Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Meldunek znika z dowodu 1 stycznia przyszłego roku

Alicja Cichocka
Alicja Cichocka
Obowiązek meldunkowy ma zniknąć w 2016 r., a międzyresortowy zespół stworzyć plan, żebyśmy tego nie odczuli. Na zdjęciu po lewej Anna Przybylska wydaje dowód osobisty, po prawej wzory nowych dokumentów
Obowiązek meldunkowy ma zniknąć w 2016 r., a międzyresortowy zespół stworzyć plan, żebyśmy tego nie odczuli. Na zdjęciu po lewej Anna Przybylska wydaje dowód osobisty, po prawej wzory nowych dokumentów Grzegorz Olkowski
W nowym roku czeka nas wielki narodowy test. Przekonamy się na własnej skórze, jak bardzo urzędy, instytucje, banki przywiązane są do informacji, która zniknie z dowodów osobistych.

Po 1 stycznia 2015 roku na nowych dowodach osobistych nie będzie rysopisu, podpisu i najważniejszego - informacji o miejscu zameldowania. Nie zniknie za to obowiązek meldunkowy. W sens takiej zmiany wątpią nawet sami urzędnicy.
[break]
- Cel takiej operacji wydaje się wątpliwy, skoro obowiązek meldunkowy pozostaje do 1 stycznia 2016 roku - Grażyna Przybysz, dyrektor Wydziału Spraw Administracyjnych Urzędu Miasta Torunia, który rokrocznie przyjmuje średnio 22 tys. wniosków dowodowych, nie ma wątpliwości. - Nowe przepisy utrudnią ludziom życie.

Bez meldunku w województwie nie zapiszą nas do niektórych toruńskich bibliotek, nie skorzystamy z usług pośredniaka, który przyjmuje tylko zameldowanych w Toruniu. Meldunek jest ważny, gdy chcemy korzystać z pomocy socjalnej. Bez potwierdzenia stałego zamieszkania nie weźmiemy też kredytu w banku ani pożyczki.

„Dowód poproszę”

Po nowym roku problemy mogą mieć nie tylko osoby z nowym dowodem.

- 1 stycznia 2015 roku straci moc wiążącą informacja o meldunku także na starych dokumentach tożsamości - uczula dyrektor Przybysz, choć zaznacza: - Dowody nadal będą ważne.

Jak więc założyć konto w banku, wziąć kredyt, zarejestrować się jako bezrobotny, nie mając informacji o zameldowaniu na dowodzie? Wyjściem może być zaświadczenie o zameldowaniu z urzędu. Płatne. Koszt - 17 złotych za egzemplarz.

Urzędnicy podpowiadają, że potencjalnych możliwości udowodnienia miejsca zameldowania jest co najmniej kilka - pisemne oświadczenie, rejestr wyborców, system e-WUŚ, ewidencja podatników w skarbówkach, rejestr PESEL albo... rachunek za gaz, tak jak to działa na Zachodzie.

- Żeby założyć konto w banku, wystarczy rachunek za gaz z aktualnym adresem - mówi mieszkająca w Londynie Magdalena Tomaszewska, politolożka po UMK.

W Polsce też tak może być?

Meldunek dla banków podobno nie stanowi problemu. - Założenie konta oraz wniosek o kredyt nie będzie wymagał płatnego zaświadczenia o meldunku z urzędu - zapewnia Marek Szymański z Wydziału Zwalczania Przestępczości Raiffeisen Polbank. Bank sięgnie po zachodnie wzorce. Będzie wymagał aktualnych rachunków z adresem, np. za gaz. Czy będzie tak liberalny, udzielając kredytów na 30 lat?

Toruński pośredniak czeka na wytyczne z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. MOPR także, w ostateczności skorzysta z pisemnych oświadczeń klientów.

Jasna strona rewolucji
- Dowodu w końcu nie będzie trzeba wymieniać po każdej zmianie miejsca zamieszkania.

- Wniosek złożymy w każdym mieście i przez internet.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska