Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” Filipa Springera

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Filip Springer we wrześniu wydał swoją kolejną książkę, o której opowie już w piątek 23 września o godz. 18 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu
Filip Springer we wrześniu wydał swoją kolejną książkę, o której opowie już w piątek 23 września o godz. 18 w Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu n
Reporter i fotograf Filip Springer opowie w Toruniu o swojej książce „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”.

Jego reporterski debiut - „Miedzianka. Historia znikania” - znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki w 2011 roku. Później Filip Springer był też nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012 oraz znalazł się w gronie finalistów Nagrody Literackiej Nike 2012. Był również laureatem trzeciej edycji konkursu stypendialnego dla młodych dziennikarzy im. Ryszarda Kapuścińskiego.

We wrześniu ukazała się jego najnowsza książka „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast”, o której opowie podczas spotkania z czytelnikami w Toruniu.

**

Reporterski eksperyment**

Książka reportera i fotografa, którą od kilku dni można znaleźć w księgarniach, to efekt reporterskiego eksperymentu. Zaangażowane były w niego portale społecznościowe, lokalne media i duży tytuł prasowy. Jak mówi Marek Ospalski z Książnicy Kopernikańskiej, organizującej to piątkowe spotkanie, Filip Springer odwiedził 31 miast.

- Autor książki „Miasto Archipelag. Polska mniejszych miast” przejechał cały kraj od Słupska po Krosno i od Suwałk po Wałbrzych, żeby zobaczyć, jak żyje się dziś w miastach, które w 1999 roku utraciły statusy stolic województw - mówi Marek Ospalski.

Reporter podczas swojego eksperymentu poznał historię tych miejscowości, rozmawiał z ich mieszkańcami. Spotykał przedsiębiorców, artystów, aktywistów i bezrobotnych. Zaglądał do lokalnych warsztatów i kafejek, odwiedzał upadłe fabryki i prężnie rozwijające się firmy, dworce i McDonald’sy. Pytał ludzi o to, z czego są w swoim mieście dumni, co ich cieszy, a co chcieliby zmienić.

**

Wspomnienia i problemy**

Filip Springer w swojej najnowszej książce pokazał też wiele wspomnień mieszkańców m.in. Sieradza i Częstochowy. Te miasta przez 24 lata były stolicami regionów i dynamicznie się rozwijały.

Mieszkańcy opowiadają mu o tym, jak powstawały fabryki, osiedla, domy kultury i obiekty sportowe, a na potrzeby urzędów wojewódzkich wznoszono kilkunastopiętrowe bloki aspirujące do miana lokalnych drapaczy chmur. Mówią też o dobrej sytuacji na rynku zatrudnienia, kiedy do pracy w administracji, przemyśle, edukacji i kulturze przyjeżdżali nowi ludzie, których dziś już tam nie ma.

Podczas spotkania z czytelnikami w Toruniu Filip Springer na pewno opowie o tym, jak wiele mniejszych miast boryka się dziś z wyludnieniem, problemami gospodarczymi, bezrobociem i narastającą stagnacją. Wstęp na spotkanie w Książnicy Kopernikańskiej jest wolny.

**

Czytaj także: Od Nowa czeka na studentów**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska