Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miasto walczy z jemiołą. Kto usunie półpasożyty z drzew?

Adam Mroczek
Adam Mroczek
Jemioła na toruńskich drzewach i oczyszczony z niej już park Glazja
Jemioła na toruńskich drzewach i oczyszczony z niej już park Glazja Grzegorz Olkowski/Polska Press
Urząd Miasta intensywnie wojuje z jemiołą porastającą drzewa w Toruniu. Problem z tym półpasożytem jest coraz poważniejszy. Jemioła pojawiała się na gatunkach, których dotąd w Polsce nie atakowała.

Obejrzyj: Tajemnice Twierdzy Toruń i innych miejsc w mieście

od 16 lat

Czym jest jemioła i dlaczego trzeba ją usuwać?

Jemioła to półpasożyt rosnący na drzewach o względnie miękkim drewnie, na przykład klonach i topolach. Wygląda jak kulisty „krzaczek” o zielonych łodygach i liściach oraz białych okrągłych owocach. Porośnięte nią okazy narażone są na osłabienie i pogorszenie stanu biologicznego, co w konsekwencji prowadzić może nawet do ich obumarcia. Moment krytyczny to okres suszy, kiedy zwiększa się deficyt wody w drzewie (oprócz wody i soli mineralnych jemioła pobiera również produkty fotosyntezy).

Polecamy

Kilka lat temu jemioła dała się we znaki m.in. wiekowemu klonowi srebrzystemu w Dolinie Marzeń. Podobnie było z drzewami w Ogrodzie Muzyków przy ulicy Chopina. W 2019 roku jemiołę usunięto z kilkudziesięciu drzew w mieście. Jednocześnie Urząd Miasta postanowił przystąpić do bardziej kompleksowej akcji przeciw temu półpasożytowi.

Miasto walczy z jemiołą

W 2020 roku jemiołę usunięto z 230 drzew w rejonie Bydgoskiego Przedmieścia i Rybaków, a dokładnie na terenie ograniczonym ulicami: aleja św. Jana Pawła II, Słowackiego, Tujakowskiego, aleja 500-lecia i Chopina oraz z terenu Ogrodu Zoobotanicznego. Przy okazji wykonano także cięcia korekcyjne i redukcyjne wraz ze zdjęciem posuszu z części drzew. Sześć drzew zabezpieczono specjalistycznymi wiązaniami elastycznymi. Miało to na celu poprawę stanu fitosanitarnego drzew, przedłużenie ich żywotności oraz zapewnienie większego bezpieczeństwa. Akcję na drzewach wykonała firma specjalizująca się w pracach na wysokości. Kolejnym etapem walki z jemiołą było usunięcie jej z drzew rosnących w centrum miasta, na terenie Zielonej Bramy Gotyckiej Starówki. Potem akcja była kontynuowana w Parku Glazja na Jakubskim Przedmieściu, który niedawno przeszedł wielkie porządki. Tu jemiołę usunięto z około 250 drzew.

Kolejny etap walki i nowy przetarg

Wydział Środowiska i Ekologii UMT ogłosił właśnie przetarg dotyczący wyboru firmy, która zajmie się usuwaniem jemioły z toruńskich drzew.

Zadanie polega na wykonaniu zabiegów pielęgnacyjnych w koronach 120 drzew rosnących w zachodnim fragmencie pierścienia zieleni otaczającego Stare Miasto w Toruniu. Motywem przewodnim jest zdjęcie jemioły ze wszystkich drzew oraz wykonanie cięć
określonych indywidualnie dla każdego drzewa. Z uwagi na zagospodarowanie, infrastrukturę i rzeźbę terenu prace muszą być wykonywane metodą alpinistyczną. W przypadku niektórych drzew istnieje możliwość wykorzystania podnośnika.

Polecamy

Wykonawca zobowiązany będzie również do:

  • zabezpieczenia terenu objętego pracami m.in. przez umieszczenie odpowiedniej ilości tablic informacyjnych i ostrzegawczych,
  • uporządkowania terenu po zakończonych pracach i utylizacji odpadów,
  • odtworzenia ewentualnych zniszczeń,

Miasto czeka na oferty do 5 maja 2022 r., do godz. 12. Wykonawca będzie miał czas na realizację zadania do 31 października 2022 r.

Polecamy nasze grupy i strony na Facebooku:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska