Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkają tam nietoperze

Justyna Wojciechowska-Narloch
Zaledwie kilka chwil jazdy samochodem wystarczy, żeby przenieść się z ruchliwego centrum Torunia tam, gdzie głośno bije serce przyrody. To Osada Leśna na Barbarce, idealny zakątek na relaks.

Zaledwie kilka chwil jazdy samochodem wystarczy, żeby przenieść się z ruchliwego centrum Torunia tam, gdzie głośno bije serce przyrody. To Osada Leśna na Barbarce, idealny zakątek na relaks.

<!** Image 3 align=none alt="Image 186327" sub="Osada Leśna na Barbarce znów jest bardzo popularnym miejscem wypoczynku [Fot. Adam Zakrzewski]">Miłośnicy pieszych wycieczek przyjeżdżając do Barbarki na pewno nie będą się nudzić. Do ich dyspozycji są liczne ścieżki edukacyjne. Niektóre łączą centrum Torunia z Barbarką, inne prowadzą do Stawów Przysieckich, a nawet Zamku Bierzgłowskiego.

<!** reklama>Zakładamy, że na weekend do Osady Leśnej na Barbarce wybierze się czteroosobowa rodzina: rodzice i dwójka dzieci w wieku szkolnym. Te dwa dni mogą być dla nich naprawdę niezapomniane. Do wyboru mają dwa budynki: Dworek oraz Gościniec (180-220 zł za nocleg dla całej rodziny). Na miejscu są też dostępne posiłki po niewygórowanych cenach. Do tego dochodzi wiele atrakcji: bezpłatny plac zabaw, Barbarkowy Park Linowy (dwie pętle), Barbarkowy Park Rekreacyjny (minigolf, kręgle, tenis ziemny, gra w bulle, dart, twist-ball), wypożyczalnie rowerów i sprzętu sportowego oraz ścieżki edukacyjno-dydaktyczne. Można także zorganizować ognisko, a w niedzielę wziąć udział w warsztatach rzeźby w glinie.

W Osadzie Leśnej regularnie odbywają się też różnego rodzaju imprezy. W najbliższym czasie szykuje się wiosenne sprzątanie, warsztaty ekologiczne oraz „Wielkanoc na Barbarce” - z malowaniem jaj i poszukiwaniem świątecznego zajączka.

Na kolejne miesiące zaplanowano, m.in. rajdy rowerowe, biegi przełajowe, sadzenie drzew, podchody, plener malarski, a w sezonie - grzybobranie.

Jeszcze w średniowieczu okoliczni mieszkańcy przychodzili na teren dzisiejszej Barbarki, by modlić się do św. Barbary, która miała ukazać się pustelnikowi. Przez kolejne dziesiątki lat było to miejsce kultu, pielgrzymek i corocznych odpustów. Na przełomie XIX i XX wieku osada ożyła - organizowano tam pikniki, potańcówki i rozrywki dla dzieci.

W jej historii bardzo smutno zapisały się wydarzenia z drugiej wojny światowej. Okupanci właśnie te lasy wybrali sobie jako teren do masowych egzekucji Polaków i Żydów. Dziś jest to miejsce pamięci narodowej.

W 2004 roku starą leśniczówkę przejęła Szkoła Leśna na Barbarce, prowadzona przez stowarzyszenie „Tilia”. Obecnie jest to prężnie rozwijające się centrum rekreacyjne, gdzie także prowadzona jest intensywna edukacja ekologiczna.

- Barbarka jest uroczym zakątkiem. Poza pospolitymi gatunkami - lasami mieszanymi i borami sosnowymi - występują tu partie świetlistej dąbrowy i ubogiego grądu. Bogata fauna w niczym nie ustępuje florze. Można tu zobaczyć lisy, sarny, zające i dziki. Idąc leśnym traktem spotkać możemy przedstawicieli nornikowatych i łasicowatych, a w koronach drzew z całą pewnością usłyszymy głosy leśnego ptactwa - wylicza Katarzyna van Marke de Lumen ze Szkoły Leśnej na Barbarce. - Z prawnie chronionych zwierząt na terenie lasów Barbarki licznie występują przede wszystkim dzięcioły, sowy, różne gatunki nietoperzy i płazy.

Warto zaznaczyć, że w pobliżu, ok. 4 km od osady, znajduje się rezerwat „Las Piwnicki”, utworzony w 1956 roku. Występuje tam niespotykane w regionie nagromadzenie pomnikowych okazów dębów (ponad 100 lat) i sosen (ponad 160 lat). Celem ochrony tego obszaru jest zachowanie wielogatunkowego zbiorowiska leśnego o cechach naturalnych, występujących na glebach wytworzonych z piasków terenowych i wydm.

Szczegółowe informacje na temat oferty Szkoły Leśnej na Barbarce znaleźć można w Internecie: www.szkola-lesna.torun.pl.


Warto wiedzieć

Mała dawka historii

Pierwsze wzmianki na temat osady leśnej, związanej z kultem św. Barbary, datuje się na 1299 rok.

Na początku XX wieku było to główne miejsce wypoczynku torunian.

Jest to też miejsce kaźni, gdzie znajdują się mogiły ofiar, pomordowanych podczas II wojny światowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska