Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? To może być nadciśnienie tętnicze

mf
Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej chorób spowodowanych jest procesami, jakie zachodzą w naszej cywilizacji. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Ta choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w  w Polsce żyje prawie 10 milionów osób z nadciśnieniem tętniczym. Stanowi to ponad 31 procent dorosłej populacji. Jakie objawy mogą wskazywać na nadciśnienie?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej chorób spowodowanych jest procesami, jakie zachodzą w naszej cywilizacji. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Ta choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w w Polsce żyje prawie 10 milionów osób z nadciśnieniem tętniczym. Stanowi to ponad 31 procent dorosłej populacji. Jakie objawy mogą wskazywać na nadciśnienie?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Żyjemy w czasach, gdzie coraz więcej chorób spowodowanych jest procesami, jakie zachodzą w naszej cywilizacji. Jedną z nich jest nadciśnienie tętnicze. Ta choroba przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia w w Polsce żyje prawie 10 milionów osób z nadciśnieniem tętniczym. Stanowi to ponad 31 procent dorosłej populacji. Jakie objawy mogą wskazywać na nadciśnienie?

Zobacz wideo: Szczepienia w szkołach wciąż za mało popularne

Nadciśnienie tętnicze. Jakie jest prawidłowe?

Warto wiedzieć, że prawidłowe wartości ciśnienia krwi u dorosłego człowieka wynoszą mniej niż 140 mm Hg w przypadku ciśnienia skurczowego oraz mniej niż 90 mm Hg ciśnienia rozkurczowego. Okazuje się jednak, że coraz więcej osób ma kłopoty z prawidłowym ciśnieniem krwi.

Jak wykazują badania schorzenie to jest wykrywane u coraz młodszych osób. Czym to jest spowodowane? Niestety z reguły nie ma jednej przyczyny. Nadciśnienie tętnicze często jest spowodowane przez wiele czynników. Zaliczyć do nich można m.in. złe nawyki żywieniowe, stosowanie używek, stres, nadwaga czy też siedzący tryb życia oraz brak ruchu. Przyczyn nadciśnienia tętniczego może być zatem wiele. Mało tego, niektóre osoby są genetycznie predysponowane do tej choroby.

Polecamy

Nadciśnienie powstaje także w wyniku powikłań po innych chorobach, jak schorzenia nerek, choroby układu nerwowego, choroby tętnic, choroby serca, nietolerancje pokarmowe.

Jak wykryć nadciśnienie?

Jak zatem wykryć, że ktoś ma kłopoty z prawidłowym ciśnieniem krwi? Najprostszą metodą jest pomiar ciśnieniomierzem. W zależności od wartości wyróżniamy trzy stadia choroby. Kluczowe w leczeniu schorzenia jest więc szybkie zdiagnozowanie i obniżenie nadciśnienia w jego pierwszej fazie. W wielu przypadkach poprawa zauważalna jest po wprowadzeniu zmian w trybie życia.

Chociaż w wielu przypadkach rozwój chory przebiega bezobjawowo organizm wysyła sygnały, które powinny skłonić osoby do badania ciśnienia krwi. Jakie to objawy? Sprawdź w naszej galerii

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska