Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miliardy dolarów topione w irackiej wojnie

PAP
Już 20 marca elitarny GROM szturmował port w Um Kasr. W nagrodę za zaangażowanie Polacy otrzymali dowodzenie nad jedną ze stref okupacyjnych.

Już 20 marca elitarny GROM szturmował port w Um Kasr. W nagrodę za zaangażowanie Polacy otrzymali dowodzenie nad jedną ze stref okupacyjnych.

Gdy w marcu 2003 r. cały świat szykował się do wojny, 69 proc. Polaków była przeciwne polskiemu zaangażowaniu w konflikt. Mimo to rząd i prezydent podjęli decyzję - jedziemy do Iraku. Mimo że zapadła ona bez udziału parlamentu, Sejm na początku kwietnia głosami 328 posłów wypowiedział się „za” zaangażowaniem Polski w operację iracką. 71 posłów było przeciwko.

<!** reklama>Gdy trwały jeszcze naloty na Bagdad, a amerykańskie czołgi zbliżały się do irackiej stolicy, cały świat obiegły pierwsze zdjęcia Polaków biorących udział w wojnie. Uśmiechnięci żołnierze GROM dali się sfotografować na tle obrazu Saddama Husajna w zdobytym Um Kasr.

Z jednej strony zostali za to ostro skrytykowani - komandosi w żadnym wypadku nie powinni ujawniać swojej tożsamości. Z drugiej strony, zdjęcie miało ważny wydźwięk propagandowy. Pokazywało, że Warszawa, decydując się na udział w irackiej wojnie, poważnie traktuje swoje zobowiązania i nie zamierza być jedynie malowanym sojusznikiem.

Wkrótce Amerykanie docenili wysiłek Warszawy i 2,5-tysięcznego Polskiego Kontyngentu Wojskowego, powierzając jego dowódcom pieczę nad całą Wielonarodową Dywizją Centralno-Południową i bazami w Diwanii i Al-Kut.

Oficjalny charakter misji Polaków zmieniał się. Ze stabilizacyjnej pierwszej zmiany po obecną dziesiątą, doradczo-szkoleniową. De facto jednak polscy żołnierze ciągle byli w centrum wydarzeń. Brali udział w wojskowych operacjach, jak np. „Czarny Orzeł”, pełnili funkcje policyjne, rozminowywali posaddamowskie arsenały.

Z czasem polski kontyngent topniał. Ostatecznie w Iraku zostało 900 żołnierzy. Ale i oni mają się wkrótce wycofać. Jak zapowiada rząd, w listopadzie 2009 r. w Iraku nie będzie ani jednego polskiego żołnierza. - Spełniliśmy swoje zadanie - uważa Warszawa. Większość Polaków jest tego samego zdania.

Od 2003 r. na irackiej wojnie zginęło 22 polskich żołnierzy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska