Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Toruniu. Kiedy i gdzie składać wniosek? Oto ważne szczegóły

Sara Watrak
Sara Watrak
Budowa osiedla, grudzień 2020
Budowa osiedla, grudzień 2020 materiały prasowe
Chociaż budowa toruńskiego osiedla w ramach Mieszkanie Plus ruszyła w październiku 2020 roku, w Internecie już pojawiło się mnóstwo pytań. Torunianie zastanawiają się, kiedy i gdzie będzie można składać wnioski o przyznanie lokalu i jakie są kryteria rekrutacji. Przychodzimy z pomocą.

Budowa osiedla przy ul. Okólnej w Toruniu, która rozpoczęła się w październiku 2020 roku, idzie zgodnie z planem. Kolejne kondygnacje powstają w ekspresowym tempie. Po niespełna 40 dniach roboczych od uruchomienia inwestycji, przy ul. Okólnej stały już dwa czterokondygnacyjne bloki. W sumie na toruńskim lewobrzeżu, w ramach programu Mieszkanie Plus, ma powstać 320 mieszkań w ośmiu czterokondygnacyjnych budynkach.

Zobacz wideo: Czego szukaliśmy w Internecie w 2020 roku?

- Zgodnie z założeniami roboty potrwają 17 miesięcy. Pierwsze klucze do mieszkań mają trafić do najemców w czerwcu 2022 roku - mówi Ewa Syta, Dyrektor Biura Prasowego PFR Nieruchomości.

Mieszkanie Plus w Toruniu: zasady naboru

Mieszkanie Plus to program rządowy. Najemcą lokalu może zostać każdy - czy to student, czy senior, czy rodzina z dziećmi. Należy jednak spełnić dwa najważniejsze kryteria:

  • brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego,
  • zdolność czynszowa.

Rekrutacja składa się zatem z dwóch etapów. Pierwszy z nich polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a także rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.

- Drugi etap naboru to sprawdzenie tzw. zdolności czynszowej, czyli czy przyszli najemcy są w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania - wyjaśnia Ewa Syta.

Poza tym każdy potencjalny najemca jest sprawdzany w BIG Infomonitorze.

- Jestem przekonany, że kolejki do tych mieszkań będą ogromne - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Skoro tak szybko, bo zaledwie w ciągu dwóch lat, przygotowaliśmy wspólnie tę inwestycję na 320 mieszkań, to naszym następnym wyzwaniem będzie szukanie kolejnej lokalizacji, z którą będziemy mogli przystąpić do rządowego programu mieszkaniowego - dodaje prezydent.

Trwa głosowanie...

Czy doceniamy pracę służb mundurowych?

Kiedy i gdzie składać wnioski o Mieszkanie Plus?

Niektórzy torunianie już się niecierpliwią. - Kiedy będzie można składać wnioski o Mieszkanie Plus? - pytają na grupach na Facebooku. Nic dziwnego: rządowy program to okazja do wynajęcia zupełnie nowego mieszkania na korzystnych warunkach. Chętnych na pewno nie zabraknie. Do rozpoczęcia rekrutacji zostało jednak jeszcze trochę czasu.

- W Toruniu, podobnie jak w innych lokalizacjach, rekrutacja do Mieszkań Plus ruszy na pół roku przez zakończeniem budowy - informuje Ewa Syta.

Oznacza to, że dokumenty będzie można wypełnić najprawdopodobniej na przełomie grudnia 2021 i stycznia 2022. Wnioski o Mieszkanie Plus należy składać w Urzędzie Miasta. Chętni będą mogli starać się o jedno z 320 mieszkań. Wśród nich znajdzie się 208 lokali dwupokojowych, 88 trzypokojowych oraz 24 kawalerki. - Na parterach przewidziano po dwa mieszkania przystosowane dla osób niepełnosprawnych - mówi Ewa Syta. Co ciekawe, do niemal wszystkich lokali położonych na pierwszej kondygnacji należeć będą ogródki lokatorskie wydzielone żywopłotami.

Mieszkanie Plus w Toruniu. Jak będzie wyglądać?

Przypomnijmy, że osiedle przy Okólnej budowane jest w technologii prefabrykacji. Oznacza to, że z fabryk przyjeżdżają gotowe elementy, które montowane są już na placu budowy. To ekologiczne rozwiązanie i znaczna oszczędność czasu. - Szacuje się, że w zależności od przyjętego sposobu montażu gotowych elementów, czas realizacji inwestycji można skrócić od 20 do 40 procent, a gotowe moduły pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej mieszkań na poziomie od 3 do 5 procent - mówi Wojciech Caruk, prezes zarządu PFR Nieruchomości S.A. Poza tym prefabrykacja pozwala na stałą kontrolę jakości. Ciekawostką jest fakt, że ściany na nowym toruńskim osiedlu będą tłumić ewentualnie hałasy. - Ani kobieta chodząca w szpilkach, ani sąsiad w ciężkich butach nie będzie słyszalny, kiedy w spokoju będziemy spędzać czas w mieszkaniu. Korytarz będzie w pełni izolowany akustycznie od lokali mieszkalnych – przekonuje Jakub Czamański, kierownik budowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska