Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miejska Izba Muzealna w Chełmży udostępnia całą kolekcję zbiorów

Marcin Seroczyński
Biblioteka jest organizatorem licznych lekcji historycznych odbywających się w Miejskiej Izbie Muzealnej
Biblioteka jest organizatorem licznych lekcji historycznych odbywających się w Miejskiej Izbie Muzealnej Marcin Seroczyński
Dotychczas cenne materiały nie były dostępne dla przeciętnego oglądającego. Wystawiane były z okazji rocznic lub prezentacji okolicznościowych. Tym razem można zobaczyć nie tylko cenne zdjęcia, ale także kroniki, świadectwa oraz odnowione łańcuchy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Miejska Izba Muzealna mieszcząca się przy Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmży ma do zaoferowania wiele ciekawych zbiorów. Ostatnio prezentowane są tutaj najcenniejsze eksponaty dotyczące miasta.

Miejska Izba Muzealna mieszcząca się w naszej bibliotece, po remoncie tej placówki pozyskała więcej pomieszczeń wystawienniczych, co dało możliwość pokazania większej ilości zbiorów. Dotychczas cenne materiały nie były dostępne dla przeciętnego oglądającego. Wystawiane były z okazji rocznic lub prezentacji okolicznościowych. Tym razem można zobaczyć nie tylko cenne zdjęcia, ale także kroniki, świadectwa oraz odnowione łańcuchy Kurkowego Bractwa Strzeleckiego.

Izba oraz Dział Zbiorów Specjalnych dokumentują historię, to cenne źródła informacji o naszym mieście - mówi Urszula Meszyńska dyrektorka biblioteki. - Miejska Izba Muzealna ma charakter historyczno-artystyczny. Materiał tam gromadzony stanowi wszechstronny warsztat również do podstawowych badań naukowych dla studentów oraz do opracowania publikacji książkowych. Dzięki akcji „Nie chowaj historii w szafie”, prowadzonej wspólnie z Towarzystwem Przyjaciół Chełmży, biblioteka wydała 17 publikacji - dodaje Urszula Meszyńska.

W Miejskiej Izbie Muzealnej można obejrzeć między innymi kronikę harcerstwa z 1919 r. z wpisem generała Józefa Hallera, najcenniejsze kroniki pochodzące z lat międzywojennych, w których znajdują fotografia patrioty, harcmistrza Antoniego Depczyńskiego - zasłużonego dla miasta obywatela, który zginął w obozie Mauthausen. Jest też wiele cennych dokumentów odnoszących się do międzywojennej Chełmży.

- Jesteśmy dumni z integracji środowiska lokalnego, którzy aktywnie angażują się w działania MIM. Czas pokazał jak cenna była podjęta 15 lat temu inicjatywa powołania do życia Miejskiej Izby Muzealnej, a świadczą o tym wpisy do kroniki - mówi Urszula Meszyńska.

Miejska Izba Muzealna podlega Działowi Zbiorów Specjalnych, który gromadzi, opracowuje i udostępnia między innymi zbiory regionalne w tym dokumenty życia społecznego, ikonografię, wycinki prasowe, zbiory archeologiczne, muzealne, kartograficzne i przewodniki turystyczne, które również można zobaczyć na wystawie stałej w izbie.

- Tworzymy nowoczesny warsztat do badań regionalnych, kartotekę regionalną, tekstową w formie wycinków prasowych, biograficzną informacje o osobach związanych działalnością i twórczością z miastem i regionem - dodaje dyrektorka biblioteki. - Prowadzimy usługi w zakresie informacji bibliotecznej, bibliograficznej i faktograficznej, związanej z miastem Chełmża i regionem toruńskim oraz oferuje fachowe doradztwo w zakresie piśmiennictwa regionalnego udzielamy informacji na miejscu, telefonicznie, korespondencyjnie.

Biblioteka udostępnia wszystkim zainteresowanym czytelnikom, znawcom regionu, miłośnikom historii i kultury Chełmży i regionu toruńskiego oraz pasjonatom swoje cenne zbiory.

- Mamy niezwykle cenny, bogaty księgozbiór, treściowo związany z regionem toruńskim, obejmujący zróżnicowane piśmiennictwo odnoszące się do najbardziej szczegółowych zagadnień związanych z Chełmżą oraz foldery, plakaty, afisze, okolicznościowe druki ulotne rejestrujące bieżące wydarzenia społeczne, kulturalne, gospodarcze i polityczne - podsumowuje nasza rozmówczyni.

Miejska Izba Muzealna

Czynna jest w godzinach otwarcia biblioteki: poniedziałek 8.00 - 17.00, wtorek, 8.00 - 17.00, środa 9.00 - 15.00, czwartek 8.00 - 20.00, piątek 8.00 - 17.00, sobota, 9.00 - 13.00.Do najcenniejszych zbiorów należy łańcuch królewski nieistniejącego już Kurkowego Bractwa Strzeleckiego podarowany Chełmży przez Muzeum w Dreźnie w 1972 roku oraz pamiątki dotyczące Klubu Kręglarskiego „Wiwat”. Cennymi pamiątkami są również są kroniki międzywojennej Chełmży, a także dokument dotyczący sądownictwa z 1853 roku. Na wystawie można też zobaczyć między innymi akt przejęcia fabryki braci Lohrke przez Armię Czerwoną w 1945 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska