Mieszkania Plus w Toruniu: kontrowersje wokół punktacji. Sprawiedliwa czy nie?

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Tak wygląda Mieszkanie Plus w Toruniu - osiedle przy ulicy Okólnej.
Tak wygląda Mieszkanie Plus w Toruniu - osiedle przy ulicy Okólnej. MDR Toruń
Już 6 września ruszy w Toruniu wyczekiwany nabór dla zainteresowanych Mieszkaniem Plus przy ul. Okólnej. Uchwalona przez radnych punktacja budzi kontrowersje. Jednym nie podoba się, że "promuje wielodzietnych" i tych, którzy zwolnią lokal gminny. Inni - wręcz przeciwnie - takie rozwiązania chwalą. Czy podobne kontrowersje wzbudzi czynsz?

Zobacz wideo: 116 rocznica urodzin Mariana Rejewskiego

Mieszkania Plus w Toruniu. Punktacja i szczegółowe kryterium

Szczegóły punktacji upubliczniliśmy wczoraj w "Nowościach". Znaleźć je można również na stronie internetowej www.torun.mdr.pl w zakładce "Zasady najmu". Są aktualne, tyle, że opatrzone mylącym wstępem mówiącym, że ustalone zostały mocą uchwały Rady Miasta Torunia z 27 czerwca 2019 roku. Tymczasem pochodzą z uchwały z 15 kwietnia 2021 roku (nr 622), która zmieniła wcześniejszą punktację.

Czytaj więcej na ten temat

Pierwotna punktacja i aktualna. Która lepsza?

W czerwcu 2019 roku Rada Miasta Torunia uchwaliła, że pierwszeństwem w naborze i punktami premiowani będą ci kandydaci do najmu Mieszkania Plus, którzy: spełniają warunki regulaminu wynajmu lokali mieszkalnych TTBS (aż 20 pkt), mają w rodzinie niepełnosprawne dziecko (5 pkt.), mają w rodzinie niepełnosprawnego dorosłego (5 pkt.), mają w rodzinie przynajmniej jedno dziecko (5 pkt.), nie posiadają tytułu prawnego do żadnego mieszkania w Toruniu lub pobliskiej miejscowości (5 pkt.).

Jak widać, taka punktacja mogła budzić spore kontrowersje. Ewidentnie wymagała doprecyzowania. Dlatego w kwietniu br. Rada Miasta Torunia podjęła kolejną uchwałę (nr 622), która na nowo zdefiniowała, kto, za co i jaką ilością punktów będzie premiowany przy naborze do Mieszkania Plus w Toruniu.

Zmieniona i obowiązująca teraz punktacja jest następująca. Na pierwszeństwo w Toruniu możesz liczyć, jeżeli:

  • Posiadasz wkład oszczędnościowy, gromadzony na rachunku bankowym na cele mieszkaniowe, którego imienny dowód stanowi książeczka mieszkaniowa wystawiona do dnia 23 października 1990 r. – 2 pkt
  • W gospodarstwie domowym są dzieci – po 2 pkt na każde dziecko;
  • W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba do16 roku życia legitymująca się orzeczeniem o niepełnosprawności – 5 pkt
  • W skład gospodarstwa domowego wchodzi osoba powyżej 16 roku życia legitymująca się orzeczeniem w zależności od stopnia niepełnosprawności określonym w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych: w stopniu znacznym – 5 pkt, umiarkowanym – 3 pkt, lekkim – 1 pkt.
  • Żadna osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego nie posiada tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego w Toruniu lub pobliskiej miejscowości – 3 pkt
  • Jeżeli osoba wchodząca w skład gospodarstwa domowego jest stroną umowy najmu lokalu wchodzącego w skład mieszkaniowego zasobu Gminy i zobowiąże się do rozwiązania umowy najmu i opróżnienia tego lokalu w terminie 3 miesięcy od dnia zawarcia umowy najmu mieszkania przez najemcę – 5 pkt
  • Najemca mieszka w budynku przeznaczonym do rozbiórki w związku z realizacją inwestycji gminnych – 3 pkt.
Tak w środku wyglądają budowane w Toruniu "Mieszkania Plus".

Tak od środka wyglądają "Mieszkania Plus" w Toruniu! Oto ter...

Nowa punktacja też budzi gorące dyskusje

Aktualna punktacja jest o wiele bardziej precyzyjna, dotyczy zdecydowanie szerszego katalogu sytuacji życiowych. Ona jednak też budzi gorące dyskusje. Wystarczy zajrzeć do komentarzy internautów. Jednym nie podoba się to, że "im więcej dzieci, tym większe szanse". Drugim - wręcz przeciwnie; widzą w tym szansę dla wielodzietnych rodzin. Kontrowersje budzi też fakt, że premiuje się tych, którzy zwolnią lokal gminny. To jednak, jak zauważają inni, zwolni mieszkania komunalne, do których też ustawiają się kolejki.

Warto przy tej okazji przypomnieć cel programu Mieszkanie Plus. Powstał po to, by wspierać wszystkich, którzy - z różnych względów - nie mogą pozwolić sobie na mieszkanie. Teoretycznie każdy obywatel może się o takie "M" starać - w ramach opcji najmu (tylko) lub najmu z dojściem do własności. Dwa podstawowe kryteria są takie: brak prawa własności do innego lokalu oraz zdolność czynszowa. W praktyce wszystkie samorządy ustalają same zasady naboru - przyznają punkty, preferując określony typ najemców. Zdolność czynszową natomiast ocenia się jednolicie w całym kraju.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie