Międzynarodowe Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym....

Międzynarodowe Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Toruń 2018.

wap

Nowości Dziennik Toruński

Nowości Dziennik Toruński

Międzynarodowe Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym. Toruń 2018.
1/50
przejdź do galerii

©Grzegorz Olkowski

W czterech konkurencjach zmierzą się zawodnicy XXXV Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Sporcie Pożarniczym, które rozpoczęły się wczoraj w strażackim ośrodku szkolenia w Łubiance.
Najpierw krótki sprint z drabiną hakową w dłoni. Już po chwili strażak musi ją zaczepić o parapet okna na pierwszym piętrze konstrukcji przypominającej trzypiętrowy budynek. Wchodzi po niej, siada okrakiem w oknie i jak najszybciej zahacza drabinę o parapet na następnej kondygnacji i tak aż do 3 piętra. Wszystko w kilkanaście sekund.

- To jedna z najbardziej widowiskowych konkurencji mistrzostw – mówi Arkadiusz Piętak rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Toruniu.
I chyba ma rację. Aby osiągać w niej dobre wyniki trzeba połączenia kilku elementów typowo sportowego wyszkolenia. To siła, szybkość, dobra koordynacja ruchowa i pełne płynności oraz zwinności ruchy. Strażacy w niej uczestniczący to mężczyźni bez grama tłuszczu. W czasie wspinaczki widać, jak pracuje ich każdy mięsień. Krótki oddech po osiągnięciu celu świadczy o tym, jak spory to wysiłek.

Zobacz także wideo: test wysokościowy


Wspinaczka hakowa odbywała się wczoraj w strażackim ośrodku szkoleniowym w Łubiance. W piątek i w sobotę zmagania w Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Sporcie Pożarniczym przeniosą na stadion przy ulicy Bema w Toruniu.

- Poprzednio zawody te odbywały się w Centralnej Szkole Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie. W tym roku po raz pierwszy zawitały do województwa kujawsko-pomorskiego. To swego rodzaju wyróżnienie, bo to najważniejsza impreza sportowo-pożarnicza w Polsce. Uczestniczy w niej 20 drużyn krajowych oraz 5 zagranicznych – dodaje Arkadiusz Piętak. - Wstęp na stadion jest bezpłatny. W sobotę zaplanowaliśmy atrakcje dla kibiców w różnym wieku. Będzie miasteczko bezpieczeństwa z symulatorem dachowania oraz refleksomierzem. Przewidujemy darmową grochówkę dla kibiców oraz strefę ze strażackim torem przeszkód dla dzieci.W piątek i w sobotę strażacy na stadionie przy ulicy Bema rywalizować będą na „dorosłym” torze przeszkód. Konkurencja ta polega na przebiegnięciu 100 metrów i na tym dystansie trzeba przeskoczyć przez ścianę, rozwinąć i połączyć 2 odcinki węża oraz pokonać równoważnię i potem zakończyć osadzanie węża w prądownicy.

Podobny przebieg ma sztafeta 4 x 100 metrów z przeszkodami, którymi również są ściana i równoważnia, natomiast jej całość kończy gaszenie ognia gaśnicą proszkową.

Ostatnia konkurencja to ćwiczenia bojowe polegające między innymi na zbudowaniu linii gaśniczych i napełnieniu nimi 10-litrowego zbiornika przez otwory w tarczy, w które trzeba trafić z pewnej odległości.

Polecamy: "NOWOŚCI" PLUS. Zobacz co dla ciebie przygotowaliśmy!Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo