Zmiany na maturze. Nowe zasady CKE
Z zapowiedzi Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że pojawi się nowe kryterium, które dotyczy przedmiotu zdawanego podczas matury na poziomie rozszerzonym. O zmianach idących w tym kierunku poinformował sejmową komisję edukacji Marcin Smolik, dyrektor CKE. Posiedzenie dotyczyło raportu NIK o egzaminach zewnętrznych. Jednym z zaleceń Izby we wnioskach z kontroli było podwyższenie progu zdawalności egzaminów wynoszącego dziś 30 procent możliwych do zdobycia punktów.
Matura zbyt prosta? Zmiany w egzaminach maturalnych od 2023
- Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego oprócz przedmiotów podstawowych będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czego do tej pory nie wymagano - zapowiedział Marcin Smolik, dyrektor CKE. - Zmiany dotyczą matury rozszerzonej, a w roku 2023 zdawać ją będą pierwsi absolwenci ośmioletnich podstawówek oraz czteroletnich liceów.

Wszystko wskazuje na to, że zmiany w maturach od 2023 roku będą szersze. Pewne jest, że będzie więcej zadań otwartych - wzorem zmian, które wprowadzono już wcześniej na egzaminie ósmoklasisty. Ze słów urzędników wynika, że największa reforma dotyczyć będzie egzaminu pisemnego z języka polskiego i dokładniejszego sprawdzania znajomości lektur obowiązkowych. Przykładowe arkusze na maturę w roku 2023 CKE przedstawi dwa lata przed terminem tych egzaminów.
CKE ogłosiła nowe zasady zdawania matury
Wiceminister edukacji Marzenna Machałek tłumaczyła posłom, że system egzaminów zewnętrznych jest w Polsce bardzo młody, cały czas się zmienia i doskonali, a wysokość progu jest kwestią umowy. Przytoczyła dane z raportu NIK, z których wynika, że według 60 procent dyrektorów szkół ten próg nie powinien być zmieniany.
- Teraz, aby zdać maturę, potrzeba przynajmniej 30 procent punktów uzyskanych z każdego z trzech egzaminów pisemnych (języka polskiego, języka obcego i matematyki) oraz każdego z dwóch ustnych.
- Obowiązkowy jest również egzamin z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale bez progu zdawalności.
- To właśnie ma zostać skorygowane, aby zmotywować uczniów do osiągania dobrych wyników.
W ubiegłym roku maturę zdało 80,5 proc. uczniów.

Strefa Biznesu: Wypalenie zawodowe coraz większym problemem w Polsce
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?