Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? Gorąco Ci? To pierwsze oznaki udaru słonecznego. Tak go rozpoznasz

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Stale rosnące temperatury sprzyjają przegrzaniu się organizmu. To zaś może doprowadzić do wystąpienia tzw. udaru słonecznego. Czym jest ten stan? Jakie są jego objawy? Kiedy konieczna jest pomoc lekarska? SPRAWDŹ >>>TUTAJ
Stale rosnące temperatury sprzyjają przegrzaniu się organizmu. To zaś może doprowadzić do wystąpienia tzw. udaru słonecznego. Czym jest ten stan? Jakie są jego objawy? Kiedy konieczna jest pomoc lekarska? SPRAWDŹ >>>TUTAJ Pixabay
Stale rosnące temperatury sprzyjają przegrzaniu się organizmu. To zaś może doprowadzić do wystąpienia tzw. udaru słonecznego. Czym jest ten stan? Jakie są jego objawy? Kiedy konieczna jest pomoc lekarska? Zobacz, co trzeba wiedzieć!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

SZCZEGÓŁY O UDARZE CIEPLNYM ZNAJDZIECIE >>>TUTAJ<<<

Optymalne temperatury dla organizmu - jakie są?

Na wstępie warto zaznaczyć, jaki przedział temperatur jest optymalny dla człowieka. Z zasady zarówno zbyt niskie, jak i zbyt wysokie temperatury są niekorzystne, powodują dyskomfort. Dlatego też człowiek najlepiej czuje się wtedy, gdy jest od 17 do 24 stopni C. Drobne różnice w górę lub w dół nie stanowią wielkiego problemu, jednak im bardziej oddalamy się od tych właśnie temperatur, tym gorzej. Jeśli doprowadzimy organizm do przegrzania się, może wystąpić tzw. udar cieplny. Czym się on charakteryzuje?

Polecamy

Udar cieplny - olbrzymie zagrożenie latem

W przypadku udaru cieplnego szczególne zagrożenie występuje latem, ponieważ przez przegrzanie się organizmu i szwankowanie mechanizmów chłodzenia naszego ciała może dojść do dramatycznych sytuacji. Przede wszystkim ciało może osiągnąć nawet 41 stopni Celsjusza, co jest zagrożeniem przede wszystkim dla naszego mózgu. Przy takiej temperaturze ścina się białko, co może doprowadzić nawet do śmierci!

Kto powinien uważać na udar?

Ryzyko udaru słonecznego dotyka przede wszystkim osób:

  • osłabionych,
  • chorych na cukrzycę,
  • otyłych,
  • spożywających alkohol,
  • mających chore serce,
  • biorących leki moczopędne.

Polecamy

Oprócz nich szczególną troską powinniśmy otoczyć dzieci oraz osoby starsze, ponieważ te nie mają dobrze działającego mechanizmu termoregulacji. Niezależnie od tego powinniśmy jednak pamiętać, że ryzyko udaru cieplnego może również dotknąć w pełni zdrowe osoby niepodpadające pod żadną z powyższych kategorii!

Jak powstaje udar słoneczny?

Udar bierze się z tego, że wraz ze wzrostem temperatury ciała (podczas przebywania w gorącym pomieszczeniu lub na słońcu) przyśpiesza bicie serca. Choć początkowo organizm zwłaszcza upał - oddech przyśpiesza, poci się, aby ochłodzić skórę, ale to prowadzi do odwodnienia. Jeśli proces przestaje działać prawidłowo, może pojawić się osłabienie słoneczne. To zaś prowadzi do udaru.
BIERZESZ LEKI PODCZAS UPAŁÓW? SPRAWDŹ, KIEDY GROZI TO ZAWAŁEM SERCA >>>TUTAJ<<<

Objawy udaru cieplnego

Problem wysokich temperatur sprawia, że wielu z nas czuje się niedobrze, odczuwa wyraźny dyskomfort. Jak rozpoznać objawy udaru słonecznego? W przeciwieństwie do typowych reakcji na wysokie temperatury, w tym przypadku występuje nie tylko silne pocenie się oraz zwiększone tętno, ale również:

  • zawroty głowy,
  • nudności i wymioty,
  • zimna, lepka i blada skóra,
  • skurcze mięśni brzucha i kończyn.

Polecamy

Szczególnie niebezpieczne objawy udaru słonecznego

Są momenty, w których poziom wyczerpania chorego na udar cieplny dramatycznie rosną. W takim przypadku możemy mówić o objawach, które są oznaką szczególnie dramatycznego przechodzenia udaru cieplnego. Wśród nich wymienia się:

  • silne bóle głowy;
  • suchą skórę i zaczerwienienie;
  • szybki puls;
  • wymioty;
  • podwyższenie temperatury ciała ponad 40 stopni Celsjusza.

Polecamy

Zasady pomocy choremu

W przypadku wystąpienia udaru powinniśmy niezwłocznie podjąć konkretne działania, które uratują zdrowie i życie chorego. Powinniśmy:

  1. Przenieść go (pomóc w przejściu) do ocienionego, chłodnego miejsca.
  2. Zadzwonić po pogotowie na numer alarmowy (112 lub 999).
  3. Schłodzić przegrzaną osobę - przede wszystkim czoło, kolana, kostki i nadgarstki. Warto robić to letnią wodą bądź zmoczonymi w niej elementami ubrania (ew. ręcznikami).
  4. Obserwować, jak działa oddech poszkodowanego. W razie zatrzymania oddechu oraz akcji serca (lub jednego z nich) konieczne jest rozpoczęcie resuscytacji do czasu, aż przyjedzie karetka.
  5. Jeśli nie ma problemów z oddechem i krążeniem, wciąż powinniśmy czekać do przyjazdu karetki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska