Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz te objawy? Zbadaj tarczycę. To może świadczyć o poważnej niedoczynności tarczycy

mf
Coraz więcej osób w Polsce ma problemy z tarczycą. Ten gruczoł położony u dołu szyi pod tchawicą jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka. Jakie objawy świadczą o  niedoczynności tarczycy?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Coraz więcej osób w Polsce ma problemy z tarczycą. Ten gruczoł położony u dołu szyi pod tchawicą jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka. Jakie objawy świadczą o niedoczynności tarczycy?Czytaj dalej. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Coraz więcej osób w Polsce ma problemy z tarczycą. Ten gruczoł położony u dołu szyi pod tchawicą jest jednym z najważniejszych organów w układzie hormonalnym człowieka. Tarczyca odgrywa kluczową rolę w procesach tlenowego metabolizmu, zachowania bilansu energetycznego, produkcji ciepła i nie tylko. Co dzieje się z organizmem, gdy dotknie go niedoczynność tarczycy? Te objawy powinny nas zaalarmować!

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Niedoczynność tarczycy

Tarczyca ma ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pod wpływem TSH (hormonu stymulującego tarczycę, tyreotropiny) tarczyca wytwarza T4 (tyroksyna) i T3 (trijodotyronina). Do ich produkcji tarczycy niezbędne są odpowiednie ilości jodu pobierane z pożywienia i powietrza. Hormony tarczycy są odpowiedzialne za aktywację metabolizmu lipidów, regulują metabolizm, wytwarzania ciepła oraz dbają o dobry stan kości. Jeżeli tarczyca funkcjonuje prawidłowo, wytwarza odpowiednią ilość hormonów. Problemy zaczynają się, gdy wytwarza ich za dużo lub za mało.
Za pracę gruczołu tarczycy odpowiada hormon TSH wytwarzany w przysadce mózgowej. Kiedy z jakiegoś powodu tarczyca produkuje za mało hormonów w porównaniu do zapotrzebowania organizmu, mówimy o niedoczynności tarczycy. Na zachorowanie narażeni są zwłaszcza ludzie starsi, z przewagą kobiet.

Polecamy

Niedoczynność tarczycy – przyczyny

Niedoczynność tarczycy, jak czytamy na stronie mp.pl, może wynikać z wielu przyczyn. Pierwotna niedoczynność tarczycy występuje wtedy, gdy niedobór hormonów spowodowany jest uszkodzeniem gruczołu tarczowego. Tu mamy do czynienia między innymi chorobą Hashimoto. Jest to przewlekłe autoimmunologiczne zapalenie tarczycy. Na pierwotną niedoczynność tarczycy ma wpływ również całkowite lub częściowe wycięcie tarczycy, napromieniowanie okolic szyi przy leczeniu nowotworów oraz niedobór jodu w środowisku Z wtórną niedoczynnością tarczycy mamy do czynienia wtedy, gdy nieprawidłowości zachodzą w wyniku zmniejszonej stymulacji ze strony przysadki mózgowej (mniejsza produkcja hormonu TSH).

Polecamy

Niedoczynność tarczycy - objawy

Niekorzystny stan organizmu, jakim jest niedoczynność tarczycy, charakteryzuje się typowymi objawami. Zdarza się jednak, że osoby mające kłopoty z tarczycą nie odczuwają żądnego z nich. Wtedy choroba rozwija się w ukryciu i może powodować wiele szkód dla organizmu m.in. kłopoty z sercem. Oto charakterystyczne objawy niedoczynności tarczycy.

  • uczucie ciągłego zimna
  • zmęczenie/senność
  • depresja
  • zaburzenia pamięci
  • przyrost masy ciała
  • rzadsze oddawanie stolca/zaparcia
  • spowolnienie czynności serca, niskie ciśnienie tętnicze
  • sucha łuszcząca się blada skóra, suche włosy
  • zaburzenia miesiączkowania, niepłodność.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska