Spis treści
- Rak trzustki - czym jest ta choroba?
- Jak często atakuje rak trzustki?
- Wczesne wykrycie raka trzustki a leczenie
- Rak trzustki - kto jest szczególnie narażony?
- Czynniki ryzyka raka trzustki - profilaktyka
- Dlaczego warto zwrócić uwagę na wczesne objawy raka trzustki?
- Ból brzucha i kręgosłupa - sygnał o problemach w trzustką?
- Gorączka i problemy z układem pokarmowym
- Żółtaczka
- Co zrobić jeśli mamy jakieś z tych objawów?
Zobacz wideo: Boeing C-17 Globemaster amerykańskich Sił Powietrznych wylądował w Bydgoszczy
Rak trzustki - czym jest ta choroba?
Choroba ta uznawana jest za jedną z najniebezpieczniejszych. W przypadku Stanów Zjednoczonych jest to piąty z kolei nowotwór złośliwy, który pozycję tą piastuje w niechlubnym rankingu przyczyn zgonu. W Polsce diagnozuje się około 3000 zachorowań każdego roku, a jednocześnie objawy raka trzustki są wysoce niespecyficzne. To sprawia, że wczesna diagnoza jest niemalże niemożliwa.
Jak często atakuje rak trzustki?
Szacuje się, że w krajach uprzemysłowionych na 100 000 mieszkańców diagnozuje się od 8 do 10 przypadków zachorowania na raka trzustki. Jednocześnie mało kto wie, że nowotwór ten rozwija się bardzo wolno i w różnych miejscach trzustki.
Wczesne wykrycie raka trzustki a leczenie
Z zasady szacuje się, że rozwój tego nowotworu trwa od dwunastu do szesnastu lat. To jednak nie oznacza, że łatwo leczyć raka trzustki. W praktyce bowiem okienko terapeutyczne nie jest zbyt szerokie. Im wcześniej jednak wykryje się schorzenie, tym większa szansa na to, że poradzimy sobie z tym cichym zabójcą. Do wczesnego wykrycia zazwyczaj stosuje się USG jamy brzusznej, choć i ta metoda nie jest w pełni sprawdzona. Czasem bowiem lokalizacja guza jest o tyle nieodpowiednia, że ultrasonograf nie będzie w stanie go wykryć.
Polecamy
Rak trzustki - kto jest szczególnie narażony?
Zgodnie z wynikami badań wskazuje się, że ryzyko zachorowania na raka trzustki mają przede wszystkim osoby po 65. roku życia. W tej grupie przeważają mężczyźni, zwłaszcza ci z obciążeniem genetycznym. Problemem są przede wszystkim wszelkiego rodzaju przypadki nowotworów przewodu pokarmowego występujące w rodzinie. W takim przypadku badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori będzie dobrym pomysłem. Odpowiada ona za liczne stany zapalne i rozwój nowotworów. Warto nadmienić, że osoby z grupą krwi 0 rzadziej są narażenie na raka trzustki.
Czynniki ryzyka raka trzustki - profilaktyka
Istnieją konkretne czynniki ryzyka, które zwiększają ryzyko zachorowania na raka trzustki. To ma swoją pozytywną stronę, ponieważ oznacza to, że zmiana stylu życia może pomóc nam w zmniejszeniu zagrożenia zachorowania. Wśród tych czynników wyróżnia się: