Matura 2021 bez egzaminu ustnego. Co jeszcze się zmieni? Minister podpisał rozporządzenie w sprawie zmian na egzaminach

Monika Chruścińska-Dragan
Monika Chruścińska-Dragan
Arkadiusz Gola
Matura 2021 bez egzaminu ustnego. Minister edukacji podpisał 16 grudnia rozporządzenie wprowadzające szereg zmian w przyszłorocznych egzaminach ósmoklasisty i maturalnym. Będzie mniej materiału do opanowania z niektórych przedmiotów, a podejście do matury na poziomie rozszerzonym nieobowiązkowe.

W tym roku szkolnym, ze względu na epidemię i wymuszone przez nią zdalne nauczanie, egzaminy ósmoklasisty i maturalne mają być łatwiejsze. Minister edukacji i nauki, Przemysław Czarnek, podpisał stosowne rozporządzenie w tej sprawie. Co się zmieni?

Egzamin maturalny, podobnie jak w 2020 roku, zostanie przeprowadzany tylko w części pisemnej. - Takie były postulaty zgłaszane przez środowiska nauczycielski, uczniów i rodziców - podkreślił szef resortu edukacji i nauki omawiając wprowadzane zmiany.

Dodatkowo wymagania egzaminacyjne zostały okrojone, a obowiązek przystąpienia do matury na poziomie rozszerzonym zniesiony. Jak jednak czytamy na oficjalnej stronie resortu edukacji i nauki - zdający mogą przystąpić do egzaminu nawet z sześciu przedmiotów dodatkowych, jeżeli potrzebują wyników w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej. Będzie też możliwość zmiany deklaracji przystąpienia do egzaminu maturalnego.

Ponadto na egzaminie maturalnym z matematyki na poziomie podstawowym ograniczone zostały wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, w całości zredukowano wymagania dotyczące brył obrotowych i wymagania z IV etapu edukacyjnego dotyczące ostrosłupów. Z kolei na teście z geografii na poziomie rozszerzonym usunięto niektóre treści o charakterze faktograficznym oraz zagadnienia, które są trudne do omówienia podczas nauki zdalnej, np. część zagadnień z zakresu przeszłości geologicznej Ziemi, charakterystykę reżimów rzecznych w Polsce, zmiany funkcji obszarów wiejskich na świecie, zróżnicowanie językowe ludności świata.

- To zmiana jednorazowa. Formuła egzaminów będzie prostsza, określiliśmy też jasne wymagania egzaminacyjne. Ruszyły już kaskadowe szkolenia dla nauczycieli, aby przygotować kadrę do egzaminów - powiedział Czarnek.

Do 31 grudnia Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosi na swojej stronie internetowej (www.cke.gov.pl) aneksy do informatorów. Jednak już dziś CKE przekazała informacje dotyczące najważniejszych zmian w formule arkuszy egzaminacyjnych z poszczególnych przedmiotów na egzaminach w 2021 r.

Nie przeocz

Matura 2021. Jak będzie wyglądać?

Język polski jako przedmiot obowiązkowy

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
 • Czas trwania: 170 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 70 punktów, w tym:
 • część 1: czytanie ze zrozumieniem, argumentowanie, znajomość zasad i posługiwanie się poprawną polszczyzną – 20 pkt (ok. 12–15 zadań – głównie otwartych – opartych na dwóch tekstach)
 • część 2: wypracowanie – 50 pkt.
 • Trzy tematy wypracowania do wyboru: dwie rozprawki oraz interpretacja tekstu poetyckiego.
 • Jeden temat rozprawki ze wskazaną lekturą obowiązkową, drugi temat rozprawki – z tekstem spoza kanonu lektur obowiązkowych.
 • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Matematyka jako przedmiot obowiązkowy

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej (np. ograniczone wymagania dotyczące funkcji i graniastosłupów, całkowita redukcja wymagań dotyczących brył obrotowych i wymagań z IV etapu edukacyjnego dotyczących ostrosłupów).
 • Czas trwania: 170 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 45 punktów (5 pkt mniej niż w latach ubiegłych), w tym: 28 pkt – zadania zamknięte; 17 pkt – zadania otwarte.
 • Liczba zadań otwartych: 7 (w latach 2015–2020: 9).

Zobacz koniecznie

Język obcy jako przedmiot obowiązkowy

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej oraz ograniczony zakres środków gramatycznych.
 • Oczekiwany średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – A2+ (B1 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
 • Czas trwania: 120 minut.
 • Za rozwiązanie zadań można uzyskać maksymalnie 50 punktów, w tym: 40 pkt – zadania zamknięte, 10 pkt – zadania otwarte.
 • Część ustna – nieobowiązkowa. Mogą przystąpić do niej osoby, którym wynik z części ustnej jest potrzebny w postępowaniu rekrutacyjnym do szkoły wyższej.

Musisz to wiedzieć

Przedmioty na poziomie rozszerzonym (dodatkowe)

 • Przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, zawierających ograniczony zakres wymagań podstawy programowej.
 • W przypadku języków obcych nowożytnych – ograniczony zakres środków gramatycznych oraz obniżony ogólny średni poziom biegłości językowej, w tym zakresu środków językowych w wypowiedziach pisemnych (w skali ESOKJ) – B1+ (B2 w zakresie rozumienia ze słuchu i rozumienia tekstów pisanych).
 • Przystąpienie do egzaminu na poziomie rozszerzonym – nieobowiązkowe. Można przystąpić do egzaminu z maksymalnie 6 przedmiotów dodatkowych.

Bądź na bieżąco i obserwuj

Materiał oryginalny: Matura 2021 bez egzaminu ustnego. Co jeszcze się zmieni? Minister podpisał rozporządzenie w sprawie zmian na egzaminach - Dziennik Zachodni

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie