Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Miłośnicy miasta świętują

Robert Bondzelewski
Od początku założono, że organizacja będzie działać na rzecz patriotyzmu w regionie toruńskim oraz wspierać integrację różnych środowisk artystycznych i naukowych.

Od początku założono, że organizacja będzie działać na rzecz patriotyzmu w regionie toruńskim oraz wspierać integrację różnych środowisk artystycznych i naukowych.<!** Image 2 align=none alt="Image 194413" sub="Marcin Seroczyński (z prawej) oprowadza po Chełmży wycieczki i zapoznaje turystów z historią naszego miasta / fot. Robert Bondzelewski">

Towarzystwo prowadzi działalność społeczno-kulturalną, oświatową i turystyczną głównie na terenie Chełmży, popartą wszechstronną promocją miasta i osiągnięć jego mieszkańców. Działa na rzecz rozwoju edukacji ze szczególnym uwzględnieniem historii, tradycji i kultury regionu.

Promocja, zabawa, nauka

W ciągu pięciu lat dotychczasowej działalności Towarzystwo wielokrotnie akcentowało swoją obecność na kulturalnej i oświatowej mapie miasta. W 2009 roku, wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im J. Prejsa w Chełmży, prowadziło lekcje biblioteczne z związane z historią miasta i regionu. Na zakończenie zorganizowano konkurs historyczny „Kocham Cię Chełmżo”. Udział w nim wzięła reprezentacja Gimnazjum nr 1 w Chełmży i Liceum Ogólnokształcącego w Chełmży. Potyczki historyczne zorganizowane były również z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 20. rocznicy upadku komunizmu w Polsce. Konkurs odbył się pod patronatem wicewojewody kujawsko-pomorskiego Dariusza Kurzawy. Towarzystwo współpracuje też z biblioteką przy okazji organizacji wycieczek turystycznych. Odbyły się już dwa wyjazdy studentów z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego z Bydgoszczy. Studenci wygłosili wykłady na temat bibliotekoznawstwa oraz zwiedzali zabytki Chełmży.

Również w ramach współpracy z biblioteką, członkowie stowarzyszenia zorganizowali warsztaty fotograficzno-filmowe, których produktem promocyjnym był film „Chełmża moje miasto”, pokazujący życie codzienne i osiągnięcia chełmżan.

W 2011 członkowie Towarzystwa zaangażowali się w pomoc w organizacji Dni Chełmży, finansując koncert Kwartetu Smyczkowego z Filharmonii Pomorskiej, który odbył się w konkatedrze pw. św. Trójcy.

W ubiegłym roku, wspólnie z Urzędem Miasta Chełmży, organizowano przygotowania do jubileuszu śmierci bł. Juty. Na uroczystości zostały zaproszone władze kościelne z Sangerhausen w Niemczech - miasta, z którego pochodziła bł. Juta oraz władze diecezji toruńskiej. Z wizytą przyjechał burmistrz Sangerhausen oraz biskup toruński. Zorganizowano huczne obchody, poczynając od ekumenicznej mszy św. poprzez walki rycerskie na chełmżyńskim rynku i występ zespołu „Scandicus” grającego muzykę średniowieczną, a kończąc na wspólnej pielgrzymce prowadzącej do kaplicy w Bielczynach.

Członkowie Towarzystwa Przyjaciół Chełmży Tomasz Zieliński i Marcin Seroczyński byli pomysłodawcami oraz organizatorami akcji „Nie chowaj historii w szafie”. W ramach tego projektu pozyskano wiele cennych eksponatów do Miejskiej Izby Muzealnej. Udział w przedsięwzięciu wzięło 28 osób.

Z inicjatywy miłośników Chełmży powstał punkt informacyjno-turystyczny, obsługujący turystów odwiedzających nasze miasto. Po Chełmży oprowadzają Monika Myszkowska i Marcin Seroczyński. W zwiedzaniu wzięło już udział około 600 osób.

Działalność wydawnicza

Niedawno Towarzystwo było inicjatorem wydania książki „Sport w Chełmży. Od końca XIX w. do 2012 roku.” <!** reklama>

Z kolei najnowszym dziełem jest unikatowy album dotyczący nieistniejącego już dziś największego zakładu w Chełmży - browaru. Książkę pt. Chełmżyński Browar „F.W. Wolff & Co. Brauerei - Culmsee” (1880-1919)” wydano dzięki staraniom Towarzystwa Przyjaciół Chełmży. Zawarto w niej fotografie pozyskane z USA od jedynego członka rodziny dawnych właścicieli chełmżyńskiego browaru. Towarzystwo uzyskało też dotację z Urzędu Miejskiego w Chełmży (10 tys. zł) i Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu (3 tys. zł) na wydanie albumu fotograficznego o Chełmży „Chełmża wczoraj i dziś”, który był rozchwytywany wśród mieszkańców Chełmży. Album składa się z dwóch części. Pierwsza zawiera fotografie i pocztówki z początku XX wieku. W części drugiej ukazano zdjęcia współczesnej Chełmży. Wydano też książkę pt. „Chełmża. Kultura w dziejach miasta” oraz tomik poezji „Strofy sercem pisane”. W tym roku udało się opublikować wspomnienia ostatniego chełmżyńskiego Sybiraka w książce pt. „Zraniona młodość”.

  • Towarzystwo Przyjaciół Chełmży zostało zarejestrowane 10 października 2007 roku
  • W tym roku członkowie Towarzystwa włączyli się do organizacji XXXII Dni Chełmży. Promowali książki o chełmżyńskim browarze, wydawali gadżety i dokumentowali lokalne wydarzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowosci.com.pl Nowości Gazeta Toruńska