Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Masz zmarszczki? Tak się ich pozbędziesz! Zobacz domowe sposoby na piękną twarz

Piotr Paszelke
Piotr Paszelke
Zmarszczki są jedną z pierwszych oznak starzenia się organizmu. Prędzej czy później dotkną każdego, pojawiając się w okolicach ust, brwi i oczu. Pojawiają się także na czole. Jakie są rodzaje zmarszczek i co je powoduje? Jak ograniczać ich powstawanie? Jak walczyć ze zmarszczkami, które już się pojawiły? Wyjaśniamy!
Zmarszczki są jedną z pierwszych oznak starzenia się organizmu. Prędzej czy później dotkną każdego, pojawiając się w okolicach ust, brwi i oczu. Pojawiają się także na czole. Jakie są rodzaje zmarszczek i co je powoduje? Jak ograniczać ich powstawanie? Jak walczyć ze zmarszczkami, które już się pojawiły? Wyjaśniamy! Pixabay
Zmarszczki są jedną z pierwszych oznak starzenia się organizmu. Prędzej czy później dotkną każdego, pojawiając się w okolicach ust, brwi i oczu. Pojawiają się także na czole. Jakie są rodzaje zmarszczek i co je powoduje? Jak ograniczać ich powstawanie? Jak walczyć ze zmarszczkami, które już się pojawiły? Zobaczcie!

Spis treści

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Zobacz, jak powstają zmarszczki

Co w ogóle odpowiada za powstawanie zmarszczek. Przyczyną ogólną jest stopniowe ubywanie elastyny i włókien kolagenowych, które u osób młodych występują w dużej ilości i odpowiadają za jędrność i napięcie skóry. Substancje te ubywają wraz z wiekiem, a także tracą na jakości. W połączeniu z ubytkiem kwasu hialuronowego, czyli naturalnego wypełniacza powoduje to powstawanie charakterystycznych bruzd, czyli zmarszczek. Jednocześnie za tempo pojawiania się ich odpowiadają inne czynniki, w tym geny, styl życia, tym skóry, a także wystawianie się na promieniowanie UV oraz inne czynniki środowiska.

Polecamy

Rodzaje zmarszczek - przyczyny ich powstawania

Istnieje kilka specyficznych przyczyn powstawania zmarszczek, co przyczyniło się do powstania klasyfikacji dzielącej typy zmarszczek. Wyróżnia się:

  • Zmarszczki suche - powstają w wieku około 25-30 lat. Są one charakterystyczne dla osób z suchą, odwodnioną skórą i powstają właśnie w konsekwencji nieprawidłowego, słabego nawilżania skóry.
  • Zmarszczki senne - powstają w wyniku spania na brzuchu oraz boku oraz częstego, długotrwałego przykładania twarzy do poduszki.
  • Zmarszczki mimiczne - również pojawiają się wcześnie, czyli na etapie 25-30 lat. Znajdziemy je na czole, między nosem a ustami oraz dookoła oczu i powstają pod wpływem mimiki twarzy.
  • Zmarszczki posłoneczne - są skutkiem wystawiania skóry twarzy na nadmierne promieniowanie ultrafioletowe. Tym zmarszczkom bardzo często towarzyszą również przebarwienia skóry.
  • "Zmarszczki palacza" - jak sugeruje to sama nazwa, są one skutkiem wieloletniego palenia papierosów, zatrucia organizmu toksynami obecnymi w tytoniu. Za ich powstanie równocześnie odpowiada wyraźny deficyt witaminy C.
  • Zmarszczki grawitacyjne (starcze) - cierpią na nie osoby po 40 roku życia oraz seniorzy. Powstają w sposób naturalny jako efekt starzenia się skóry, zmniejszenia ilości elastyny i włókien kolagenowych.

Polecamy

Co sprzyja powstawaniu zmarszczek?

Jak zostało to zaznaczone, za powstawanie zmarszczek może odpowiadać wiele czynników, w tym czynniki środowiskowe i geny. Nie na wszystko mamy wpływ, jednak możemy unikać niektórych czynników sprzyjających powstawaniu zmarszczek. Problemy powoduje:

  • Niedostateczna podaż płynów i nadmiar tłuszczu w diecie;
  • Palenie papierosów oraz bycie biernym palaczem;
  • Spożywanie (nadmierne) alkoholu oraz kofeiny;
  • Zła pielęgnacja skóry;
  • Zaniedbanie demakijażu i oczyszczania skóry;
  • Zbytnia ekspozycja na promienie słoneczne i rezygnacja z kremów z filtrem SPF;
  • Wahania masy ciała oraz wprowadzanie drastycznych diet;
  • Przewlekły stres oraz wyczerpujący organizm tryb życia.
  • Niedobór snu oraz odpoczynku.

Polecamy

Jak można pozbyć się zmarszczek?

W walce ze zmarszczkami pomaga szereg działań. Wśród nich wymienia się m.in. stosowanie odpowiednich kosmetyków, ale również dbanie o podstawowe zasady pielęgnacyjne. Nie są one bez znaczenia, podobnie jak swego rodzaju gimnastyka twarzy.

Zasady profilaktyki zmarszczek - tak musisz pielęgnować skórę

Podstawowymi zasadami, o których powinniśmy pamiętać, są:

  • Demakijaż i oczyszczanie skóry - w ten sposób można pozbyć się zanieczyszczeń obciążających skórę i hamujących jej regenerację;
  • Nawilżanie skóry i pielęgnowanie środkami przeznaczonymi do konkretnego typu skóry;
  • Regeneracja - dzięki peelingowi przeciwzmarszczkowemu oraz maseczce;
  • Ochrona skóry przed słońcem i innymi czynnikami.

Polecamy

Te składniki najczęściej są w kosmetykach przeciwzmarszczkowych

Wybierając kosmetyki, warto wybierać takie, które mają wyraźne działanie przeciwzmarszczkowe. Tym, czego powinniśmy szukać, jest:

  • Retinol - antyoksydant wygładzający zmarszczki;
  • Kolagen - odpowiada je jędrność i elastyczność skóry, a także uodparnia na działanie czynników zewnętrznych;
  • Witamina C - wspomaga produkcję kolagenu;
  • Kwas hialuronowy - pozwala na zatrzymywanie wody w warstwach skóry oraz wspomaga produkcję elastyny, oraz włókien kolagenu;
  • Koenzym Q10 - chroni przed wolnymi rodnikami, a także redukuje widoczność zmarszczek.

Masaż przeciwzmarszczkowy - jak wykonać?

Wykonywanie masażu przeciwzmarszczkowego możemy przeprowadzać palcami, specjalnymi wałkami lub płytkami gua-sha. Jak to robić? Powinniśmy zacząć od szyi, od jej nasady i posuwając się do krawędzi szczęki. Następnie pomiędzy brwiami wykonujemy półkoliste pociągnięcia w górę. W przypadku skóry wokół oczu powinniśmy stosować okrężne ruchy od nasady nosa i poprzez łuki brwiowe aż do zewnętrznych kącików oczu. Następnie powinniśmy przesuwać palce (lub wałek) pod oczami aż do puntu wyjścia. Masowanie policzków powinno przebiegać poprzez wykonywanie półkolistych ruchów m.in. od nosa poprzez kości policzkowe, a także od brody do skroni. Masaż powinniśmy kończyć na bruzdach nosowo-wargowych.

Zmarszczki to pierwszy z objawów starzenia się organizmu. Pierwsze z nich pojawiają się tuż po przekroczeniu 30 roku życia. Jak pozbyć się zmarszczek na twarzy, szyi, dekolcie? Sprawdźcie, co można zrobić, aby pozbyć się zmarszczek!WIĘCEJ NA KOLEJNYCH STRONACH>>>

Oto sposoby na zmniejszenie zmarszczek! Niekonwencjonalne me...

Domowe maseczki na zmarszczki

Wśród domowych metod pomagających w walce ze zmarszczkami wskazuje się stosowanie maseczek, które w swoim składzie mają m.in.:

  • Siemię Lniane - jest bogate w cynk, witaminę E, kwasy omega-6 oraz omega-9. Warto połączyć je z wodą i miodem. Wpierw 2 łyżki siemienia lnianego łączymy z 1/4 szklanki gorącej wody. Mieszamy, aby pozbyć się grudek. Następnie odstawiamy na 15 minut i dokładamy łyżeczkę miodu. Następnie nakładamy na twarz na 15 minut.
  • Żelatynę - dzięki połączeniu z niewielką ilością wody pozwala na stworzenie znakomitej maseczki peel-off. Stosowana żelatyna spłyca zmarszczki i poprawia jędrność skóry.
  • Cebula - wyciskamy z niej sok i mieszamy z 2 łyżkami jogurtu naturalnego oraz z sokiem z cytryny.

Te naturalne oleje pomagają zwalczać zmarszczki

W walce ze zmarszczkami warto również stosować olejki. Najlepiej sprawdzą się:

  • Olej kokosowy;
  • Oliwa z Oliwek;
  • Olejek arganowy;
  • Olejek z rozmarynu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska