Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkanie Plus w Toruniu: nabór już w sierpniu! Zasady, punktacja, dochody

Małgorzata Oberlan
Małgorzata Oberlan
Mieszkania Plus powstają w Toruniu przy ul. Okólnej.
Mieszkania Plus powstają w Toruniu przy ul. Okólnej. Grzegorz Olkowski
Budowa 320 mieszkań przy ul. Okólnej w Toruniu przebiega szybciej niż planowano. Nabór dla chętnych na lokal w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus odbędzie się w Toruniu już w sierpniu! Kto ma szansę?

Zobacz wideo: Jedziesz na wakacje? Potrzebujesz szczepienia i certyfikatu.

Pierwotnie podawano, że budowa pierwszego kompleksu w ramach Mieszkania Plus w Toruniu zakończy się trzecim kwartale 2022 roku, a nabór przeprowadzony zostanie w pierwszym kwartale 2022 roku. Tymczasem prace przy ul. Okólnej przebiegają tak sprawnie, że cały proces przyspieszył.

Finał inwestycji będzie miał miejsce już w I kwartale przyszłego roku, a nabór wniosków o zainteresowanych mieszkaniem - w sierpniu. Szczegółowe informacje Urząd Miasta Torunia opublikuje na swojej stronie internatowej w lipcu. - o tym oficjalnie poinformował prezydent Michał Zaleski, odpowiadając na interpelację radnej Danucie Zając (dostępna jest w Biuletynie Informacji Publicznej - bip.torun.pl).

Nad programem w mieście czuwa Toruńskie Towarzystwo Budownictwa społecznego (TTBS). Zanim w lipcu upublicznione zostaną szczegółowe zasady naboru i kryteria, przypomnijmy konkrety, które są już pewne. Kto będzie miał szansę na lokal przy ul. Okólnej?

Dwa etapy naboru do Mieszkania PLUS: punktacja i badanie zdolności czynszowej

Mieszkań przy ul. Okólnej 12 będzie 320. Zgodnie z projektem - przygotowanym przez pracownię S.A.M.I Architekci - osiedle będzie składało się z ośmiu czterokondygnacyjnych budynków. W każdym z nich powstanie 40 mieszkań, po 10 na każdej kondygnacji. Centralną część osiedla będzie stanowił plac, który znajdzie się przy głównym wjeździe od strony wschodniej. W jego bezpośrednim sąsiedztwie zostanie zlokalizowana część rekreacyjna z placem zabaw. Mieszkania są różnej wielkości. To 208 lokali dwupokojowych, 88 trzypokojowych oraz 24 kawalerki.

Mieszkanie Plus to program rządowy. Najemcą lokalu może zostać każdy - od studenta przez rodzinę po seniora. Musi jednak spełnić dwa najważniejsze kryteria, którymi są: brak prawa własności lub współwłasności do mieszkania/domu, jak również brak prawa do lokalu spółdzielczego, zdolność czynszowa.

Tak jak w całym kraju, rekrutacja w Toruniu prowadzona będzie dwuetapowo. Pierwszy etap polega na sprawdzeniu, czy najemca spełnia kryteria społeczne ustalone przez lokalny samorząd. Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Torunia, przyjętą w czerwcu 2019 roku, na dodatkowe punkty będą mogły liczyć osoby, które nie posiadają tytułu prawnego do innego lokalu mieszkalnego, a także rodziny z dziećmi i rodziny dotknięte niepełnosprawnością.

Drugi etap to sprawdzanie zdolności czynszowej kandydata, czyli tego, czy najemca jest w stanie wykazać łączny miesięczny dochód netto (np. pensja z tytułu umowy o pracę, emerytura), jak również dodatkowe dochody (np. świadczenie 500+), na poziomie umożliwiającym opłacenie comiesięcznego czynszu z tytułu najmu mieszkania.

Podkreślmy, że za I etap zawsze w kraju odpowiada samorząd, a za II etap - spółka PFR Nieruchomości S.A., partner rządowego programu.

Mieszkanie Plus w Toruniu: jak nabór wyglądał w innych miastach?

W każdym z miast, gdzie nabór na Mieszkanie Plus już ruszył, zainteresowanie było olbrzymie. Np. w Krakowie nabór na 481 mieszkań ruszył 31 maja (potrwa do 20 czerwca). Tutaj samorząd dodatkowymi punktami promuje: rodziny z dziećmi, młodzi przed 35 roku życia, absolwentów wyższych uczelni, rozliczających się z podatku dochodowego w Krakowie, osoby niepełnosprawne, seniorów oraz posiadaczy książeczek mieszkaniowych. Średnia stawka czynszu oferowanych mieszkań będzie wynosiła 28,85 zł./mkw.

Wcześniej, bo 11 maja, ruszył nabór w Dębicy. Przez pierwszy kwadrans wpłynęło 50 wniosków! Najemcy składali wnioski za pośrednictwem formularza zamieszczonego na stronie internetowej www.debica.mdr.pl. Mieli na to czas do końca maja. Zgodnie z uchwałą dębickich radnych, na najwięcej punktów mogą liczyć ci, którzy nie są właścicielami mieszkania ani domu jednorodzinnego oraz obecni lokatorzy mieszkań komunalnych, którzy zdecydują się je zwolnić. Premiowane są również rodziny z dziećmi, osoby odprowadzające podatek dochodowy w Dębicy czy też zatrudnione na terenie powiatu dębickiego oraz posiadacze książeczek mieszkaniowych założonych przed październikiem 1990 roku.

W Radomiu nabór ruszył 12 maja. 100 wniosków wpłynęło w trakcie pierwszych 20 minut od otwarcia naboru. Tutaj również składano je online. Urząd Miasta w Radomiu przygotował specjalną broszurę, w której objaśnił - krok po kroku - zasady naboru, oceny wniosków oraz pokazał, jak obliczyć dochód w rodzinie. Dokumenty - już fizycznie - dostarcza się do urzędu nieco później. Zawsze pierwszym działaniem najemców Mieszkania Plus jest złożenie deklaracji online.

Trwa głosowanie...

Czy grasz w Lotto?

Jak to dokładnie będzie wyglądało w Toruniu - dowiemy się już w lipcu.

WAŻNE! Tak ocenią zdolność czynszową

Spółka PFR Nieruchomości podała, jak ocenia zdolność czynszową (w całym kraju)

Jeżeli jesteś osobą pracującą, potrzebne są:

  • zaświadczenie o zarobkach: średnie wynagrodzenie z ostatnich 3 m-cy (brutto i netto) lub PIT za poprzedni rok,
  • udokumentowane dochody z innych źródeł (jeśli masz),
  • decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia 500+,
  • oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych,
  • upoważnienie na weryfikację BIG.

Jeżeli jesteś studentem/doktorantem, potrzebne są:

  • zaświadczenie o przyznanym stypendium oraz wyciąg z konta za ostatnie 3 m-ce, potwierdzający wpływy ze stypendium;
  • udokumentowane dochody z innych źródeł, jeśli masz;
  • decyzję administracyjną o przyznaniu świadczenia 500+;
  • oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych;
  • upoważnienie na weryfikację BIG.

Jeżeli pobierasz świadczenia ZUS: rentę, emeryturę, urlop macierzyński lub rodzicielski:

  • ostatni odcinek emerytury, renty lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ świadczenia emerytalno-rentowego;
  • ostatni odcinek ZUS lub przekaz pocztowy/wyciąg z konta potwierdzający wpływ zasiłku macierzyńskiego;
  • udokumentowane dochody z innych źródeł, jeśli masz;
  • oświadczenie o posiadaniu/nieposiadaniu innych zobowiązań finansowych;
  • upoważnienie na weryfikację BIG.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska