MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Miliony z Funduszu Badań i Wdrożeń dla odważnych

Paulina Błaszkiewicz
Paulina Błaszkiewicz
Torqway to uniwersalne urządzenie rekreacyjno-rehabilitacyjne. Może służyć dzieciom, dorosłym i sportowcom
Torqway to uniwersalne urządzenie rekreacyjno-rehabilitacyjne. Może służyć dzieciom, dorosłym i sportowcom Jacek Smarz
Nowoczesne laboratorium, ekologiczny pojazd i ośrodek badań immunologicznych - m.in. takie projekty dostały wsparcie władz województwa.

Fundusz Badań i Wdrożeń to inicjatywa samorządowych władz regionu. Urząd Marszałkowski powierzył realizację tego przedsięwzięcia Kujawsko-Pomorskiej Agencji Innowacji. To spółka samorządu województwa. Pomysł polegający na udzielaniu bezzwrotnych dotacji na projekty badawcze przedsiębiorstw z regionu oraz wdrożenie efektów ich realizacji w działalności gospodarczej narodził się w lipcu. We wtorek umowy o wsparcie podpisano z 25 firmami z Bydgoszczy, Torunia, Grudziądza, Włocławka i Brodnicy.
[break]

Umowy jeszcze w starym roku

- Dzięki będącym w dyspozycji samorządu województwa środkom z Unii Europejskiej innowacyjność staje się nie tylko hasłem, ale rzeczywistością - mówił marszałek Piotr Całbecki w czasie uroczystości podpisania umów. - W nowej perspektywie finansowej pieniędzy na ten cel jest jeszcze więcej. Firmy, które otrzymują obecnie wsparcie, są przykładem, że trzeba być śmiałym i odważnym, by skutecznie się rozwijać. Życzę im powodzenia w realizacji projektów,
Warto podkreślić, że przedsięwzięcia, które otrzymają wsparcie, wyłoniono w sierpniu w konkursie Fundusz Badań i Wdrożeń.
Wśród firm, które skorzystają z pomocy, jest m.in: PESA z Bydgoszczy, która od kilku miesięcy dostarcza do Torunia nowe tramwaje. Otrzyma nieco ponad 1,3 miliona złotych. Planuje utworzenie laboratorium do prowadzenia prac nad autorskimi systemami informatycznymi w pojazdach szynowych.
Z kolei spółka Torqway z Torunia przeznaczy dotację (523,5 tys. złotych) na wprowadzenie na rynek innowacyjnego urządzenia rekreacyjno-rehabilitacyjnego. To pojazd także nazywający się Torqway. Ma służyć różnym użytkownikom - dzieciom, dorosłym i sportowcom. Pojazd jest wprawiany w ruch wyłącznie przez samego użytkownika. Ma więc walor ekologiczny. Pojazd w ogóle spełnia kryteria zdrowego stylu życia i ochrony środowiska. Torqway ma zapewnić dobrą zabawę, poprawić kondycję, rozwinąć lub przyczynić się do poprawy koordynacji ruchowej użytkownika. Może być też doskonałym „ulepszaczem” naszej sylwetki.

Co w nim niezwykłego?

O nowatorskim charakterze pojazdu Torqway decyduje rodzaj zastosowanego napędu. Wahadłowy ruch dźwigni zostaje zamieniony na jednokierunkowy ruch obrotowy osi koła, co oznacza, że każdy ruch ramion użytkownika do przodu i do tyłu jest produktywny i napędza pojazd. Produkcja urządzenia rekreacyjno-rehabilitacyjnego i jego wprowadzenie na rynek ma się rozpocząć niebawem.
Oprócz spółki Torqway wsparcie z Funduszu Badań i Wdrożeń otrzymała też inna toruńska firma - Tenis Tor. Dostanie prawie 800 tysięcy złotych. Planuje stworzenie regionalnego ośrodka badań immunologicznych.
Telekomunikacyjna Gminna Spółka Akcyjna z Torunia myśli o stworzeniu otwartej, regionalnej platformy usługowej. Chodzi o stworzenie narzędzia budowy e-usług dla jednostek organizacyjnych samorządu terytorialnego. Na realizację tego pomysłu otrzymała 980 tysięcy złotych.
Generalnie wsparciem zostały objęte między innymi: zakupy usług badawczo-rozwojowych istotnych dla przedsiębiorcy w trakcie opracowywania nowego lub ulepszonego produktu oraz zmian procesowych w przedsiębiorstwie; inwestycje związane z zakupem wyposażenia laboratoriów badawczych; inwestycje dotyczące wykorzystania projektów demonstracyjnych, prototypów i projektów pilotażowych do celów komercyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Grecy będą pracować 6 dni w tygodniu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska