Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz takie unikatowe 20 zł? Możesz otrzymać za nie fortunę! Sprawdź, czy znajdziesz te 20 zł w portfelu

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Wśród najczęściej spotykanych w naszych kieszeniach banknotów z pewnością można wymienić to o najniższych nominałach. Jednak nie zawsze banknot 20 zł jest wart tylko tyle. Choć postępującą inflacja sprawia, że banknoty realnie tracą na wartości, pewne szczególne okazy mogą być wyjątkowo cenne. Po czym je poznać? Wyjaśniamy! >>>>>
Wśród najczęściej spotykanych w naszych kieszeniach banknotów z pewnością można wymienić to o najniższych nominałach. Jednak nie zawsze banknot 20 zł jest wart tylko tyle. Choć postępującą inflacja sprawia, że banknoty realnie tracą na wartości, pewne szczególne okazy mogą być wyjątkowo cenne. Po czym je poznać? Wyjaśniamy! >>>>>Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Wśród najczęściej spotykanych w naszych kieszeniach banknotów z pewnością można wymienić to o najniższych nominałach. Jednak nie zawsze banknot 20 zł jest wart tylko tyle. Choć postępującą inflacja sprawia, że banknoty realnie tracą na wartości, pewne szczególne okazy mogą być wyjątkowo cenne. Po czym je poznać? Zobaczcie sami!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Popularność kolekcjonowania banknotów

Nie powinno nas dziwić to, że wciąż znajdują się osoby gotowe zapłacić krocie za niektóre, pozornie niewiele warte banknoty. Numizmatyka jest hobby towarzyszącym nad od dekad, a nawet wieków. Choć częściej dotyczy ona zbierania banknotów kolekcjonerskich, wydawanych w niewielkim nakładzie lub pochodzących sprzed przemiany ustrojowej (czyli np. z PRL-u), nie brakuje chętnych na zakup współczesnych, pozornie "typowych" banknotów.

Polecamy

Błędy i zmiany, które są wiele warte

Z punktu widzenia kolekcjonerów istotne jest to, aby konkretne banknoty miały cechy, które będą je wyróżniać, charakteryzować. Za niezwykle cenne uznaje się m.in. niepowtarzalne numery seryjne, ale również wszelkiego rodzaju błędy i literówki. To właśnie te elementy sprawiają, że dany banknot wyróżnia się na tle innych. Tym samym, może być on o wiele droższy, aniżeli sugerowałaby to jego wartość nominalna.

Pomimo postępującej inflacji 10 złotych wciąż może być wiele warte. W niektórych przypadkach można wręcz powiedzieć, że jest nawet drogocenne. Dotyczy to zwłaszcza określonych druków tego banknotu. W konkretnych przypadkach pozornie zwykłe 10 złotych może być warte nawet kilkanaście razy więcej! >>>>>

Masz takie 10 złotych? Ten banknot może kosztować fortunę! Z...

Ile można dostać za niektóre banknoty 20 zł?

Kolekcjonerzy chętnie zapłacą krocie za najbardziej nietypowe okazy. Interesuje ich wiele nietypowych okazów, co owocuje nieraz istną walką na aukcjach internetowych. Na jednej z nich banknot 20 złotych był sprzedany aż za 4 tysiące złotych. Miał on numer seryjny AB003300. Większość banknotów jest mniej cenna, ale wciąż znajdują się oferty np. za 430 złotych, 500 złotych itp.

Polecamy

Spójrz na serię i numer banknotu!

To właśnie numer i seria banknotu wpływa na to, ile jest on wart dla kolekcjonerów. Dlatego też sięgając do portfela, warto spojrzeć na te zapisy na banknotach. Tym bardziej że dzięki temu unikniemy wydania w sklepie banknotu, który może być naprawdę wiele wart!

Najcenniejsze serie banknotów 20 zł

Najwięcej warte są banknoty z ciągiem cyfr np. 1234567 lub odbiciem ciągu cyfr np. 2345432. Za cenne uznaje się również serie oznaczone YA oraz ZA, ponieważ zastępują one zniszczone sztuki banknotów - tym samym ich ilość na rynku jest stosunkowo niewielka. Za 430 złotych został sprzedany np. banknot o numerze ZA0009709. Innym przykładem jest banknot o numerze BR7617167. Ten został wystawiony na sprzedaż za 500 złotych.

Polecamy

Dlaczego ważny jest idealny stan banknotu?

Im lepszy stan banknotu, tym większa szansa na to, że ktoś zechce go kupić. W praktyce rzadko się zdarza, aby używany banknot był w dobrej jakości, jednak może się zdarzyć, że będziemy posiadać w praktyce nieużywany banknot 20 złotych. Poznamy go po równych rogach, połysku, a także zachowanej sztywności. Takie banknoty bez wątpienia są cenniejsze niż te podniszczone.

Stany banknotów - jakie sie wyróżnia

Można wymienić 9 stanów, w jakich może znaleźć sie banknot. Pierwsze z nich oznaczają stany "najcenniejsze". Ostateczne są praktycznie bezwartościowe. Wyróżnia się stan:

  1. Bankowy nieobiegowy;
  2. Bankowy;
  3. Prawie "nieobiegowy"
  4. Piękny;
  5. Bardzo dobry;
  6. Dobry;
  7. Dostateczny;
  8. Słaby
  9. Zły.

Polecamy

Co ze zniszczonymi banknotami?

Nie oznacza to, że podniszczone lub zniszczone banknoty musimy z góry skreślić. Szczególnie rzadkie okazy mogą zachować swoją wartość kolekcjonerską pomimo zniszczeń. Oczywiście, im gorszy stan, tym mniejsza na to szansa, a także mniejsza kwota, jaką uzyskamy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska