Mieszkańcy Traktorowej grożą blokadą, jeśli magistrat nie...

Mieszkańcy Traktorowej grożą blokadą, jeśli magistrat nie pomoże

Małgorzata Oberlan

Aktualizacja:

Nowości Dziennik Toruński

Samo ograniczenie prędkości do 30 km/h bezpieczeństwa przy Traktorowej nie zapewnia

Samo ograniczenie prędkości do 30 km/h bezpieczeństwa przy Traktorowej nie zapewnia ©Grzegorz Olkowski

- Od 12 lat domagamy się zmian, które zapewnią nam bezpieczeństwo. Najwyższy czas na przejście dla pieszych i progi spowalniające - mówi Zygmunt Jeszka.
Samo ograniczenie prędkości do 30 km/h bezpieczeństwa przy Traktorowej nie zapewnia

Samo ograniczenie prędkości do 30 km/h bezpieczeństwa przy Traktorowej nie zapewnia ©Grzegorz Olkowski

Na ul. Traktorowej długo obowiązywało ograniczenie prędkości do 40 km/h. Od niedawna dopuszczalna tutaj prędkość to 30 km/h. - Odkąd pamiętam, a mieszkam tu od ćwierćwiecza, żadne z tych ograniczeń przez kierowców nie jest przestrzegane, a policjantów wyłapujących tu grzeszników nie uświadczysz. Kierowcy się rozpędzają i mieszkańcy nie czują się bezpieczni. Regularnie dochodzi do stłuczek - podkreśla Zygmunt Jeszka.

[break]

Berlińskim w rajdowców


Mieszkańcy od lat słali pisma do MZD, magistratu, radnych. Bez skutku. Słyszeli, że progów spowalniających nie można przy Traktorowej zamontować, bo: nie ma chodników (już powstają!), jest pętla autobusowa (już ją zlikwidowano), kładziona jest kanalizacja... Obecnie, gdy serwowane im argumenty na „nie” zniknęły, postanowili dopiąć swego. Dwustu mieszkańców, wśród których są też urzędnicy, fachowcy od dróg i prawnicy, przygotowało projekt zamontowania na ulicy tzw. zwalniaczy berlińskich i wyznaczenia przejścia dla pieszych. Podpisali się pod wnioskiem do władz miasta i o pomoc zwrócili się do radnego Michała Rzymyszkiewicza (PO).
- Jeśli to nie pomoże, zorganizujemy blokadę Traktorowej - ostrzegają.

Czas na wizję


Według radnego jest nadzieja na pozytywne załatwienie sprawy.
- Właśnie otrzymałem odpowiedź od prezydenta miasta. Sprawą zajęła się komisja ds. bezpieczeństwa Rady Miasta Torunia. Do 30 kwietnia odbyć ma się na ul. Traktorowej wizja lokalna z udziałem przedstawicieli Wydziału Gospodarki Komunalnej, MZD i MZK - informuje Michał Rzymyszkiewicz.
Wizja ma dać odpowiedź, czy progi spowalniające (próg?) da się zamontować. Dodajmy, że tzw. zwalniacz berliński zajmuje połowę jezdni. Ze względu na szerszy rozstaw kół ominie go spokojnie autobus, ale już osobówka będzie musiała na nim zwolnić. Próg jest łatwy w montażu i demontażu, odpada więc argument typu: „nie zamontujemy, bo ulica będzie w przyszłości rozkopywana”.

Co na to drogowcy?


- Po wizji lokalnej komisja ds. bezpieczeństwa ma zebrać się między 5 a 9 maja. Poczekamy na efekty. Co do zasady, progi spowalniające instalujemy tam, gdzie jest duże natężenie ruchu, a w pobliżu szkoła, przedszkole itp., a także na niektórych pieszojezdniach - mówi Agnieszka Kobus-Pęńsko, rzecznik MZD. - Takich progów w Toruniu wiele nie jest: około 50.
Często by na ulicach doszło do jakiejś zmiany na rzecz bezpieczeństwa, najpierw dojść musi do tragedii. Tak było w przypadku przejścia dla pieszych bez sygnalizacji na skrzyżowaniu ul. Warszawskiej z Poniatowskiego. Od dawna nie brakowało w tym miejscu rozpędzonych kierowców, zjeżdżających ul. Lubicką do centrum. 3 stycznia br. doszło do dramatu. Opel corsa potracił w rejonie zebry 60-letniego mężczyznę. Ten zmarł po kilku dniach.
- Na przełomie lutego i marca na tym skrzyżowaniu, a także na trzech kolejnych: Andersa - Kniaziewicza, Olimpijska - Jarocińska, Poznańska - Inowrocławska, ustawiliśmy aktywne znaki drogi, ostrzegające kierowców przed przejściem. Są zasilane panelami słonecznymi, więc odpadły koszty podłączenia ich i dostępu do sieci. Dzięki lampom widoczne są z daleka - mówi rzeczniczka MZD.

Czytaj treści premium w Nowościach Dziennika Toruńskiego Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze (5)

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Maciek (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Szybka akcja z tymi spowalniaczMi bo juz dziś je zakładali na tej Traktorowej . Zobaczymy z jakim efektem .

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

Domel (gość)

Zgłoś naruszenie treści

Nie można ustawić policjanta na każdym skrzyżowaniu. Muszą zaistnieć bierne środki bezpieczeństwa, czyli - progi, ronda, azyle, szykany, skrzyżowania równorzędne itp. Wybudować dobrą prostą drogę -...rozwiń całość

Nie można ustawić policjanta na każdym skrzyżowaniu. Muszą zaistnieć bierne środki bezpieczeństwa, czyli - progi, ronda, azyle, szykany, skrzyżowania równorzędne itp. Wybudować dobrą prostą drogę - kto nie dociśnie? Każdy się rozpędzi...zwiń

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

awg (gość)

Zgłoś naruszenie treści

No cóż, radiowozu na każdej osiedlowej uliczce postawić się nie da, ale parę progów czy przejść dla pieszych na "wysepce" zwykle całkiem skutecznie rozwiązuje podobne problemy.

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

pirat (gość)

Zgłoś naruszenie treści

a moze policja nie ma tyle sił , zeby tam kontrlowac?

Autor komentarza nie dodał zdjęcia

mega_faflun (gość)

Zgłoś naruszenie treści

I to jest wlasnie ten problem "policjantow nie uswiadczysz" mozna tysiac znakow zakazu ograniczenia ttd poustawiac jesli za tym nie beda szly kontrole nic nie pomoze . Policja drogowa jakas...rozwiń całość

I to jest wlasnie ten problem "policjantow nie uswiadczysz" mozna tysiac znakow zakazu ograniczenia ttd poustawiac jesli za tym nie beda szly kontrole nic nie pomoze . Policja drogowa jakas nieudolna badz z powodu zlego zarzadzania , a moze problemy kadrowe.zwiń

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Warto zobaczyć

Wideo