otoczki sutkowej, krwiomocz czy krwioplucie, których pojawienie się jest powodem nagłego poszukiwania pomocy lekarskiej. Należy zwrócić szczególną uwagę na objawy nawracające - nawet pomimo prób leczenia oraz długotrwale utrzymujące się - powyżej dwóch tygodni.

Początkowe fazy rozwoju nowotworów złośliwych są zazwyczaj bezobjawowe lub słabo-objawowe. Bardzo często chorzy nie są w stanie rozpoznać objawów lub przypisują im zupełnie inne źródło. Z tego powodu niezwykle często trudno jest wykryć raka we wczesnym stadium. Wyraźne, dokuczliwe objawy, gdy już się pojawią, świadczą niestety często o zaawansowanym stopniu choroby nowotworowej, a także przerzutach do innych tkanek lub narządów. Dlatego tak ważna jest tzw. „czujność onkologiczna”. Niebagatelizowanie pojawiających się i przedłużających objawów, a także regularne wykonywanie podstawowych badań kontrolnych

Objawy raka. Jak rozpoznać symptomy?

Poznaj znaki ostrzegawcze, na które trzeba zwrócić należytą uwagę. Oto najważniejsze sygnały, świadczące że możesz mieć raka:

DŁUGOTRWAŁA GORĄCZKA
Podwyższona i utrzymująca się przez dłuższy czas temperatura naszego ciała o nieustalonej przyczynie może być objawem nowotworów hematologicznych, takich jak: białaczki, chłoniaki, szpiczaki. Może to być też sygnał o rozsianym już raku piersi.

b]NIEWYJAŚNIONE BÓLE W JAMIE BRZUSZNEJ
[/b]
Bóle brzucha w w okolicy lędźwiowej, w klatce piersiowej czy w jego dolnej części mogą być objawami raka.

Ból w dole biodrowym może być przyczyną raka jelita grubego, natomiast ból w okolicy lędźwiowej może świadczyć o nowotworze nerki.

WYCZUWALNY GUZ W PIERSI
Jakiekolwiek zgrubienie wyczuwalne w piersi powinno natychmiast skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań.
Guz, a także widoczne owrzodzenie brodawki sutkowej, wciągnięcie brodawki lub zmiany w wyglądzie skóry piersi, to bardzo częste objawy nowotworu piersi.

UPORCZYWY, CHRONICZNY KASZEL

Jeśli taki kaszel utrzymuje się przez dłuższy czas, zmienia swój charakter i nie jest związany z innymi chorobami, to może być znak, że masz raka płuc. Również plucie krwią może wskazywać na nowotwór płuc.

Natomiast przewlekła chrypka jest charakterystyczna dla raka krtani.

KREW W STOLCU LUB CZARNA JEGO BARWA
Taki stan rzeczy może świadczyć o tym, że dochodzi do krwawienia w układzie pokarmowym. o również częsty objaw raka jelita grubego.

Gdy oprócz ciemnego stolca pojawiają się problemy z wypróżnianiem, naprzemienne zaparcia i biegunki, wzdęcia, śluz w stolcu, to należy szybko zgłosić się na wizytę do lekarza. 

b]ZMIANA WYGLĄDU JĄDER[/b]

Powiększenie jednego lub dwóch jąder, zmiana ich kształtu czy też konsystencji jest częstym objawem raka jąder. Zmianom dotyczącym jąder mogą towarzyszyć powiększenie gruczołów piersiowych i węzłów chłonnych.

NAWRACAJĄCE BÓLE GŁOWY Z NUDNOŚCIAMI I WYMIOTAMI

Poza tym ciągła senność, zmiana charakteru i nastrojów, a także problemy z koncentracją oraz zaburzenia równowagi, to mogą być objawy guza mózgu.

Ważne jest jednak to, że opisane objawy wcale nie muszą występować u wszystkich pacjentów lub nie muszą występować jednocześnie. Aczkolwiek pojawienie się jednego lub kilku objawów powinno nas skłonić do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska