Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Podgórza nie dali rady

Szymon Spandowski
W Zespole Szkół nr 15 przy ul. Paderewskiego, gdzie w czwartek odbyły się wybory do  rady okręgu nr 1, nie udało się osiągnąć kworum
W Zespole Szkół nr 15 przy ul. Paderewskiego, gdzie w czwartek odbyły się wybory do rady okręgu nr 1, nie udało się osiągnąć kworum Sławomir Kowalski
Wybory do rad okręgów w Toruniu rozpoczęły się od porażki. Na Podgórzu, gdzie do tej pory rada działała sprawnie, nie udało się osiągnąć kworum.

W Toruniu rozpoczęły się wybory do rad okręgów. Dziś wieczorem swoich przedstawicieli będą wybierali mieszkańcy Czerniewic, wcześniej nie udało się tego dokonać podgórzanom.

- Szkoda, liczyłem na to, że po raz pierwszy uda się wyłonić rady we wszystkich okręgach - mówi Marcin Czyżniewski, przewodniczący Rady Miasta Torunia.

Spore zaskoczenie
Porażka na Podgórzu jest dość zaskakująca. Jeśli chodzi o zaangażowanie, mieszkańcy lewobrzeża w wielu przypadkach mogli być dla pozostałych torunian wzorem do naśladowania. Rada ich okręgu również działała do tej pory całkiem sprawnie. Mimo tego w przyszłej kadencji Podgórz będzie rady pozbawiony, ponieważ podczas wyborów nie udało się osiągnąć kworum. Zgodnie z obowiązującymi w Toruniu przepisami, aby wybory były ważne, w pierwszym terminie musi się na nich pojawić co najmniej 150 osób. Jeżeli tej liczby nie uda się osiągnąć, możliwe jest jeszcze drugie podejście, w tej sytuacji do osiągnięcia kworum potrzeba stu głosujących. Głosowanie pierwsze odbywa się o godzinie 18, drugie - jeżeli jest potrzebne - pół godziny później.

Zobacz też

Wśród "best of the best" z piątą lokatą jest Toruń!Ranking opublikował portal dla cudzoziemców w Polsce. Pod uwagę wzięto m.in. tanie koszty wynajmu mieszkania, niskie koszty utrzymania, dostęp do dobrze płatnej pracy i dobrych szkół oraz jakość opieki zdrowotnej. Sprawdźcie gdzie się dobrze żyje i pracuje.

Tu się dobrze żyje i pracuje. Siedem najlepszych miast w Polsce!

Taka organizacja wyborów budzi kontrowersje. Jej przeciwnicy zwracają uwagę na to, że nie wszyscy wyborcy mogą się pojawić w lokalu wyborczym w wyznaczonym przez urzędników terminie. Ich zdaniem problem można by było rozwiązać dając na przykład więcej czasu na głosowanie. Ten postulat nie został jednak zaakceptowany przez radnych miejskich, członków specjalnej komisji, która miała zreformować rady okręgów i sposoby ich wybierania.

Problem z frekwencją
- Nic na siłę. Rady okręgów są przede wszystkim potrzebne lokalnym społecznościom - mówi Marcin Czyżniewski. - Jeżeli mieszkańcy nie potrafią się zebrać w niedużej jak na cały okręg liczbie stu osób, to może po prostu nie czują, aby rada im była potrzebna. Wybory do rad są formą aktywizacji społeczeństwa. Ci, którzy chcą do tych rad wejść, muszą mieć pewność, że kogoś reprezentują.

Problemy z frekwencją są głównym powodem dotychczasowych niepowodzeń wyborczych. Najłatwiej mobilizują się mieszkańcy małych osiedli, ich rady są też najbardziej skuteczne, czego najlepszym przykładem jest Kaszczorek, gdzie rada okręgu od lat skutecznie zabiega o interesy osiedla i jego mieszkańców, będąc często bardzo twardym negocjatorem z przedstawicielami władz miasta. Problemy z wyłonieniem rad pojawiają się najczęściej na większych osiedlach. Jak widać, mimo prac powołanej przez Radę Miasta komisji, te kłopoty nadal dają o sobie znać. Wybory do kolejnych rad okręgów będą trwały przez cały listopad według ustalonego harmonogramu. Każde zebranie rozpoczyna się o godz. 18.

Czytaj też: 23-latka gryzła przechodniów i zaatakowała policjantów!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska