Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto na tym procederze traci podwójnie

Redakcja
Mieszkania komunalne sprzedawane najemcom często zmieniają właścicieli. Rekordowy pod tym względem był 2006 rok.

Mieszkania komunalne sprzedawane najemcom często zmieniają właścicieli. Rekordowy pod tym względem był 2006 rok.

- Mój wniosek jest oparty na obserwacji tego, co się dzieje z mieszkaniami wykupionymi przez ich najemców - mówi radny Jan Kowalski, który od kilku lat śledzi sytuację. - Tylko część z nich pozostaje nadal przy ich dotychczasowych właścicielach, a pozostałe zostają sprzedane po cenie rynkowej. Nawet kilka razy w bardzo krótkim czasie zmieniają właścicieli.

Projekty uchwał, które miały zmienić ten stan rzeczy, lądowały ostatecznie w koszu. Jan Kowalski nie potrafi zrozumieć polityki miasta.

- Miasto traci na tym procederze podwójnie, bo pozbywa się zasobów mieszkaniowych przeznaczonych dla najuboższych, a kolejka oczekujących na mieszkania nie zmniejsza się. Przeciwnie, powiększa się - wskazuje radny. - Miasto płaci potem odszkodowania za niedostarczone lokale.

Za ubiegły rok samorząd wypłacił 26 tys. zł z tytułu niewykonanych eksmisji. Obecnie obowiązuje bonifikata w wysokości 75 proc. i to niezależnie od długości najmu. To nie jedyne odliczenie na korzyć lokatorów.

- Niezrozumiały jest dla mnie zwrot poniesionych nakładów z tytułu remontów. Moim zdaniem, to jakiś absurd - komentuje Jan Kowalski. - Za wysoka jest bonifikata, która powinna być uzależniona od wieku, stanu technicznego budynku i lokalizacji. Sprzedawane w ten sposób mieszkania stają się towarem wysokodochodowym na rynku wtórnym, ale nie dla miasta, tylko dla osób korzystających z tych przywilejów, działających niby w majestacie prawa. Taka gospodarka stwarza poważny deficyt w kasie miejskiej i powoduje, że brak potem pieniędzy na inne potrzeby mieszkańców. Często lokatorom tych mieszkań brakuje środków na czynsz, a decydują się na jego wykup. I tu nasuwa się pytanie, skąd nagle mają na to pieniądze?

<!** reklama>Liczby mówią same za siebie. W 2005 roku miasto sprzedało 23 mieszkania, z czego 12 zmieniło właściciela. W rekordowym 2006 roku z 34 lokali sprzedanych na rzecz najemców aż 18 trafiło na rynek nieruchomości ponownie. W 2007 roku z 21 sprzedanych mieszkań osiem zmieniło właściciela. 

- Moim zdaniem, te mieszkania powinny być sukcesywnie remontowane, a najemcy powinni płacić większy czynsz. Nie powinno się wyprzedawać mienia komunalnego - kwituje Jan Kowalski. 

Czy planowana jest zmiana zasad sprzedaży lokali komunalnych?

- Pierwsza po wakacjach sesja Rady Miejskiej, która może tego dokonać, odbędzie się dopiero we wrześniu - informuje Zdzisława Marciniak z Urzędu Miejskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska