Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Matura 2019. 5 rad dla maturzystów. Jak zwalczyć stres i dobrze rozplanować pracę w dniu egzaminu? Matura z matematyki i łaciny 7.05.2019

(KGK)
Matura 2019 już od 6.05
Matura 2019 już od 6.05 123rf
Matura 2019 zaczyna się w poniedziałek 6.05.2019 od egzaminu z języka polskiego. 20 tys. uczniów z Pomorza 6 maja przystąpi do egzaminu maturalnego. Radzimy, jak zabrać się do ostatnich powtórek, by były one jak najbardziej efektywne. Mamy też porady, które pomogą opanować stres i dobrze rozplanować pisanie egzaminu, rozwiązywanie zadań.

Matura 2019. Dzień przed egzaminem maturalnym

Wiele osób zapomina o tym, jak ważny jest odpoczynek, o którym nie wolno zapominać. Dzień przed samą maturą należy całkowicie odłożyć materiały dydaktyczne i postawić na relaks lub oddać się ulubionej rozrywce.

- Na dzień przed egzaminem i tak nie nauczymy się już nawet fragmentu wymaganego na maturze materiału, natomiast możemy zadbać o dobre samopoczucie i odpoczynek, aby do egzaminu przystąpić w pełni sił i ze świeżym umysłem. Jest to równie ważne, jak przygotowanie merytoryczne do egzaminu – komentuje Małgorzata Grymuza, ekspertka międzynarodowego programu edukacji MathRiders.

Na dzień przed egzaminem i tak nie nauczymy się już nawet fragmentu wymaganego na maturze materiału, natomiast możemy zadbać o dobre samopoczucie i odpoczynek, aby do egzaminu przystąpić w pełni sił i ze świeżym umysłem. Jest to równie ważne, jak przygotowanie merytoryczne do egzaminu.

Matura 2019. W dniu matury – 5 rad

Wybiła godzina 9. Dostałeś arkusz egzaminacyjny. Od czego zacząć? Oto pięć rad, które pomogą opanować stres i dobrze rozplanować pracę.

  • Maturzysto, najpierw przeczytaj cały egzamin. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, jakie zadania pojawiły się w arkuszu, jakich działów dotyczą, które są najtrudniejsze, a które najłatwiejsze. Wbrew pozorom może zdarzyć się tak, że na początku znajdują się najtrudniejsze zadania, a na końcu te dla ciebie najprostsze.
  • Nie obawiaj się zadań otwartych. Często zadania otwarte wzbudzają panikę wśród uczniów. Panuje przekonanie, że zadania zamknięte są zdecydowanie łatwiejsze. Niezwykle ważne jest dokładne zapoznanie się z treścią zadania i podjęcie próby rozwiązania. Warto pamiętać, że nie opłaca się pozostawiać pytań zamkniętych bez odpowiedzi, ponieważ na egzaminie nie obowiązują punkty ujemne. Czasem warto więc pójść drogą eliminacji odpowiedzi najpewniej nieprawidłowych.
  • Nie poświęcaj zbyt dużo czasu na zadania, których nie możesz rozwiązać. Zostaw je i wróć do nich później. Warto odłożyć problematyczne zadanie na koniec i zająć się w pierwszej kolejności zadaniami prostszymi, które „rozruszają” nasz umysł.
  • Uważaj na podchwytliwe pytania. Często przedstawione warianty odpowiedzi różnią się nieznacznie, przez co nietrudno pomylić odpowiedź prawidłową z tą błędną. Odpowiedzi często celowo uwzględniają najczęściej popełniane przez uczniów pomyłki.
  • Dokładnie przeczytaj treści każdego zadania, zwłaszcza jeśli treść jest rozbudowana. Często działamy schematycznie i niedokładnie czytamy polecenia.

Zobacz też:

Matura 2019. Kiedy odbędą się egzaminy?

Sesja główna potrwa od 6 do 25 maja 2019 r.‎ Część pisemną (wszystkie przedmioty) – zaplanowano na 6-23 maja. Część ustną z języka polskiego, języków mniejszości narodowych, języka łemkowskiego i języka kaszubskiego – od 9 do 22 maja (oprócz 12 i 19 maja), część ustną z języków obcych nowożytnych – od 6 do 25 maja (oprócz 12 i 19 maja).

Od 3 do 19 czerwca 2019 r.‎ potrwa sesja dodatkowa - część ustna od 3 do 8 czerwca i część pisemna od 3 do 19 czerwca.

Wyniki poznamy 4 lipca 2019 r.

Zobacz też: Co na maturze z polskiego? Pytania i tematy wypracowań na pisemnej maturze z j. polskiego w latach 2005-2018

Zobacz też: Polonistka Anna Konarzewska o maturze z języka polskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki