Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mięta łagodzi wiele dolegliwości. To zioło trzeba mieć w domu. Na co działa mięta

redmf
Coraz więcej osób dostrzega pozytywny wpływ na nasz organizm ziół. Są wykorzystywane w czasie choroby, ale także w kuchni. Idealnie dopełniają smak potraw. Jednym z ziół, które od stuleci służy człowiekowi jest mięta. Mięta znana jest ze swojego niesamowitego aromatu i smaku. Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze mięty?>>>>>CZYTAJ DALEJ
Coraz więcej osób dostrzega pozytywny wpływ na nasz organizm ziół. Są wykorzystywane w czasie choroby, ale także w kuchni. Idealnie dopełniają smak potraw. Jednym z ziół, które od stuleci służy człowiekowi jest mięta. Mięta znana jest ze swojego niesamowitego aromatu i smaku. Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze mięty?>>>>>CZYTAJ DALEJ
Coraz więcej osób dostrzega pozytywny wpływ na nasz organizm ziół. Są wykorzystywane w czasie choroby, ale także w kuchni. Idealnie dopełniają smak potraw. Jednym z ziół, które od stuleci służy człowiekowi jest mięta. Mięta znana jest ze swojego niesamowitego aromatu i smaku. Jakie są najważniejsze właściwości lecznicze mięty?

Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę

od 16 lat

Pomimo tego, że codziennie w środkach masowego przekazu słyszymy i widzimy mnóstwo reklam zachwalających różnego rodzaju lekarstwa, ciągle poszerza się lista osób, które do walki z chorobami wykorzystują zioła. Od wieków wiadomo, że rośliny mają wiele właściwości zdrowotnych. Jednym z ziół, które łagodzą skutki różnego rodzaju dolegliwości jest mięta.

Mięta używana jest już od czasów starożytnych. Zawarte w niej olejki eteryczne, garbniki, flawonoidy, kwasy organiczne, fitosterole, witaminy i sole mineralne przynoszą wiele korzyści zdrowotnych. Mięta znana jest ze swojego niesamowitego aromatu i smaku. Popularność tego zioła jest tym większa, że uprawa mięty jest bardzo prosta. Rośnie praktycznie na każdej glebie, szybko się rozkrzewia i na dodatek dobrze znosi zimy. Wyróżniamy około 40 gatunków mięty. Najbardziej popularna jest mięta pieprzowa, mięta zielona, mięta imbirowa. Z mięty najczęściej wykorzystujemy liście, które idealnie nadają się do sporządzania herbatek i naparów.

Napar z mięty i jego właściwości

Napar z mięty to prawdziwa ulga dla osób cierpiących między innymi na zaburzenia trawienia, przy niskim tempie przemiany materii, niweluje stany skurczowe przewodu pokarmowego, wzdęcia i bóle brzucha. Reguluje perystaltykę jelit, działa rozkurczowo i znosi poczucie dyskomfortu. Sprawdza się u osób z zespołem jelita drażliwego, podczas zapalenia dróg żółciowych i w schorzeniach wątroby i jelit. Działa również na pobudzenie apetytu, nerwy, bóle mięśni i stawów.

Szerokie zastosowanie mięty

Okazuje się, że mięta pieprzowa oprócz oprócz znanych od lat właściwości działa również przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo. Ma także właściwości przeciwutleniające, przeciwnowotworowe oraz przeciwalergiczne. Wpływa na układ pokarmowy i nerwowy i pozwala pozbyć się niepotrzebnego stresu. Kojąco na nasze skołatane nerwy działa regularne picie mieszanek ziołowych, w którym dominująca jest mięta.

Polecamy

Na co pomaga mięta?

Mięta jest pomocna przy wszelkiego rodzaju zaburzeniach trawienia, braku apetytu i ciężkiej przemianie materii. Używana jest również u osób z zespołem jelita drażliwego. Mięta może także wspomóc działanie serca i zapobiegać odkładaniu się cholesterolu. Szczególnie skutecznie działa w mieszance z czystkiem. Neutralizuje on wolne rodniki (powodują one wiele chorób, w tym nowotwory), wzmacnia organizm, poprawiając funkcjonowanie układu odpornościowego oraz zmniejsza poziom złego cholesterolu.
Miętę w postaci mentolu znajdziemy w każdej paście do zębów. Jest dodawana do wielu różnych specyfików.

Mięta dobra na włosy

Mięta pieprzowa wpływa także korzystnie na włosy. Zawarte w niej składniki stymulują porost włosów i zapobiegają nadmiernemu ich wypadaniu. Mięta pieprzowa na włosy działa przede wszystkim za sprawą olejku eterycznego. Mięta pieprzowa pobudza mikrokrążenie skóry głowy, co sprawia, że większa liczba tlenu i składników odżywczych może być dostarczona do cebulek włosowych. Dzięki temu dochodzi do porostu nowych włosów.

Czy mięta może szkodzić?

Jak wszystko spożywane w nadmiarze, także mięta może wywoływać niepożądane skutki. Z reguły wypicie nadmiernej ilości naparu może spowodować zgagę, refluks żołądkowo-przełykowy. Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne, zwłaszcza u dzieci. Dlatego także z miętą nie można przesadzać. Tak samo kobiety w ciąży powinny unikać mięty.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska