Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mędrzec z Szerokiej znów pojawi się na starówce

Szymon Spandowski
Szymon Spandowski
Rabin Cwi Hirsz Kaliszer będzie miał w Toruniu tablicę pamiątkową. Pojawi się ona na ścianie domu, jaki stoi w miejscu tego, w którym rabi stworzył fundamenty syjonizmu.

<!** Image 2 align=right alt="Image 169552" sub="Szeroka 46 - na tej kamienicy ma się pojawić tablica / Fot. Adam Zakrzewski">Rabin Cwi Hirsz Kaliszer będzie miał w Toruniu tablicę pamiątkową. Pojawi się ona na ścianie domu, jaki stoi w miejscu tego, w którym rabi stworzył fundamenty syjonizmu.

Od tak dawna apelujemy, by skrócić nieco cień, jaki rzuca Mikołaj Kopernik na innych wielkich torunian, którzy przez to, że oczy wszystkich kierują się na astronoma, są często całkowicie nieznani. Tak jest przynajmniej nad Wisłą, bo gdzie indziej córki i synowie Torunia cieszą się pamięcią i sławą. Miło nam jest zatem donieść, że z tego cienia wychodzi właśnie Cwi Hirsz Kaliszer, przez niemal całe życie związany z naszym miastem myśliciel, jeden z bohaterów Izraela.

- Znamy miejsce, w którym mieszkał, mamy już projekt tablicy, szukamy jednak daty, którą można by było wykorzystać do jej odsłonięcia - mówi Andrzej Szmak, dyrektor Biura Toruńskiego Centrum Miasta.

<!** reklama>Według biogramu uczonego umieszczonego w Toruńskim Słowniku Biograficznym, takiej okazji nie trzeba szukać daleko, Kaliszer urodził się 1 kwietnia 1795, umarł zaś 9 kwietnia 1874 roku. Wygląda jednak na to, że autor notki, profesor Zenon Hubert Nowak, całkowicie się pomylił.

<!** Image 3 align=right alt="Image 169552" sub="Kamienica przy Szerokiej 36 - pod tym adresem, według TBS, miał się znajdować dom rabina / Fot. Adam Zakrzewski">Najnowsze badania toruńskich archiwistów doprowadziły do zmiany tych dat (25 marca i 16 października) oraz adresu. Według TSB dom rabina znajdował się przy Szerokiej 36, gdy tymczasem ze starych ksiąg meldunkowych wynika, że tablica pamiątkowa powinna się pojawić na ścianie budynku przy ulicy Szerokiej 46.

Szkoda jednak z jej odsłonięciem czekać do października, warto więc poszukać innej okazji, a tych w życiu uczonego nie brakuje.

W 1860 roku na przykład zwołał on do Torunia zjazd zwolenników głoszonych przez siebie teorii na temat powrotu Żydów do Palestyny. W ten sposób właśnie u nas odbyło się pierwsze na świecie spotkanie syjonistów. Fakt ten może pomóc w promocji miasta, trzeba tylko ustalić jego dokładną datę. Prosimy zatem naszych historyków o pomoc!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska