Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkając u Modrzyńskich. Przyszłe gwiazdy sceniczne, artysta rzeźbiarz, a także szewc, krawcowa mieszkali w jednej toruńskiej kamienicy

Roman Such
Najbardziej znaną mieszkanką była Urszula Modrzyńska, filmowa Jagienka z „Krzyżaków” Aleksandra Forda
Najbardziej znaną mieszkanką była Urszula Modrzyńska, filmowa Jagienka z „Krzyżaków” Aleksandra Forda archiwum
W tym roku z naszym Albumem Rodzinnym najczęściej gościliśmy w nietypowej kamienicy u zbiegu ulicy Warszawskiej i Poniatowskiego. I nie ma się czemu dziwić.

Jeszcze przed pierwszą wojną ujeżdżano tu konie, prowadzono teatr świetlny, czyli kino, w nowszych czasach sprzedawano rąbankę i kiełbasy. Tutaj zamieszkiwały też przyszłe gwiazdy filmu i teatru.

Srebrniki i Toruń

Urszula Modrzyńska i jej mąż Zbigniew Józefowicz, starsza siostra Urszuli - Helena Makowska wraz z mężem Tadeuszem Fijewskim. Tutaj też gościł Józef Makowski, zaliczany do najwybitniejszych powojennych artystów rzeźbiarzy.

Polecamy:
Nowe sklepy premium Biedronki. Tak wyglądają, to oferują...
Zima 2018/2019. Jaka będzie i kiedy się zacznie? Prognozy Meteo France
Przerażająca staruszka krąży po lasach. W tle satanizm i czarna magia

Osobą wielu profesji, kupcem, karczmarzem, przedsiębiorcą transportowym z konnymi powozami okazał się protoplasta rodu Damazy Modrzyński. Na początku lat trzydziestych ubiegłego wieku sprzedał karczmę i skład alkoholi w Srebrnikach w pobliżu Kowalewa i wraz z żoną Anielą, pięcioma córkami i synem przeprowadził się do Torunia. Przy Warszawskiej róg Poniatowskiego urodziła się najmłodsza córka Teresa.

W tym roku, w lutym obchodziłaby swoje 90. urodziny najbardziej znana z Modrzyńskich Urszula niezapomniana Jagienka z Krzyżaków. Latem, troszkę z inspiracji naszego Albumu, zorganizowano międzypokoleniowy zjazd bliższych i dalszych krewnych z Modrzyńskich. Mieliśmy przyjemność w nim uczestniczyć.

Kto naprawi maszynę?

Jednak przy Poniatowskiego 9 mieszkały także inne rodziny.

Zobacz też: Targowisko w Toruniu - pod dachem

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

- Od 1934 roku mieszkali tutaj moi rodzice Józefa i Jan Czyżniewscy z moim bratem Józefem - pisze do nas pani Urszula Kołakowska. - To od rodziców mojego ojca państwo Modrzyńscy kupili swego czasu karczmę w Srebrnikach. Mój ojciec przed wojną, w czasie wojny i po niej przez wszystkie lata aż do emerytury pracował w młynach przy ulicy Kościuszki. Był jednym z nielicznych pracowników, którzy znali się na obsłudze maszyny parowej. Kiedy coś się w niej zepsuło, przysyłano po tatę samochód, aby jak najszybciej usunął awarię.

Nie wiesz, jak skorzystać z PLUSA? Kliknij TUTAJ, a dowiesz się więcej!

Kto jeszcze mieszkał? Pani Rygielska z synem Henrykiem, a podczas okupacji przesiedlona z Białogardu rodzina niemiecka- Kleinfertów, którzy przed zbliżającym się frontem uciekli z Torunia, później mieszkali z RFN. Tym szewcem, który mieszkał w oficynie, przypomnianym podczas zjazdu rodzinnego Modrzyńskich, był pan Kamiński. Rodzina Kamińskich po wojnie wyprowadziła się na ulicę Sobieskiego, gdzie pan Kamiński nadal reperował buty. Córka p. Kamińskich wyszła za mąż za znanego koszykarza Śląska Wrocław - Wilczewskiego.

Przed wojną moja mama w mieszkaniu na piętrze od ulicy prowadziła zakład krawiecki. Wśród lokatorów był jeszcze pan Wiśniewski i rodzina Szymańskich. Podczas okupacji dom od ulicy Warszawskiej i mieszkanie moich rodziców zajęli Niemcy i przenieśli moich rodziców do mieszkania p. Wiśniewskiego, które było mniej interesujące.

Czytaj dalej - kliknij poniżej:

Z Torunia nad morze

A po wojnie? Nadal mieszkali moi rodzice i pani Rygielska. Nowi mieszkańcy to p. Rynkowscy i synowa państwa Modrzyńskich z synami oraz p. Belińscy. Z czasem ten większy budynek zajęła Liga Obrony Kraju, która organizowała tutaj kursy nauki jazdy dla poborowych.

Polecamy: Toruń kiedyś i dziś PRZESUŃ SUWAK I ZOBACZ RÓŻNICĘ

Jak bardzo zmienił się Toruń na przestrzeni ostatnich dekad? Jeśli też zadajecie sobie to pytanie, to mamy dla Was fotograficzną niespodziankę. Takiej galerii jeszcze u nas nie było! Polecamy także: Toruń w latach 90. Czy rozpoznajesz te miejsca? [ZDJĘCIA Z ARCHIWUM "NOWOŚCI"]Archiwalne zdjęcia ulicy i zakamarków Torunia zestawiliśmy ze współczesnymi fotografiami wykonanymi przez naszego fotoreportera. Galeria jest interaktywna, co oznacza, że za pomocą widocznego na zdjęciach suwaka sami możecie zdecydować, które ze zdjęć Torunia - historyczne czy współczesne - chcecie w danym momencie odsłonić. Nawet nie podejrzewacie jak bardzo zmienił się Toruń. UWAGA! Zdjęć jest dużo i mogą się dość wolno ładować na stronie. Prosimy zatem o cierpliwość podczas oglądania kolejnych slajdów. Zapewniamy, że warto! Do przeglądania najlepiej używać strzałek na klawiaturze.  >>>>>>>>>>>>>>>>>Zobacz także: Gwara toruńska. Czy znasze te słowa? [QUIZ]

Tak zmienił się Toruń. Porównaj zdjęcia w interaktywnej gale...

No cóż, znałam dzieci państwa Modrzyńskich i ich starszych wnuków. Budynki wyglądały inaczej niż dziś. Ulica Poniatowskiego i Warszawska były zadrzewione i spokojne. Kwitły lipy i akacje.

Ja w Toruniu byłam nauczycielką, najdłużej, ale w sumie krótko, około półtora roku, w szkole podstawowej na Stawkach. W grudniu 1964 roku wyszłam za wojskowego i odtąd rozpoczęły się moje przeprowadzki po Polsce. Przez 10 lat mieszkaliśmy w Grudziądzu, potem z Zgierzu, Koszalinie, a od czterdziestu lat w Mielnie- Unieściu, w linii prostej 300 metrów od morza, z mężem Wiesławem, córką Hanną i wnukiem Piotrusiem.

NowosciTorun

Lata mieszkania u Modrzyńskich wspominam zawsze ciepło i z sympatią. W Toruniu dobrze się nam mieszkało - kończy pani Urszula Kołakowska, z domu Czyżniewska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska