Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz wiecznie zatkany nos? Alergia nie jest jedynym winowajcą

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Zatkany nos zazwyczaj wiąże się jednocześnie z katarem. Zwykle mamy ten stan w sytuacji infekcji lub choroby. Wiosną i latem częściej jednak jest to reakcja alergiczna na rozmaite pyłki unoszące się w powietrzu. Zanieczyszczenie powietrza oraz inne problemy mogą jednak powodować uczucie zatkanego nosa pomimo tego, że nie mamy problemów z alergią. Niezależnie jednak od tego, co powoduje zatkany nos, powinniśmy podjąć kroki w celu zniwelowania tego problemu. O czym należy więc pamiętać? >>>>>>CZYTAJ DALEJ
Zatkany nos zazwyczaj wiąże się jednocześnie z katarem. Zwykle mamy ten stan w sytuacji infekcji lub choroby. Wiosną i latem częściej jednak jest to reakcja alergiczna na rozmaite pyłki unoszące się w powietrzu. Zanieczyszczenie powietrza oraz inne problemy mogą jednak powodować uczucie zatkanego nosa pomimo tego, że nie mamy problemów z alergią. Niezależnie jednak od tego, co powoduje zatkany nos, powinniśmy podjąć kroki w celu zniwelowania tego problemu. O czym należy więc pamiętać? >>>>>>CZYTAJ DALEJ Pixabay
Zatkany nos zazwyczaj wiąże się jednocześnie z katarem. Zwykle mamy ten stan w sytuacji infekcji lub choroby. Wiosną i latem częściej jednak jest to reakcja alergiczna na rozmaite pyłki unoszące się w powietrzu. Zanieczyszczenie powietrza oraz inne problemy mogą jednak powodować uczucie zatkanego nosa pomimo tego, że nie mamy problemów z alergią. Niezależnie jednak od tego, co powoduje zatkany nos, powinniśmy podjąć kroki w celu zniwelowania tego problemu. O czym należy więc pamiętać?

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Dlaczego tak ważna jest drożność nosa?

Zacznijmy od tego, że drożny nos nie jest potrzebny wyłącznie w celu zachowania komfortu dobrego oddychania. Pełni on niesamowicie ważną funkcję ochronną. Przede wszystkim to właśnie nos zajmuje się filtracją powietrza, a także nawilżeniem. Jeśli mamy niedrożny nos, zaczynamy oddychać ustami. W efekcie do organizmu dostaje się więcej zanieczyszczeń, bakterii, a usta, gardło i układ oddechowy ulegają większemu wysuszeniu.

Czym objawia się niedrożność nosa bez kataru?

Zadaniem nosa jest oczyszczanie powietrza, a nie tylko nagrzanie lub nawilżenie. Śluz w nosie ma na celu zatrzymanie drobnoustrojów, jednak suchość nosa sprzyja rozwijaniu się infekcji. Dlatego też możemy spotkać się z tym, że osoby mające zatkany nos mają również:

  • zaburzenia węchu,
  • problemy z prawidłowym oddychaniem,
  • konieczność oddychania ustami,
  • bezdech w nocy,
  • rany i strupy na śluzówce nosa,
  • sapanie i zadyszkę.

Długotrwała suchość w nozdrzach prowadzi m.in. do upośledzenia powonienia, zapalenia gardła i zatok, a także szeregu innych infekcji na różnych odcinkach układu oddechowego.

Polecamy

Przyczyny niedrożności nosa bez kataru - to nie tylko alergia!

Wiemy, że jedną z podstawowych przyczyn niedrożności nosa może być infekcja górnych dróg oddechowych. Również częstym powodem jest alergia np. na pyłki. Jednak zatkany nos może być spowodowany m.in. przez:

  • astmę,
  • zapalenie zatok,
  • urazy nosa,
  • zespół suchego nosa - ten pojawia się, gdy zbyt długo przebywamy w bardzo suchych pomieszczeniach z wysoką temperaturą,
  • zaburzenia gospodarki hormonalnej organizmu,
  • nowotwory,
  • skrzywienie wrodzone przegrody nosowej,
  • polipy w przewodach nosowych,
  • niedobory witamin z grupy B oraz witaminy A.

Jak stan powietrza wpływa na zatkanie nosa?

Nie będzie zaskoczeniem stwierdzenie, że wiecznie zatkany nos bez kataru jest w znacznej mierze efektem bardzo złej jakości powietrza. Zarówno smog, chemiczne opary, dym papierosowy, jak i unoszące się pyłki oraz kurz wpływają na pogorszenie drożności nosa. Zgubny wpływ może mieć również klimatyzacja. Te czynniki podrażniają rzęski nosowe, które nie są w stanie prawidłowo oczyszczać powietrza docierającego do nosa. To powoduje przesuszenie śluzówki. Jednym z rozwiązań wydaje się być więc nawilżenie powietrza lub jego oczyszczenie.

Czynniki drażniące

W przypadku 1/3 osób można mówić o tzw. niealergicznym zapaleniu śluzówki nosa. Winny jest tutaj nie układ odpornościowy, ale inne czynniki. Wskazuje się tu przede wszystkim na drażniące perfumy, suche powietrze oraz dym papierosowy.

Zapalenie zatok a zatkany nos

Długotrwałe przeziębienie może oznaczać, że złapaliśmy infekcję wirusową. Z zasady najlepiej jest udać się do lekarza. Może być tak, że problemem stanie się bakteryjna infekcja zatok, co wymaga zastosowania farmakoterapii opartej o antybiotyki. Powinniśmy na to postawić, zwłaszcza gdy problemem jest również ból głowy, gorączka oraz ropna wydzielina z nosa.

Polecamy

Zatkany nos w ciąży

Problem ten, jak się okazuje, doskwiera również kobietom w ciąży. W wyniku zmian hormonalnym może dojść do spuchnięcia błony śluzowej nosa. Tu warto postawić na zwiększoną ilość płynów, a wszelkiego rodzaju leki można stosować wyłącznie po konsultacji z lekarzem!

Tarczyca

Zaburzone hormony są odpowiedzialne za wiele problemów zdrowotnych. Nie inaczej jest w przypadku zatkanego nosa. Niedoczynność tarczycy, czyli wytwarzanie zbyt wysokiego poziomu TSH. To prowadzi nie tylko do zatkanego nosa, ale i zmęczenia, wysuszenia skóry, uczucia zimna oraz wypadania włosów.

Oczyszczacze powietrza - zalety rozwiązania

Oczyszczacze powietrza pozwalają na filtrowanie powietrza tak, aby usunąć z niego sierść, kurze, dym papierosowy, zarodniki pleśni, a także bakterie i wirusy. Nowoczesne urządzenia mają filtry odseparowujące z powietrza wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. Za to rozwiązanie mogą podziękować m.in. alergicy oraz właściciele zwierząt. W praktyce sprawdzi się to jednak w przypadku wszystkich osób, które borykają się z problemem zatkanego nosa.

Polecamy

Domowe sposoby na zatkany nos

Nie powinno nikogo zaskoczyć, że problem zatkanego nosa może być pokonany również domowymi sposobami. Jeśli problem utrzymuje się np. przez 2-3 tygodnie, powinniśmy udać się do lekarza. Wcześniej jednak możemy zastosować rozmaite domowe metody, które pozwolą na lepsze uregulowanie stanu nosa. Wśród polecanych rozwiązań warto wymienić inhalacje z olejkami eterycznymi lub solą fizjologiczną, a także płukanie nosa i zatok. Warto również postawić na nawilżanie powietrza.

Problemy z wysypianiem się dotykają coraz większej liczby osób na całym świecie. W szczególności wiąże się to z zabieganym trybem życia, wystawieniem na wiele bodźców i innymi czynnikami. Jednak może to być też oznaka pojawienia się poważnych schorzeń! Lekarze i naukowcy alarmują, aby nie bagatelizować częstego budzenia się w nocy. A co dokładnie może oznaczać ten problem i jak rozpoznać, że mamy problem właśnie natury zdrowotnej? SPRAWDŹ! >>>>

Często budzisz się w nocy? To może być objaw tych chorób i problemów!

Nawilżenie powietrza rozwiąże problem?

W szczególności okres grzewczy sprzyja nadmiernemu przesuszeniu powietrza. Wskazuje się, że wilgotność powietrza powinna wynosić od 40 do 60 procent. Z kolei częste przebywanie w gorących pomieszczeniach może przesuszać śluzówkę, a także tworzyć zespół suchego nosa. Nawilżenie powietrza jest możliwe dzięki rozmaitym urządzeniom dostępnym na rynku. Warto wybrać takie, które w pełni zapewni komfort użytkowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska