Między nami sąsiadami

Szymon Spandowski
Debata o tym, czy metropolia ma powstać w oparciu o dwa największe miasta regionu, czy też utworzy ją Bydgoszcz ze swoimi satelitami, niemal natychmiast utonęła we wzajemnych żalach.

Debata o tym, czy metropolia ma powstać w oparciu o dwa największe miasta regionu, czy też utworzy ją Bydgoszcz ze swoimi satelitami, niemal natychmiast utonęła we wzajemnych żalach.

<!** Image 2 align=none alt="Image 169092" sub="Obu prezydentów miast przywitano w bydgoskiej Wyższej Szkole Gospodarki zgodnie ze staropolską tradycją. Czy smak chleba nie był zbyt słony? / Fot. Tymon Markowski">Spotkanie zorganizowała Wyższa Szkoła Gospodarki w Bydgoszczy, zapraszając na nie prezydentów Torunia i Bydgoszczy oraz włodarzy gmin położonych między oboma miastami. Bydgoszczanie, zanim dali się porwać dyskusji na temat przewodniej roli w regionie, zwracali uwagę na to, że proponowany przez ministerstwo model metropolii opartej o Toruń i Bydgoszcz wraz z powiatami bydgoskim i toruńskim pozostawia poza nią wiele gmin z Bydgoszczą związanych.

- Granice się zmieniają poznański obszar metropolitalny składał się pierwotnie z kilkunastu, a dziś liczy 47 gmin - tłumaczył otwierający dyskusję profesor Wiesław Maik z WSG.

<!** reklama>Wobec tego obie strony, zarówno ci, którzy chcą metropolii obu miast, jak i ci spoglądający na miejscowości pozostające poza nią, powinni poczuć satysfakcję i całą energię poświęcić budowie porozumienia. Tylko tak można będzie wymóc na władzach centralnych korektę granic.

- Mamy szesnaście województw, ale w rządowych planach jest tylko 12 metropolii. Jedna z nich znajduje się w naszym regionie, tej szansy nie możemy więc zmarnować - apelował Roman Jasiakiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy.

Organizatorzy podzielili dyskusję na cztery tematy, podział ten załamał się jednak już przy pierwszym pytaniu, bo jedynie prezydent Torunia próbował odpowiedzieć, co łączy oba miasta.

Jego bydgoski kolega od razu przeszedł do różnic, choć sam wcześniej obawiał się, że ta debata jest przedwczesna, bo zdominują ją z pewnością emocje.

Zdominowały, choć nie wszystkie dotyczyły pytań, czy stolica na pewno będzie w Bydgoszczy, czy Bydgoszcz przestanie wreszcie być „ogrywana” i czy marszałek Piotr Całbecki, którego nie było na sali, „przestanie wreszcie szykanować miasto nad Brdą”.

Pojawiły się również opinie przeciwne, mieszkańcy Bydgoszczy sami w dyskusji zwracali uwagę na to, że obecne animozje obu miastom mogą jedynie zaszkodzić.

Wśród uczestników debaty byli politycy i samorządowcy, pojawiło się również toruńsko-bydgoskie małżeństwo.

Oczywiście nie mogło zabraknąć Jerzego Derendy, szefa Towarzystwa Miłośników Miasta Bydgoszczy, który do miłośników Torunia zdecydowanie nie należy i podkreśla to zawsze w charakterystyczny dla siebie sposób. Tym razem, pytając o to, co znów Toruń Bydgoszczy zabierze, wywołał konsternację nawet u prowadzących.

Reasumując: obie strony muszą ze sobą rozmawiać, muszą się starać, by nie zmarnować szansy, jaką daje metropolia. Bo, korzystając z porównania prezydenta Zaleskiego nawet, jeśli się różnią, to i tak przyciągają się jak dwa różne bieguny w magnesie.


<!** Image 3 align=left alt="Image 169094" >Co jakiś czas słyszę, że coś znowu jest przenoszone z Bydgoszczy do Torunia. Czy wy ciągle będziecie nam coś zabierać?

Jerzy Derenda,
Towarzystwo Miłośników Miasta Bydgoszczy

__

<!** Image 4 align=left alt="Image 169094" >Nasza dyskusja jest w tej chwili przedwczesna, zdominują ją emocje, a my powinniśmy kierować się argumentami merytorycznymi.

Rafał Bruski,
prezydent Bydgoszczy

__

<!** Image 5 align=left alt="Image 169094" >Łączy nas przyjaźń, która istnieje w najważniejszym miejscu, czyli między mieszkańcami obu sąsiadujących miast.

Michał Zaleski,
prezydent Torunia

__

<!** Image 6 align=left alt="Image 169094" >Zdążyłem się do relacji toruńsko-bydgoskich przyzwyczaić. Metropolia w zasadzie już istnieje, w naszej gminie mieszkają ludzie z obu miast.

Kazimierz Kaczmarek,
wójt gminy Wielka Nieszawka

__

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie